Ať už jste hráli první dva díly série Watch Dogs či nikoli, třetí díl s podtitulem Legion bude otevřený jak nováčkům, tak hráčům původní série. Alespoň se tak hra tváří z ukázek a informací, kterými nás Ubisoft zásobuje. V čem bude Legion tak jiný?
Vítejte v odboji zvaném DedSec. Ten ve staré dobré Anglii bojuje proti prakticky totalitnímu režimu založeném na kamerovém systému ctOS, který sleduje každého z vás dvacet čtyři hodin, sedm dní v týdnu. Na první pohled policejní stát, kde zákon je nadevše, je však zvnitřku sám prohnilý. Militaristická skupina Albion, která by měla město chránit po sérii teroristických útoků, využívá svou moc pro své vlastní účely. Obchod ze zbraněmi, bílým masem i lidskými orgány je tu na denním pořádku a to vše tam, kam schválně policejní kamery své hledáčky nemíří. Není náhodou, že George Orwell byl Brit?
Watch Dogs Legion se odehrává v Londýně v utopistické budoucnosti. Stejně jako jsme v Assassin´s Creed Syndicate procházeli Londýn roku 1868 i tady nám budou některé budovy známé a dostupné. Těšit se můžeme na Trafalgar Square, Big Ben, Tower Bridge, Camden, Piccadilly Circus i na London Eye. Ti, kdo mají Londýn prochozený křížek krážem, se ale asi v Legion dokážou bez mapy ztratit. V porovnání s druhým dílem, kde San Francisco bylo svému originálu velmi podobné, bude Londýn přeci jen o dost jiný ve jménu pokroku, takže infrastruktura města bude kompletně jiná. Kromě známých budov a ulic brázdících dvoupatrových autobusů se připravme i na typické anglické maličkosti. Téměř každá postava má jiný přízvuk, ulice jsou přeplněny lidmi, i když prší, a auta jezdí vlevo.
Největší změnou nejen pro sérii, ale kompletně pro celý žánr bude možnost ovládání více postav. Ve Watch Dogs Legion neexistuje jedna hlavní postava. Přitom každá hratelná postava bude mít svou osobnost a dějové pozadí. Dokonce každá postava bude mít trochu jiné vlastnosti. Postupně si tak budeme budovat tým s co nejširším spektrem znalostí a zkušeností.
Základní čtyři třídy schopností jsou Professional Hitmans, Albion Officers, Drone Experts a Hooligans. Professional Hitmans jsou specialisté na zbraně, zaměstnanci Albionu se dokážou potichu dostat kamkoli. Chuligáni jsou rváči na rozdíl od expertů na drony, jejichž nejsilnější zbraň je malý Spider Bot, tedy robůtek s kamerou, který se nejenže díky svým rozměrům dokáže dostat do míst, kam se ani infiltrátoři neodváží, ale kromě hackování na dálku se postará také o nepřátele. Jako prvotní stádium vetřelce dokáže totiž potichu vyskočit nepříteli na obličej, obejmout ho svýma silnýma nohama a pár šoky přímo do lebky chudáka vyřadit z boje. Nezalekne se ani otevřeného konfliktu, pro který má v sobě zabudovaný turret. Některé charaktery také mohou ovládat dron tak veliký, že si na něj můžeme nasednout a nechat se svézt, nebo pod něj umístit balíček, třeba s výbušninou, a poslat ho doručit zásilku.
Každá postava však není schopná všeho hned od začátku a její zkušenosti je potřeba budovat. Jaké schopnosti té konkrétní postavě skrze levelování dopřejeme, je opět jen na nás. Bude z této paní hacker, nebo její kradmé pohyby využijeme pro tichá vniknutí? Jen nepočítejme s tím, že by stará paní skákala po střechách jako srnka.
