Již za pár hodin odstartuje jedna z nejočekávanějších soutěží letošního roku, celosvětové finále herní série The World Series of Video Games (WSVG) ve Spojených státech, v New Yorku. V čem je WSVG tak populární a vyjmečná? Samozřejmě se tento turnaj nemůže zařadit po bok megalomanských akcí typu World Cyber Games či ESWC, má však své velké kouzlo, prize money v obrovské výši, prestiž a za poznámku jistě stojí fakt, že se jedná o jednoznačně “nejmladší” soutěž svého druhu. Zatímco na zmíněné akce se špička e-sportovců z celého světa sjíždí již pár let, o WSVG jsme informovali teprve koncem února letošního roku.
Základním kamenem série WSVG jsou zejména tradiční počítačové disciplíny Counter-Strike 1.6, Quake 4 a WarCraft 3, své místo si však v herním podniku zajistily rovněž i tři konzolové hry včele s populární Halo 2. Bodejť by ne, WSVG má co dočinění se samotným Microsoftem a není vůbec divu, že se v rámci soutěže poperou novodobí sportovci i na již výdělečných Xboxech 360. Nicméně, do těchto šampionátů neměli Evropané možnost zasáhnout a konzolové disciplíny tak zůstávají spíše doménou Američanů a hravých Asijatů. Preview soutěžních disciplín Quake 4 a WarCraft přinesl před pár dny kolega Stanislav Mikeš, nyní tedy pojďme společně uzavřít sérii náhledů na očekávaný šampionát stále nejpopulárnějším e-sportem vůbec, stařičkým Counter-Strikem.
Principu soutěže WSVG se zřejmě nejvíce podobá systém letních a zimních šampionátů CPL. I do texaského Dalasu se doposud musela vždy řada týmů kvalifikovat, narozdíl od série WSVG si však svou účast na finále mohla naprostá většina zúčastněných zaplatit. To však WSVG vylučuje. O deset pozic pro ty nejúspěšnější na celkovém finále v New Yorku se musely Counter-Strike týmy poprat výhradně na pěti prestižních zastávkách ve Spojených státech, Evropě a Asii, odkud do NYC postoupily vždy pouze první dva kluby. Krátkou rekapitulaci již proběhlých zastávek přinášíme níže.
WSVG DreamHack – Švédsko, Jönköping; 1. Ninjas in Pyjamas, 2. fnatic
Vůbec první světovou zastávkou seriálu WSVG byl turnaj ve švédském Jönköpingu, jehož útočištěm se stala populární domácí akce DreamHack. Soutěže se v Červnu zúčastnila naprostá špička celé Skandinávie a své štěstí dorazil zkusit i brazilský kádr Made in Brazil. Borcům z latinské Ameriky však byla jejich snaha málo platná, turnaj ovládlo trio švédských klubů Ninjas in Pyjamas, fnatic a Check-Six, přičemž právě dva prvně jmenované týmy si zajistily účast na finále v New Yorku.
WSVG LanWar – Spojené státy, Kentucky, Louisville; 1. Team 3D, 2. Pandemic
Jen týden po první světové zastávce ve Švédsku odstartoval americký turnaj LanWar, v jehož rámci se rovněž uskutečnila americká WSVG zastávka. Akci v Louisville si nenechaly ujít domácí esa včetně Teamu 3D a compLexity, oba zmíněné kluby však narazily na černého koňe soutěže v podobě týmu Pandemic. Ten oba zúčastněné rázem poslal do spodní větvě play-off a byl to nakonec právě charismatický kádr Team 3D, který si svým famózním obratem zajistil postup na světové finále z první příčky.
WSVG Intel Summer – Spojené státy, Texas, Dalas; 1. compLexity, 2. ALTERNATE aTTaX
Ovšem i v compLexity se nakonec dočkali. Svou druhou šanci si vybrali na populárním letním texaském šampionátu CPL, letos poprvé přejmenovaného podle hlavního sponzora – společnosti Intel. Narozdíl od loňského roku, kdy se ISC konal ve stejném termínu jako světový šampionát ESWC, letos do Dalasu dorazila špička z celého světa. Svou účast ve finále, zároveň zaručující postup do New Yorku, si však s přehledem zajistila dvojice ALTERNATE aTTaX – compLexity.
