Dlouhou dobu byl vrchní dojnou krávou dánské společnost IO Interactive proslulý Hitman. Neohrožený hrdina s pleší a čárovým kódem vytetovaným v týlu si už svým prvním dílem našel miliony fanoušků. Ti se pak dočkali vrcholu v podobě druhé části, ale třetí a čtvrtý díl už mnozí považovali jen za trestuhodné ždímání stále ještě slušného renomé. Další pokračování v podobném stylu už by neodpovídalo ani dobrým kapitalistickým mravům. V IO Interactive však nedostatkem invence kupodivu netrpěli. Když otevřeli šuplík s rozpracovanými nápady, mohli si vybírat a podle všeho zvolili hodně dobře.
IO Interactive mají v rukávu ještě jednu značku, na kterou již mnozí zapomněli, přestože na první pokus rozhodně nezklamala. Freedom Fighters nabídli na rozdíl od Hitmana skvěle hratelné střílení. Oba své dosavadní koncepty chtějí Dánové sjednotit v jeden, který nabídne jen ten nejlepší a hráči nejověřenější obsah. Zkrátka a dobře dojde k prolnutí precizní hitmanovské práce, jež vyžaduje opatrnost a bystrý úsudek s adrenalinovými akčními pasážemi, které po chvílích nabytých nutností lehce přemýšlet nabídnou napínavé odreagování. Projekt Kane and Lynch má jasný cíl: stát se dostatečně vyzývavou hrou pro dospělé, patřičně brutální, nikoliv však samoúčelně a pochopitelně prodejnou až od osmnácti let. Jelikož se obvykle autoři podobnému označení, které významně ohraničuje potenciální publikum, vyhýbají jako čert kříži, lze očekávat, že když už k takovému kroku bylo nutno přistoupit, bude dospělé vyznění také stát za to.
Z tohoto pohledu je tak nutné přijít s dostatečně zajímavým příběhem, ne jen s tisící variací na jedno a to samé. Autoři to naštěstí pochopili a už samotné, dosud odkryté pozadí zápletky působí tak mocně, že bychom nejraději hned začali rozplétat dějové klubko. Hra začíná ve vězeňském voze, kde se vedle sebe nachází hlavní postavy. Kane a Lynch. Poznali se teprve před několika minutami a společné mají pouze to, že se jejich životní vyhlídky omezují na odříkání poslední modlitby. Oba totiž byli odsouzeni k smrti a zdá se, že ne bezdůvodně.
Lynche byste v potemnělé uličce určitě nechtěli potkat. Od dob, kdy býval normálním chlapem s milující ženou a dítětem, se hodně změnilo. Nejprve začal mít sklony ke schizofrenii, ale to má přeci občas každý, říkal si zřejmě. Jenže jednou přišel domů a nalezl svou ženu v lázni, bohužel krvavé, bez známek života. S hrůzou si uvědomil, že vlastně neví, zda právě on nebyl původcem tohoto strašlivého činu. Soudce si ale tolik otázek nekladl a poslal Lynche tam, odkud se lidé většinou nevracejí.
Kanův příběh je podobně pohnutý, snad ještě o fous složitější. I on je šťastným manželem a otcem, ale také vlastníkem střelné zbraně. Nikdy by ho nenapadlo, že tento kvér proti sobě obrátí jeho malý syn, jenže stalo se. Manželka se zblázní, Kane neví co má dělat, a tak jednoduše odjede daleko předaleko. Několik let se živí žoldem. Zanedlouho se stane velice schopným a vyhledávaným vojákem – nejen proto, že umí dobře střílet, ale především díky své inteligenci. Cesta osudu ho zavede až do skupiny The Seven. Jde o mafiánské společenství sedmi lidí, kteří si se zákony mnoho nezadají, mají však svůj interní kodex, jehož porušení se vysoce nedoporučuje. Při poslední akci ve Venezuele se však něco šeredně nepovede, všichni (možná zdánlivě) umírají, s výjimkou Kana, který se všemi věcmi, pro které si tým přišel, prchá. Nikoliv však daleko, spravedlnost ho dostihla a za vše, co spáchal, poslala na novodobou šibenici – elektrické křeslo.
