Přes optimistický začátek je třeba říct, že Don’t Starve je stále v beta verzi. Přesto je hra téměř bezchybná a velice propracovaná. Vývojářský tým Klei Entertainment však na hře stále intenzivně pracuje a před vydáním ji chce dovést ještě o několik úrovní výše. To je jistě chvályhodné, neboť se nemusí davy hráčů potýkat s řadou zbytečných chyb (jak tomu běžně bývá u spousty vydaných her). Updaty často provází vydařené obrázky, vypadající jako stylový plakát. Na něm vidíme nakresleny všechny novinky, které daný update zahrnuje. Tento rychlý, názorný a stručný způsob, je tedy třeba pochválit.
Přejděme ale k popisu samotného děje. Coby trosečník se objevíme uprostřed divočiny a tajemná postavička se nás jen zeptá, jak dlouho dokážeme přežít, po té zmizí. Obvyklého hráče jistě napadne, co má teď vlastně dělat, neboť ve hře není žádný průvodce, nápověda či cokoliv jiného. Vybaveni nejsme ani ničím, co by nás do té doby, než se rozkoukáme, ochraňovalo či nakrmilo. Vše zkrátka spočívá na našich bedrech. Správného trosečníka jistě napadne, že si musí zajistit jídlo, oheň a přístřeší.
Jak již napovídá název hry Don’t Starve neboli neumírej hlady, jídlo bude skutečně důležité. Hlad se postupem času zvětšuje a pokud nic nebudeme jíst, jednoduše zemřeme. Jídlo se přitom dá získat hned několika způsoby. Nejjednodušší cestou se zdá být sbírání surovin, jako je mrkev či bobule. Keře se sladkými plody můžeme i přesadit a umístit je tak blízko našeho domova. Tyto plody nás však mnoho nezasytí a tak je moudré přejít k něčemu akčnějšímu – k lovu. Na způsob, jak ulovit králíka, divočáka nebo krocana, si už každý bude muset přijít sám. Obvykle se na každé zvíře využívá odlišná taktika a ono snažení vyzrát nad oním zvířetem je poměrně zábavné. Větší snaha vynaložená na lov se však vyplatí, neboť žaludek maso zasytí o poznání více. Nejdůmyslnějším způsobem získávání potravy se pak zdá být hospodaření. Vytvořit si své pole, sázet semena, pást prasata, sklízet med z vlastních úlů– to je to pravé ořechové. Bohužel vybudování takové farmy dá hodně práce a užijí si ho až pokročilejší hráči. Platí, že takové produkty však zasytí zdaleka nejvíce. Všechny suroviny přitom v různé míře doplňují také zdraví. Zatímco medem se skvěle vyléčíme, ale téměř vůbec nenakrmíme, upečeným masem z prasete či popcornem se zase pořádně nadlábneme, ale nevyléčíme. Nutno dodat, že zdraví se časem nedoplňuje a tak je třeba jej bez zbytečného odkladu doplňovat.
Druhou veledůležitou záležitostí je oheň. Den totiž brzy vystřídá období západu slunce, které zbarví celou mapu do oranžova. Ihned tak víme, že nebezpečně temná noc se neúprosně blíží. Naším hlavním úkolem tak je vytvořit ohniště. A co že se to stane, pokud nestihneme postavit ohniště nebo nám v průběhu noci plamen zhasne? Očekávat můžeme naprosto černou obrazovku a smrt je téměř jistá. Oheň se dá také využít pro přípravu jídla, které pak chutnější a sytější.
Pokud nyní očekáváte popis stavění přístřešku, budu vás muset zklamat. V Don’t Starve totiž žádné vlastní obydlí postavit nelze. Je to samozřejmě poněkud kontroverzní krok, neboť mají ve hře ptáci svou klec, prasata svůj chlív (který vypadá přímo jako dům) a samotný hráč se musí spokojit s ohništěm. Na noc si pak můžeme vytvořit spací pytel, který by nás přes noc měl ochránit. Bohužel se po jednom použití zničí. Nejchytřejší tak je v noci vůbec nespat a celou noc provádět nějaké užitečné činnosti v bezpečné blízkosti ohně. Samotná hra totiž nevyžaduje spánek a tak nemusíme spát prakticky nikdy.