WSVG London – Anglie, Londýn; 1. Pentagram G-Shock, 2. SK Gaming
Stejně jako Spojené státy, i Evropa se dočkala své druhé WSVG zastávky, jejíž dějištěm se stalo srdce Anglie, Londýn. V britské metropoli se utkala řada průměrných evropských týmů, nad nimiž se vyjímala trojice špičkových klubů Pentagram G-Shock, Hoorai a SK Gaming. Právě silný tým ze země tisíce jezer, dnes již přezdívaný jako 69n-28e, se díky famózní formě prosadil na skvělou druhou příčku, v konečném důsledku to však Finům bylo málo platné. Již před turnajem veděli, že i v případě vítězství nemají nárok na pozici pro americké finále z důvodu příliš nízkého věku jednoho z jejich hráčů, finále WSVG se totiž mohou účastnit pouze hráči starší 17 let. Svou šanci ve Spojených státech tak dostal slavný, byť trápící se švédský kádr klubu SK Gaming.
WSVG China – Čína, Peking; 1. wNv Gaming, 2. Hacker Gaming
Možnost kvalifikace do New Yorku dostaly rovněž i čínské týmy na zastávce v Pekingu. Na dálný východ se rovněž vydal jediný evropský zástupce fnatic, který měl účast v New Yorku již jistou díky druhému místu ze švédské zastávky. Švédové však v Pekingu naprosto vyhořeli a po prohře s celkovým vítězem soutěže – domácím klubem wNv Gaming – obsadili konečnou 5. až 6. příčku. Druhý postupující slot si nakonec vybojoval největší domácí rival pozdějšího vítěze, tým Hacker Gaming.
Účast na zastávkách byla vždy hojná a rozhodně se není čemu divit. Za vidinou skvělých prize money v celkové výši přesahující 100 tisíc dolarů pro Counter-Strike turnaj si to rozdal bez vyjímky každý špičkový klub světa, v New Yorku se nám však představí pouze výše zmíněných deset šťastlivců. Nasazení týmů na finálové boje se řídí speciálním klíčem. Všechny zúčastněné týmy si dle svého umístění přerozdělily tisícovky bodů, do NYC však postupovali vždy pouze finalisté, jejich nasazení pak určoval právě doposud počet získaných bodů. Krátké profily účastníků si nyní představíme níže.
fnatic (dsn, cArn, Archi, Tentpole, f0rest)
Mladá, ovšem velmi, velmi zkušená sestava klubu fnatic zažívá zcela rozporuplnou sezónu. První půle letošního roku pro Švédy byla líbivou pohádkou. Na domácí scéně nenacházeli přemožitele, vítězili na zahraničních soutěžích a tým tak poprávu patřil k jednomu z nejlepších klubů světa. Nečakaným a skvělým úspěchem pak byly stříbrné medaile ze světového šampionátu v Paříži, kde fnatic podlehli až ve finále týmu Made in Brazil. Na finále soutěže NGL-One v Lipsku Švédové sice ještě stačili získat druhou příčku za svými dominantními krajany z Ninjas in Pyjamas, to byl však poslední “světlý” okamžik letošní sezóny, přičemž od konce léta se fnatic vyloženě trápí. Jak jinak si vysvětlit výrazný propad na čínské WSVG zastávce v Pekingu, kde fnatic získali až 5. příčku za řadou domácích týmů, s nimiž by si ještě před několika měsíci hravě poradili. O mnoho lépe si klub nevedl ani na finále KODE5 v Číně. Po porážce, kterou jim uštědřil jejich letos největší rival Ninjas in Pyjamas, se museli fnatic s turnajem rozloučit 5. až 8. příčkou, která byla jasným signálem k tomu, aby se mladá sestava postavila své formě tváří v tvář. Tým ohlásil svou neúčast na řadě předem přislíbených soutěží s jediným cílem – tvrdě trénovat na WSVG finále v New Yorku!