Nepohodlná lavice obrněné dodávky není nejlepší místo k seznámení, ale přesto k němu dojde. Lynch Kanovi lakonicky doporučí, aby si kryl hlavu, když v tom auto prudce zastaví a dovnitř vtrhnou po zuby ozbrojení muži. Zabijí dozorce a vytáhnou oba vězně. Záhy se ukáže, že jde o přeživší členy The Seven, kteří si myslí, že je Kane podrazil. Před smrtí ho uchrání pouze jejich touha po bohatství, které zbylo z akce ve Venezuele. Jenže s ním to není tak jednoduché, jelikož náš anti-hrdina už k němu ztratil přístup a dostává tak časový limit, aby ho opět nabyl. Jinak zemře on i jeho rodina. Lynchovi mafiáni vtisknou do ruky telefon s tím, že je má informovat o všem, co zrovna Kane dělá, jak pokračuje v akci a tak vůbec.
Vypadá to na klasické schéma tzv. buddy-movie, jenže na rozdíl od filmů typu Smrtonosná zbraň s Melem Gibsonem nebude Kane and Lynch hýřit vtipem a gagy. Naopak – ti dva se budou nenávidět. Jeden může vše ztratit, druhý zase mnoho získat. První je kontrolující se profesionál, druhý nekontrolovatelný psychopat. Velká část charismatu hry bude pocházet právě ze spolupráce těchto dvou. Nejraději by se navzájem zabili, ale aby došli k cíli (každý k jinému), musí kooperovat, jako by spolu byli svázaní. Autoři tvrdí, že oba hrdiny vždy vsadili do určitého prostředí a zkoušeli, co všechno si s nimi mohou dovolit. Mnohdy takto došli k hodně zajímavým situacím a momentům. Hra by měla z velké části připomínat film. Vzhledem ke konceptu nejsou nutné žádné briefingy, vše probíhá plynule ve hře, přestože k podpoření atmosféry se designéři občas k nějaké té cut-scéně uchýlili.
Za zmínku stojí skutečnost, že ovládat budete pouze Kana, Lynch má být svěřen počítačové inteligenci, aniž byste měli možnost zadávat mu jakékoliv příkazy. Ostatně on vás nemá rád, takže by stejně neposlechl. Každopádně v akci se na něj podle všeho půjde spolehnout, nejenže se nemusíme bát výkyvů jeho nálady, ale i AI by měla být na takové úrovni, aby hernímu zážitku pomáhala, nikoliv ho destruovala. Jak už bylo řečeno – přestřelky budou hodnotnou součástí hry. Nečekejte ale arkádu, mnohem spíše se lze spolehnout na taktičtější postup s využíváním nejrůznějších překážek a sloupů coby úkrytů. O to záživnější však akce bude.
Občas se ale dostanete na místa, kdy je potřeba obezřetný postup. Například na diskotéce, kde se do rytmu techno hudby kroutí desítky lidé, nemůžete začít bezhlavě pálit do davu – naopak se s ním musíte pokusit splynout a těžit z toho. Davových scén plánují autoři více, ostatně mají na to i technologii. Grafika je stylizovaná hodně do realistčina se smyslem pro detail, poháněna bude next-gen enginem.
Domníváme se, že Kane and Lynch: Dead Men má na to být černým koněm letošního roku. Dosud se o něm mluví především mezi fanoušky IO Interactive, ale na širší hype teprve čeká. Bezesporu se ho dočká, jelikož Eidos v současnosti mnoho žhavějších tělísek v ohni nemá. Na to, že se jedná o původní hru, vypadá až neuvěřitelně slibně. Znesváření parťáci, skvělý příběh, záživné akční pasáže i atraktivní zbytek – to vše může vyústit v parádní hru.