Už se k vám donesly zprávy z Electronic Entertainment Expo minulého roku? Pokud ano, jsme si jistí, že jste také zaslechli zprávu o vývoji akční adventury a střílečky jménem The Order: 1886. Přestože tento název může evokovat jméno rozvětvené herní série, The Order je první hrou svého druhu. Ale možná ne poslední.
Ne že by šlo o nové vývojáře, kteří by možnost vyvíjet dlouho řadu neměli. Tento titul určen čistě pro jednoho hráče vytváří kalifornští Ready at Dawn, kteří až na jednu výjimku zpravidla vyvíjí pro konzoli PlayStation. A ani tentokrát to nebude jinak a dnes popisovaná hra se bohužel objeví jen a pouze na PlayStation 4. Ready at Dawn navíc mají výbornou reputaci díky vysokých hodnocením vydaných her, které se průměrně pohybuje od 85 do 90 procent. Ne poprvé budou spolupracovat s taktéž kalifornskými kolegy z SCE Santa Monica Studio. Už spolu zamakali třeba na God of War: Ghost of Sparta – a jaká to byla pecka! Tohle studio je o něco málo starší, má za sebou pořádnou řadu titulů a jejich zkušenosti by mohly znamenat velký posun. Pro úplnost ještě dodejme vydavatele, kterým je Sony Computer Entertainment.
The Order: 1886 se samozřejmě odehrává na konci devatenáctého století alternativní historie v nádherné lokalitě Londýna. Zde se proti sobě postaví prastarý rytířský řád a houf podivných kříženců – napůl člověk, napůl netvor. Tato válka není žádnou novinkou. Naopak, válka mezi lidmi a vlkodlaky trvá už od dob krále Artura a rytířů kulatého stolu. Jenže jelikož tihle mutanti mají daleko větší sílu, lidé dlouhou dobu neměli téměř žádnou šanci. Naštěstí pak objevili černou vodu, magickou tekutinu s neuvěřitelnými léčivými schopnostmi. Od té doby rytíři kulatého stolu prakticky nestárnou a jsou schopni ochránit lidstvo. Tahle vodička je tak zázračná, že ji rytíři dokonce začali nosit v lahvičkách na krku. V případě zranění se stačí napít a zranění prakticky ihned zmizí. Přes tuto pomoc bestie stále vyhrávali a skutečný zlom nastal až s nástupem nových vynálezů v rámci průmyslové revoluce – především speciálních zbraní, které daleko přesahují pokrok skutečné historie.
My osobně se do příběhu vmísíme hned ve čtyřech postavách. Tenhle malý tým střádá nanejvýš zajímavé lidi – každý se svým příběhem i speciálním jménem, které na sebe vzal po vzoru dávných rytířů. Dovolte mi ústřední čtveřici krátce představit. Nejstarší opatrovník, otec a respektovaný mentor nese jméno Sir Percival. Další je Sir Galahad, legenda a zřejmě nejlepší bojovník rytířského řádu, který nemá příliš kamarádské úmysly s kolegyní Lady Igraine neboli Isabeau D’Argyll, nejmladší z řádu. Schází už jen taktický génius Marquis de Lafayette, hlavní taktický mozek každé operace.
Zajímavě vývojáři popsali úhlavní nepřátele – dosti podobné vlkodlakům. Ti by nakonec sice měli oproti lidem být vyšší, větší, silnější, ale jejich hlavní dominancí má být ohromující inteligence. Po takovém uvedení soupeřů každého automaticky napadne – sakra a čím tyhle ve všech oblastech lepší netvory vlastně porazím? Odpovědí nechť je – těmi nejlepší zbraněmi, technickými vychytávkami a technologiemi, za které by se nemusel stydět ani James Bond. Z obrázků je zcela patrné, že přes zastaralý vzhled zbraní jsou tyhle kousky svou funkcí daleko napřed. Vždyť dokáží vystřelit i paprsek elektrického proudu! Ve své výbavě pak najdeme nejenom bezdrátovou vysílačku, ale také precizní monokulár, samopal, pušku či automatickou pistoli. Vše vypracováno do nejmenšího detailu. A to se počítá. Vzhledem k naprostým prototypům a absenci testování mohou být zařízení místy nebezpečné, ale s trochou risku se při boji s vlkodlačími monstry počítá. K dobru nám bude i možnost zpomalení času, po čemž není žádný problém zamířit každou kulku přímo do hlavy protivníka. Vzhled zpomalení by měl vypadat jako ze starého filmu – zašedlé zobrazení se zřetelným zrněním.
Máme vyhráno? Nikoliv! Vzhledem k vysoké inteligenci už soupeři ví, že nejlepší obranou proti naší palebné síle je ukrýt se za překážkami. V tomhle nám zajisté pomůže Thermite gun, s jehož pomocí nepřátele nejdříve ochromíme výstřelem jako z brokovnice, jenž zanechá termický prach. Druhou hlavní zbraně následně vystřelíme rozžhavenou světlicí, která prach zažehne a způsobí ohnivé peklo na zemi. Pálit lze i zpoza rohu, i když přesnost je tím logicky znatelně zhoršena. Když je někdo z týmu zasažen, je nutné jej odvléct bezpečí. U této činnosti ale nebudeme úplně bezbranní. V druhé ruce při tom totiž můžeme dřímat zbraň a krýt tak svůj ústup.
To bychom měli boj. The Order: 1886 ale obsahuje i postupně se rozvíjející příběh se spoustou tajemných zákoutí k probádání. V blízkosti možné interakce se nám objeví malá ikonka, která nás vždy včas upozorní.
Přes veškeré zmíněné prvky se zřejmě nejčastěji chválí a zmiňuje grafická stránka hry. Ta je velmi hezká a celkově nadstandardní. Tihle vývojáři jsou ostatně známí, že z dostupného hardwaru umí vyždímat maximum. Vizuální zpracování je přitom důležité vzhledem ke značnému počtu videoscének, až to místy bude připomínat film. K tomu autoři slibují skutečné historické figury i události a neuvěřitelné zlomy v příběhu, jenž proloží mýty a legendy.
První šťastlivci již měli krátkou možnost si tuhle akční pecku zahrát. Reakce byly oproti velkým očekáváním o něco chladnější. Přestože je hratelnost na dobré úrovni, není to nic velkého, nic od čeho bychom se nemohli večer odtrhnout. Doufejme, že tyto zklamání pramení z nedokončenosti hry a vývojáři vše ještě pořádně vylepší. Vždyť také také přesunuli datum vydání z tohoto podzimu na 20. únor 2015. Mají tedy dostatek času navíc. A jelikož se The Order 1886 vyvíjí už od roku 2010, nakonec vývoj zabere celých pět dlouhých let.
The Order: 1886 se jeví jako jedna z nejočekávanějších her na PlayStation 4, která na první pohled zaujme svým velmi slušným zpracováním. Pokud na stejné úrovni bude i příběh a vývojáři ještě vylepší hratelnost, pak se máme sakra na co těšit. V opačném případě půjde o průměrnou hru s nadprůměrnou reklamou. Nicméně je třeba podotknout, že koncept zápletky i prostředí je vymyšlen velmi originálně.
zajímavá hra