compLexity (warden, fRoD, tr1p, sunman, storm)
Začátkem roku ještě světová jednička, nyní se však tímto titulem může americký klub compLexity pyšnit pouze na domácí půdě. A to ne vždy. Zatímco loňská sezóna byla pro tento světoznámý tým jedním velkým úspěchem, letos tato nesmírně zkušená sestava prožívá zřejmě svou nejhorší sezónu. Začátek roku se dá ještě považovat za opravdu vydařený. Američané získali výborné druhé místo na WEG Masters v Číně a právoplatně si tak dělali velký zálusk na medailové příčky ze světového šampionátu ESWC. Krátce před francouzským turnajem však compLexity zaznamenali ztrátu formy na vůbec první zastávce WSVG v Louisville, kde obsadili až třetí příčku poprohrách Pandemic a Team 3D. Mizérii o to víc prohloubil neúspěch z Paříže, odkud Američané po fatální prohře s fnatic odjeli s nepořízenou. Zklamání z Francie si však plně vynahradili na doposud největší domácí soutěži Intel Summer Championships, pod jejíž záštitou se rovněž konala druhá americká zastávka série WSVG. V Dalasu si compLexity vedli naprosto bezchybně a za jedinou kaňku lze považovat porážku ve finále horní větve play-off, jež jim uštědřil klub ALTERNATE aTTaX. Tu však svému německému soupeři v celkovém finále s přehledem vrátili. Paradoxně působí fakt, že jen za své vítězství z Texasu si compLexity připsali celých 40 tisíc dolarů, tedy jen o 10 tis. dolarů méně, než je cena pro vítěze finále WSVG v New Yorku. Na domácí půdě se však compLexity tradičně daří, je tedy bezpochyby jedním ze žhavých kandidátů na zisk zlaté medaile bez ohledu na fakt. že v nedávném play-off zmiňované soutěže CEVO obsadili až pátou příčku.
ALTERNATE aTTaX (moon, CHEF-KOCH, Chucky, Roman, Kapio)
Vítězství německého klubu ALTERNATE aTTaX? Pokud by se jim tento husarský kousek opravdu podařil, byl by to jistě námět na slušný celovečerní snímek. Němci letos zaznemanali naprosto skvělou sezónu, v níž sázeli na stabilní sestavu a pravidelné bootcampy. Díky vítězství v deváté sezóně domácí ESL Pro Series a na německé ESWC kvalifikaci aTTaX hravě sesadili z trůnu svého letitého rivala, klub mousesports. Pořádně vědět však o sobě Němci z ALTERNATE aTTaX dali až na samotném světovém šampionátu ve Francii, kde k překvapení všech získali skvělý a nikým neočekávaný bronz. Úspěch to byl o to cennější, že se našim sousedům podařilo vyřadit největšího favorita celého turnaje, Ninjas in Pyjamas, pro něž to byla zřejmě nejnepříjemnější porážka letošního roku. Skvělý půlrok aTTaX završili skvělou druhou příčkou mezi silnou konkurencí na druhé americké WSVG zastávce v Dalasu. Celkové prvenství jim přitom uniklo jen o vlásek. Ve finále horního koše hladce zdolali compLexity, finálový boj však rozhodly zkušenosti, které jasně hovoří ve prospěch amerického soupeře.
Po skvělé první půli sezóny však přišel šok. Klub se hodlalo opustit trio Manuel “Tixo” Makoh, Tim “silver” Hochgrebe a Navid “Kapio” Javadi, a zatímco první dva mohli po dohodě s vedením tým opustit, nejúspěšnějšímu hráči deváté sezóny EPS – Navidu Javadimu – klub vstříc nevyšel. Javadi se totiž plánoval připojit k mousesports, což aTTaX nemohli, nebo spíše nechtěli v žádném případě připustit. Výrazně oslabeným ALTERNATE aTTaX se s novou sestavou nepodařilo navázat na úspěchy předešlého kádru mimojiné i proto, že na soupisce zcela chyběl Navid Javadi, jemuž se začátkem následujícího roku konečně splní vysněné angažmá u mousesports. Doposud stále nevíme, zda-li Kapio za aTTaX odmítal hrát či jeho služeb klub nevyužil, jako mnohem pravděpodobnější se však jeví spíše první varianta. Obě znesvářené strany si však krátce před koncem sezóny podali ruce – Navid Javadi bude totiž za pár hodin po necelých šesti měsících opět bojovat pod barvami aTTaX.