Jakmile nasbíráme základní suroviny, můžeme začít sestrojovat složitější a lepší výrobky. Vše, co lze sestrojit je rozděleno do několika skupin jako jsou nástroje, magie, boj, farmaření a podobně. Vyrobit si tak můžeme třeba sekyru, lopatu, kladivo a další šikovné pomůcky, které nám v mnohém usnadní život. Nástroje se používáním opotřebovávají a tak je nutné stále vyrábět nové. Stejně jako v Minecraftu, i zde lze vyrobit ony pomůcky z odolnější materiálu – ze zlata a tak dosáhneme mnohem větší výdrže. Hodit se nám jistě bude i oštěp, mina vyrobená ze včelích žihadel nebo brnění. Ve všech skupinách jsou však některé předměty uzamčeny. K odemknutí budeme potřebovat speciální stroj, do kterého pak můžeme házet cokoliv nám přijde pod ruku. Za to dostáváme body, které následně využijeme pro odemčení zmíněných předmětů. Teprve potom je můžeme začít vyrábět. Při odemykání je zároveň zapotřebí být v blízkosti oné mašinky. V jednom z poslední udpatů přibyla také možnost kopat a sebrat tak povrch země do inventáře a případně ji položit na jiném místě. Tímto způsobem lze brát i cesta a můžeme si tak vytvořit cestu přímo do naší základny. Jelikož je Don’t Starve dosud beta verze, není ve hře tolik věcí k sestrojení, kolik by si hra zasloužila.
Před začátkem hry je nutné vybrat si postavu, kterých je v současnosti 6, ale s dalšími updaty jejich počet může narůstat. Na výběr například máme mezi vědcem, robotem, silákem či dvojčetem. Každý hrdina má své speciální schopnosti. V blízkosti dvojčtete se třeba objevuje jeho mrtvý sourozenec, který dvojče brání proti nepřátelům. Vědci zase rostou vousy (vzácná surovina) a silák má pochopitelně víc síly, ale také větší žaludek.
Nedílnou a neméně zábavnou součástí hry je také průzkum náhodně vygenerované mapy. Na začátku se vždy objevíme v úrodné a bezpečné oblasti, kde není problém sehnat základní suroviny. Cestovat však můžeme na další ostrovy, na kterých nebezpečí obvykle stoupá. Odměnou jsou však vzácnější suroviny, které nikde jinde téměř neseženeme. Prozkoumat tak můžeme zelené nížiny, vyprahlé pouště i hřbitovy. Každá oblast je plná specifických NPC postav. Některé z nich jsou přátelské a lze je ochočit. Většina nám však půjde ihned po krku, ať už to jsou pavouci, divoká prasata nebo masožravé rostliny. Narazíme však i na neutrální postavy, která se chovají dle našeho záměru. Pokud například nemilosrdně sekáme dřevo v začarovaném lese, klidně se může objevit ent – chodící strom, který se nás bude pokoušet zabít, dokud před ním sami nezasadíme několik stromů (aby jsme tak své škody nahradily).
Pokud přece jenom zemřeme, dle toho, kolika dní jsme se dožili, dostaneme zkušenosti. Skrze ty si lze odemknout další postavy. Bohužel tak pro změnu postavy musíme vždy zemřít a opustit tak vše, co jsme dosud vybudovali, což mohlo dát dosti práce. Jediné co nám zůstane, jsou odemčené věci v panelu craftění.
Grafika hry je vydařená, má svůj specifický styl trochu připomínající Addamsovu rodinu. Ano, Don’t Starve má tak trochu strašidelný vzhled, ale to je jen další prvek, který ji dodává na originalitě. Podobným dojmem působí i pomalá tajemná hudba a mnohdy strašidelné zvuky.
Don’t Starve je rozhodně jedním z nejlepších titulů, ve kterých se můžeme stát trosečníkem a žít na pustém ostrově. Nabízí velkou spoustu možností, povedenou grafiku a výbornou hratelnost. Připomínáme, že se jedná pouze o beta verzi hry, přestože to tak nemusí vypadat. Pokud však máte chuť si hru vyzkoušet už nyní, stáhnout si můžete alespoň demoverzi hry z oficiální stránek zde. Don’t Starve je už také v předprodeji (i na Steamu) a vyjít má již v Březnu tohoto roku.