Děj není pevně vázaný na postupném plnění misí. Svou rebelii můžeme s kýmkoli, odkudkoliv a jakkoliv. Zkusíme cíl zneškodnit, hacknout nebo nasadíme infiltrátora? To nechá hra na nás. Watch Dogs Legion navíc bude obsahovat kooperativní multiplayer až pro čtyři hráče, takže si cíle mise můžeme rozdělit s ostatními hráči a jako jeden tým zasáhnout každý ve stejný čas na jiném místě. Pro kooperační hru více hráčů tu budou i speciální mise a endgame obsah. Že by se tvůrci z Ubisoftu nechali inspirovat hrou The Division ze své vlastní stáje?
Herní principy, typické pro sérii Watch Dogs, zůstávají stejné. Je jedno, jestli budeme hrát za postarší nenápadnou paní nebo za třicátníka s tělem wrestlera. Stále nás čeká spousta hackování, řešení logických hádanek a puzzlů a lákání nepřátel do pastí. Přeci jen přímá konfrontace je to první, čemu by se správný hacker měl vyhnout.
Když už dojde na boj zblízka, tvůrci slibují i nový bojový systém a širokou paletu palných zbraní. Do každého boje však musíme jít s maximálním nasazením a dobře rozmyšlenou strategií, protože uvěznění nebo smrt jednoho hrdiny tu neznamená konec hry. Místo toho nám hra po smrti postavy nabídne několik jiných postav v blízkém okolí, za které můžeme misi dokončit.
Při rozhlížení nám bude hra stále automaticky ukazovat interaktivní místa. Támhle se můžeme jediným stisknutím tlačítka podívat na obraz z bezpečnostní kamery, támhle se můžeme hacknout do auta nebo třeba jen prozvonit mobil strážného, abychom mu na pár vteřin odvedli pozornost k displeji telefonu.
Věrným pomocníkem nám bude Bagley, umělá inteligence, kterou DedSec používá jako svou vylepšenou verzi hlasového pomocníka. Ten v důležitých chvílích dokáže poradit, kde ve třeba v budově nachází důležitá pomůcka pro postup dál, jak nejlépe obejít nepřítele a ve výsledku tak nahrazuje otravný tutoriál formou, která je sympatická pro dnešní generaci hráčů.
Otevřený svět Watch Dogs Legion je sice úplně nově vytvořenou mapou Londýna, hráči otevřených her od Ubisoftu se v ní ale budou cítit jako ryby ve vodě. Je to právě Ubisoft, který už dlouholeté herní principy nemění a otevřené mapy ve stylu Far Cry, Watch Dogs nebo třeba Assassin´s Creed jsou sice vzájemně na hony vzdálené, propojuje je ale množství stejných herních prvků. Spuštěné alarmy přivolají všechny stráže z okolí, nepřátelé stále chodí po stejných trasách a nově nemusíme poražené nepřátelé schovávat do nejbližšího křoví nebo skříňky, ale stačí je zahalit, takže se stanou prakticky neviditelní pro své okolí.
Po městě jezdí i množství automatizovaných dopravních prostředků, takže není problém si některý z nich objednat. Místo hledání nejbližšího vozidla nám tak při správném načasování přijede motorka třeba hned před hlavní bránu komplexu, který jsme právě vykradli. Mimochodem Ubisoft nemá licence na značky vozidel, takže ve hře nepotkáme jediné známé auto, ale podle designu je u téměř každého kousku poznat, kde se tvůrci nechali inspirovat.
Hra nabídne také různé příležitosti, jak se vyblbnout v ulicích města, jako je zahrání si pouličního fotbalu, sprejování nebo prosté prozkoumávání známých budov a obdivování jejich ztvárnění.
Určitě si tvůrci nechávají spoustu informací ještě v rukávu a hra nás nakonec třeba překvapí dalšími herními prvky, o kterých se dozvíme později nebo až v průběhu hraní. A pokud ne, jediné, čeho se můžeme obávat je prázdnota velkého města nebo hratelnost, která by mohla po pár hodinách hraní přejít do stereotypu. To byla vlastně jediná chybička na jinak velmi dobrém druhém dílu série.
Hra Watch Dogs Legion po několika odkladech vyjde 29. října tohoto roku na PC (včetně Stadia), Xbox One a Playstation 4. Později po vydání nové generace konzolí bude hra dostupná také pro Xbox Series X a Playstation 5.