Team 3D (shaGuar, method, volcano, rambo, moto, Dominator)
Největší favorit? Ne tak zcela. Team 3D je svým způsobem naprosto jedinečný klub, který se může pyšnit prověřenou a stabilní sestavou, v níž nalezneme několik velkých osobností jako je Griffin “shaGuar” Benger, Mikey “Method” So a v neposlední řadě také Josh “Dominator” Sievers. Ten se sice na úspěchu kádru v Louisville nepodílel, nicméně za své vtipné roztrhnutí trikotu si vybojoval alespoň “prestižní titul Mr. WSVG”. Tým se navíc veřejnosti prezentuje jako velice kamarádská sestava a na jejich nerozlučnosti nic nemění ani fakt, že zejména v poslední době tým často opouští Kanaďan Griffin Benger, jenž několikrát do roka vypomáhá svým krajanům z klubu Evil Geniuses. Ovšem právě shaGuarovo pravidelné hostovaní může v konečném důsledku týmu spíše uškodit, pokud se tak již tak nestalo. Desire Discipline Dediacation, jak zní oficiální název klubu, za sebou mají rozporuplnou sezónu. Zejména v první půli letošního roku se Team 3D nemohl vymanit ze stínu svého největšího rivala, týmu compLexity, který jej téměř se železnou pravidelností porážel.
3D však jejich nadvládě udělali přítrž v Louisville na soutěži LanWar, kde sice nejprve zaváhali proti týmu Pandemic, v celkovém finále však svému soupeři vše vrátili i s úroky a vytoužený postup do NYC byl na světě. Tým si kladl velké ambice zejména na nedávné herní olympiádě World Cyber Games v Itálii, není se však čemu divit. Jaký jiný cíl by měl mít dvojnásobný olympijský šampión, než třetí zlatou medaili? Americká “italian job”, podpořená jistou “reklamní kampaní”, se však příliš nezdařila a velké ambice nakonec vzaly za své. Američané se štěstím postoupili ze skupiny a těsná prohra v druhém kole play-off pro ně znamenala stopku v celé soutěži. O moc lépe si 3D nevedli ani v Mexiku na pan americké olympiádě, kde prozměnu ve finálovém souboji brazilskému klubu Made in Brazil, jemuž se do New Yorku probjovat nepodařilo. Faktem je, že na obou neúspěšných akcích týmu chyběl Griffin Benger, stále jeden z nejlepších hráčů světa. Má tedy Team 3D na to porazit všechny ostatní účastníky a získat více než 50 tisíc dolarů včetně pěti luxusních hodinek značky Rolex? Má, je však otázkou, zda-li kádr zúročí své zkušenosti a odhodlání, a podaří se mu proti světovým esům prosadit.
Pandemic (mastern00k, Daffsta, s0nNy, Ph33r, grt)
Pandemic? A kdo to jako je, řekl by si jistě leckerý čtenář. To je však pouze neznalost americké scény, z níž nás Pandemic dlouhou dobu vyvádí. Tento americký tým, trénující v garáži svého zaměstnavatele-majitele, bychom sice těžko hledali na některé zahraniční soutěži mimo Spojené státy, za jejich nízkou mezinárodní aktivitou však stojí spíše absence velkých sponzorů, kterými se pyšní například kluby Team 3D či compLexity. I přesto však e-sportům oddaný Counter-Strike kádr jen během letošního června procestoval více než 5 tisíc mil, hráči strávili rovných 15 dní mimo své domovy a své účty si díky svému úsilí obohatili o bezmála 30 tisíc dolarů. Velkou částkou, konkrétně 7,5 tis. dolary, se o to tým zasloužil zejména díky skvělému druhému místu na soutěži LanWar v Lousville. Mladíci z Arkansasu vyzráli na všechna domácí esa a ačkoliv jim nakonec ve finále přistřihnul křidílka Team 3D, svůj úspěch mohou kdykoliv zopakovat znovu. Jasným důkazem budiž revanš směřovaný Teamu 3D ve finále profesionální sezóny soutěže CEVO, v níž to byl naopak klub Pandemic, kdo nadvakrát zdolal svého soupeře a zajistil si tak další vysoké prize money. Šance na světovém finále v New Yorku? Spíše nízké, Pandemic jsou schopni velkých výkonů, o není sporu, jsou však jedním z nejméně zkušených týmů mezi zúčastněnou špičkou a právem platí za zřejmě největšího outsidera spolu s čínským kádrem Hacker Gaming. Jak moc tyto americké naděje vystrčí růžky však záleží jen a jen na nich.
SK Gaming (vilden, fisker, Snajdan, GoodFella, allen)
Slavná švédská divize klubu SK Gaming, zvaná rovněž SK.swe, má nejvyšší čas ukázat všechen svůj potenciál a zkušenosti. Tým zmítaný herní krizí, ztrátou formy a průměrnými výsledky má letos téměř předposlední možnost, jak obhájit velké jméno v minulosti zcela dominantního týmu. Za vše hovoří fakt, že se Švédský kádr do New Yorku na samotné finále probojoval spíše náhodou. Na londýnské zastávce tým neprokázal žádný světoborný výsledek, zvítězil nad průměrnými až podprůměrnými týmy a kvalifikační slot do Spojených států mu připadl díky zmiňované diskvalifikaci finského celku Hoorai. SK Gaming letos nechyběli téměř na žádném z významných turnajů, průměrné výsledky však často střídalo zklámání nad tím, jak málo často scházelo k prvenství, vždy však pouze na domácích soutěžích. Výkony týmu nakonec nepovznesl ani příchod charismatického Jonase “GoodFella” Virtanena, či mladého Jimmyho Alenna, který jen tak tak splňuje věkový limit stanovený WSVG. Jak již bylo řečeno, finále WSVG v New Yorku je pro SK.swe velkou příležitostí, jak se v závěru sezóny vytáhnout, je však otázkou, zda-li se jim to v tak špičkové konkurenci podaří. U nás na GameParku jim totiž příliš nevěříme.
Ninjas in Pyjamas (walle, zet, ins, RobbaN, SpawN, HeatoN)
Je vůbec potřeba představovat bezesporu nejúspěšnější tým letošního roku, o němž jsme se u nás na GameParku rozepisovali již několikrát? Ano, je! Slavný klub Ninjas in Pyjamas, jemuž vtiskl duši dnes již neaktivní Tommi “Potti” Ignermanson, se od svého šokujícího návratu, který se datuje k začátku roku 2005, nemohl dlouhou dobu prosadit. Průměrné výsledky výsledky donutily řadu špičkových Švédů, dnes již hráčů neméně slavného klubu SK Gaming, k odchodu z týmu, nicméně “bájný” kapitán Emil “HeatoN” Christensen se svého snu stanout opět na vrcholu nikdy nevzdal, naopak. Kádr od základů takříkajíc překopal, odchozí hráče nahradila trojice Dennis “walle” Wallenberg, Marcus “zet” Sundström a Oskar “ins” Holm, a kýžené úspěchy se zanedlouho opravdu dostavily. Cesta s “příchutí zlata” tak započala v druhém kvartálu letošního roku po příchodu zkušeného Roberta “RobbaNa” Dahlströma, bývalého hráče úspěšných Begrip Gaming, jenž v kádru nahradil zakladatele Pottiho. Vůbec poprvé se Ninjas in Pyjamas dokázali vymanit ze stínu tehdejší švédské jedničky fnatic, kterou spolu s ostatními týmy porazili na domácí ESWC předkvalifikaci v klubu společnosti GamersParadise, která, jakožto majitel týmu NiP, udělala z hráčů zcela profesionální sportovce.
Následoval dokonale famózní “double” na domácím DreamHacku v Jönköpingu, tedy bezkonkurenční vítězství jak ve špičkově obsazeném WSVG turnaji, tak domácí ESWC kvalifikaci. Do Paříže na světový šampionát tým Ninjas in Pyjamas odjížděl jako světová jednička, která měla mít ve Francii jen úzkou konkurenci v boji o titul. Ambicí však bylo příliš a klub nakonec podlehl skvěle hrajícím Němcům z ALTERNATE aTTaX, kteří se velmi podobnou sestavou, s níž Švédy odepsali na zisk 5. až 8. příčky, představí i v New Yorku. Necelý měsíc na to se však z aktivní soupisky týmu dobrovolně odporoučel “the one and only” Emil Christensen, jehož místo zaujal chamrismatický Abdisamad “SpawN” Mohamed, HeatoNův dlouholetý spoluhráč.
Paradoxní je fakt, že jediným aktivně hrajícím členem z původní sestavy NiP ze začátku roku 2005 je právě Abdisamad Mohamed. I s jeho pomocí tým dokázal bodovat prvním místěm na německém finále soutěže NGL-One v Lipsku a neméně významným úspěchem bylo naprosto skvělé prvenství na KODE5 finále v Číně, kde si NiP mimojiné dokázali hravě poradit i s čínskou jedničkou wNv Gaming. Nebylo tedy pochyb o tom, že Ninjas in Pyjamas sasáhnou i do medailových bojů na italské olympiádě World Cyber Games. Ve velké finálové bitvě se však Švédové museli sklonit před uměním polských borců z týmu Pentagram G-Shock, který Ninjas in Pyjams rovněž sesadil z trůnu světové Counter-Strike jedničky.
A právě finále soutěže WSVG v New Yorku je pro Ninjas in Pyjamas výbornou příležitostí jak se vrátit zpět na vrchol a přezimovat na pozici nejlepšího týmu světa. Touha být nejlepší na světě však není vše, co žene zkušené Švédy kupředu. Týmu doposud stále chybí zlato z prestižní, bohatě dotované a špičkově obsazené soutěže, jakou WSVG bezesporu je. Ano, Ninjas bodovali prvenstvím na finále KODE5, které rovněž nabízelo světové týmy, prestiž obou soutěží je však někde jinde. Spolu s týmem do Spojených států odcestoval rovněž Emil Christensen, do hry by však zasáhl pouze v případě, že by měl některý z hráčů zdravotní komplikace. To však favoritovi rozhodně nepřejeme, naopak. Není lepší příležitosti, kdy se vrátit zpět na špici, než nyní – bezmála dva roky po znovuzrození legendárního týmu.
wNv China (Aqi, K|ng'z, Perfect, Bigun, sakula)
Čínští šampióni z wNv Gaming již nebudí takový respekt jako dříve. Bývalá světová jednička se jen během necelého půlroku propadla až na samotné dno první světové desítky, paradoxně si to však Číňané způsobili sami. Po skvělé obhajobě titulu z WEG Masters na jaře letošního roku klub až příliš často bojoval o pozici domácí jedničky se svými soupeři, což vedlo k neplánovaným a poměrně častým změnám v kádru. Tým měl být jedním z favoritů a rovněž velkým lákadlem světového šampionátu v Paříži, ztráta opěvované formy se však naneštěstí pro čínský tým projevila právě ve francouzské metropoli, kde se wNv nepodařilo postoupit ani ze základní skupiny. Chuť si Číňané alespoň částečně spravili na domácí WSVG zastávce v Pekingu, na níž dokázali mimojiné vyřadit i švédský klub fnatic, pro který Pekingský turnaj skončil naprostou blamáží. Dalšího významného úspěchu wNv dosáhli na domácím finále soutěže KODE5, v němž nakonec jen těsně podlehli švédskému klubu Ninjas in Pyjamas. Další pozitiva bychom však hledali jen marně. Postupem času došlo k dalším razantním změnám, které měly doposud spíše kontraproduktivní účinek – hlavní postavy klubu se před nedávném překvapivě přesunuly do doposud “záložního” kádru wNv China, který byl však dle regulí vyslán do New Yorku. I přes všechny zmíněné trable však wNv patří za jednoho z velkých favoritů amerického finále.
Pentagram G-Shock (Luq, Neo, Taz, Kuben, Lord)
Nejlepší na světě, kdo by to do Poláků řekl. Stačil však jeden jediný turnaj a klub Pentagram G-Shock se rázem vyhoupl na samotný vrchol. Pentagram je jeden z nejslavnějších a rovněž nejpopulárnějších evropských týmu, o tom netřeba diskutovat. Během své letité historie dosáhl na řadu významných úspěchů, kterým je například loňské zlato z evropského olympijského šampionátu v Hannoveru. Leto však nebylo o Polácích téměř slyšet, významných světových soutěží se neúčastnili a ani na světovém šampionátu v Paříži se příliš nepředvedli, spíše naopak. Našim sousedům se nepodařilo postoupit ani ze základní skupiny a jen těžko by je někdo před oněmi šesti měsíci zařadil mezi desítku nejlepších týmů světa, natož jako ten vůbec nejlepší. O velký návrat se však polský klub postaral na WSVG zastávce v Londýně. Ze srdce Velké Británie se Poláci s naprostým přehledem kvalifikovali na světové finále v New Yorku, ještě před vyvrcholením letošní sezóny se však naši sousedé postarali o velké překvapení. Tedy jak pro koho. Tak například Tomáš Pechman, kapitán tuzemského klubu SkyRiders, dříve uvedl, že pro něj vítězství Pentagramu na herní olympiádě World Cyber Games v Itálii zas až tak překvapivé nebylo. Nicméně už jen způsob jakým to polský klub, nesoucí jméno po svých dvou stěžejních sponzorů, provedl, si zaslouží obrovské uznání. Narozdíl od amerického klubu Team 3D si Poláci svou “Italian job” pořádně vychutnali a v celkovém finále na ně nestačil ani nejžhavější kandidát na prvenství, švédský tým Ninjas in Pyjamas. Zatímco Ninjas in Pyjamas se krátce před startem soutěže blýskli vítězstvím na domácí CPL kvalifikaci, Pentagram jsme neměli od konce olympiády možnost spatřit, když tedy nepočítáme polský turnaj v Poznani, kde si s přehledem poradili s “neškodnými” domácími soupeři. V New Yorku budou Poláci spolu se svým švédským rivalem patřit za absolutní favority pokud se oba týmy střetnou, bude to doslova a do písmene souboj titánů!
Hacker Gaming (ZY, K1ngZ, Xerao, Forever, BB)
Hacker Gaming? Pro fanouška, jemuž je čínská scéna cizí, se jistě jedná o doposud neznámý pojem. Není se ani čemu divit. Čínský tým z asijského království Hacker je na mezinárodní scéně naprostým nováčkem, na domácí scéně však pro své soupeře znamená opravdu těžký oříšek, což ostatně dokázal právě na čínské WSVG zastávce v Pekingu, kde si Hacker.GM vedli více než dobře. V semifinále horní větve play-off nejprve vyřadili wNv Gaming a nepustit své vysoké vedení ve vzájemném finále, nebyli by v New Yorku nejníže nasazeným týmem. Šance druhého čínského zástupce v New Yorku jsou velmi nízké, dokonce bychom řekli, že spolu s Pandemic patří k největším outsiderům soutěže. Americký tým má však přeci jen navrch v úrovni domácích esportů – konkurence je mnohem vyšší a minimálně dvakrát do roka se americké týmy střetnou se špičkou světa.
Prize money
Ano, mohli jsme pro vás připravit obyklé ceny pro ty nejlepší. Spoustu peněz, modré z nebes a potom nějaký ten nadupaný počítač pro vítěze. Jenomže my jsme řekli ne! Žádné sliby a když počítače, tak pro všechny! Těžko říci, zda-li američtí pořadatelé byli rovněž zasaženi reklamní masáží nejmenovaného mobilního operátora, jak jinak si však máme vyložit přístup organziace WSVG, která každému finalistovi proplatí cestu do New Yorku, ubytování v luxusním hotelu Hilton a bez ohledu na konečné umístění mu daruje špičkový počítač?
1. místo – $50,000, 5 Luxusních hodinek značky Rolex, 5 počítačů
2. místo – $25,000, 5 počítačů
3. místo – $10,000, 5 počítačů
4.-10. místo – 5 počítačů pro celý tým
Kdo tedy vyhraje finále WSVG 2006 v New Yorku a luxusní Rolexky k tomu? Typická odpověd – těžko říci. Favoritů tu máme hned několik, ovšem i o černé koňe zde není nouze. Za nejžhavějšího favorita na vítězství však přeci jen patří švédský klub Ninjas in Pyjamas, jehož forma je přímo ohromující. Neméně žhavým kandidátem na prvneství je rovněž polský klub Pentagram G-Shock, byl však jeho famózní úspěch na italské olympiádě pouze chvilkovoou záležitostí, nebo mají Poláci životní formu? Tak či onak, přesvědčíme se o tom již dnes, kdy odstartují první zápasy základních skupin.
moc peknej clanek...jen tak dal, gl
Nice eyo, dlouho dobu jsem necetl zadny coverage a newsky a tohle preview mi pomohlo se skvele zorientovat. Hezky, jen btw: jak to je s HLTV?
Opravdu eyo nemá to chybu čte se to pěkně ... zase parádně odvedená práce ...
n1 cvrg! Kolik si tenhle článek přečte lidí?
btw: jdi psát jinam :)
Dobře psáno :)
diky vsem ;)
kolik si to precte? od to zatim neni moc, konkretne - 1 dilek = mene nez tisic ctenaru -)
psat jinam? :) never ever -)
k soutezi - ted jsem se vratil z nakupu, takze se musim nejak zorientovat =)
dobra prace.
je to dobrá hra jak něco ale furt tam všechny drtím takže je to nuda