Slovo úvodem
Seriál World Series of Video Games měl letos nahradit mnohamiliónovou CPL World Tour z roku 2005. V únoru tohoto roku došlo k uzavření spolupráce mezi CPL Angela Munoze a firmou Games Media Properties, která slíbila uspořádání světové série s celkovou dotací 1,000,000 dolarů. V rámci WSVG se mělo uskutečnit několik světových zastávek, a to ve Švédsku (DreamHack Summer), USA (LanWar a Intel Summer Championship), Číně (WSVG China), Brazílii (WSVG Brazil) a Velké Británii (WSVG London). První dva hráči v každém z těchto turnajů si zajistili účast v celkovém finále. Níže naleznete seznam kvalifikantů z jednotlivých zastávek
LanWar
Alessandro “stermy” Avallone
Rafik “LoSt-CaUzE” Bryant
DreamHack Summer
Anton “Cooller” Singov
Johan “toxic” Quick
Intel Summer Championship
Alex “Ztrider” Ingarv
Johnathan “Fatal1ty” Wendel
WSVG London
Jason “Socrates” Sylka
James “2GD” Harding
Pozn. Někteří kvalifikanti nejsou vítězové turnaje na jedné z WSVG zastávek. Hráči, kteří se již kvalifikovali dříve, byli, pokud se umístili na prvních dvou místech, automaticky přeskočeni.
Medailonky finalistů
Alessandro Avallone
Jako jeden z prvních se na celosvětové WSVG finále kvalifikoval italský duelista Alessandro “stermy” Avallone. Mladý Ital se proslavil hraním Painkillera, ve kterém patřil mezi absolutní světovou špičku. Avallone, jenž se krátce před turnajem připojil k Fatal1tyho elitní skupině F-players, v Kentucky šokoval většinu Američanů, kteří se soutěže zúčastnili. Za sebou nechal tehdy ještě neznámého LoSt-CaUzE, který se stal po stermym druhým objevem WSVG Kentucky, ale především svého týmového kolegu a mnohem slavnějšího Fatal1tyho nebo oldschoolera socratese. První turnaj v sezóně 2006 byl paradoxně zároveň posledním turnajem, na kterém dokázal italský quaker vyhrát. Na červencovém Intel Summer Champioship se musel, tak jako většina hráčů v této sezóně, sklonit před umem švédského mága toxica, a to navzdory tomu, že měl celý turnaj skvěle “rozjetý”, neboť se do celkového finále probojoval bez porážky. Následoval méně vydařený QuakeCon a páté místo na KODE5 finále v Německu. Ve skvělé formě se stermy opět představil až na WSVG Londýn, kde se znovu střetl ve finále s toxicem a i tentokrát mu podlehl. Na posledním velkém měření sil na WCG skončil až na třetím místě. Po celou sezónu podával Avallone stabilní výkony a na většině turnajů, kterých se účastnil, skončil na stupních vítězů. Jako jeden z mála dokázal hrát vyrovnané hry i se suverénem letošní sezóny – Johanem Quickem. Mnoho odborníků, ale i fanoušků prorokuje, že toxic bude na WSVG finále poražen. Bude to právě talentovaný Ital, který uštědří švédskému Goliáši osudovou ránu?
Rafik Bryant
Americká ocel. Tak si nechává přezdívat největší objev letošní sezóny Rafik “LoSt-CaUzE” Bryant. LoSt-CaUzE začátkem roku uspěl v několika menších soutěžích. Asi nejznámější je jeho vítězství na menší americké LAN party WarFactory, kde ve finále zdolal Fatal1tyho. Celému světu se však Bryant představil na WSVG Kentucky, kde se senzačním způsobem dostal až do celkového finále, kde podlehl výše uvedenému italskému skillerovi stermymu. Druhé místo přesto zapůsobilo na širokou veřejnost a Bryantovi se záhy dostalo velké popularity. Neustále veselý Afroameričan se následně zúčastnil obou dvou velkých letních turnajů – Intel Summer Championship a QuakeConu. V ani jednom z turnajů však nedokázal navázat na svůj výsledek z Kentucky. Blýsknul se až na KODE5 finále, kde obsadil třetí místo a také na RAGE LAN v Jihoafrické republice. Tamní turnaj však nebyl tak kvalitně obsazen právě kvůli místu konání na úplném jihu Afriky. Stoupající formu potvrdil Bryant i na WSVG London, kde po tuhém boji obsadil konečnou třetí příčku. Hráč reprezentující kanadský squad EG nebude patřit v New Yorku k největším favoritům, přesto jej však není radno podceňovat, neboť se lehce může stát černým koněm celé soutěže.
Anton Singov
Rok 2006 se měl stát jeho rokem. Král Q3A Anton “Cooller” Singov navázal na svoje skvělé výsledky ve starší hře již na CPL Winter 2005 a ovládnul i začátek roku 2006. Na celkové WSVG finále se kvalifikoval z DreamHack turnaje ve Švédsku, kde dokázal v celkovém finále porazit Johana “toxic” Quicka. Bylo to nejenom poslední collerovo vítězství v této sezóně, ale také poslední finále, ve kterém Johan Quick poznal, jak chutná porážka ve finále. Velkým zlom nastal pro ruský talent, který proslul svou arogancí a svými hláškami, na pařížském světovém šampionátu ESWC 2006. V pařížské sportovní hale Bercy celý svět sledoval jeden z nejvíce překvapujících zápasů v této sezóně – doposud neznámý Bělorus Cypher uštědřil Singovovi v semifinále nevídanou lekci a poslal jej do boje o třetí místo. Singov, pasován do role největšího favorita na ESWC 2006, neunesl tíhu porážky a nezvádl ani zápas o bronz, kde podlehl Nizozemci foreverovi, dalšímu z letošních herních objevů. Částečně si cooller spravil reputaci na QuakeConu v USA, kde obsadil druhé místo. Po tomto turnaji však započalo období úpadku ruského talentu. Velkou vlnu negace a nepochopení ze strany veřejnosti vyvolal skandál na finále KODE5, kde se Cooller nedostavil včas ke svému finálovému zápasu proti toxicovi. Následovalo odmítnutí pozvánky na WCG, protože si Rus nestačil vyřídit náležitosti týkající se jeho pasu. I přes ohlášenou účast se Singov nezúčastnil ani WSVG London, a tak jsme po dlouhé době mohli Singova vidět v akci až na PGA turnaji v Poznani. Tam se však žádný návrat někdejšího velikána nekonal. Cooller v turnaji obsadil až třetí místo. Díky neúčasti na turnajích ve druhé polovině roku tak nebude Singov do New Yorku odjíždět v pozici favorita. Obrovský talent však Collera určitě neopustil, dřímá kdesi hluboko v jeho nitru a je dost možné, že nám Rus na závěr roku přichystá ještě nějaké překvapení.
Johan Quick
Stroj na peníze. Král roku 2006. Největší talent všech dob. Nejenom tato označení pasují na suveréna letošní sezóny, švédského mistra Johana “toxic” Quicka. Na WSVG finále se kvalifikoval z DreamHacku, kde podlehl jen Coollerovi. Následovalo ESWC 2006, kde však Quick senzačně vypadl s Bělorusem Cypherem, na kterém si později vylámal zuby i Cooller. Pařížský turnaj začátkem července byl zároveň posledním místem, kde Quick neskončil na prvním místě. Intel Summer Championship, QuakeCon, KODE5 Švédsko, KODE5 finále, WSVG London, Digital Life, WCG. To všechno jsou turnaje, které toxic dokázal po ESWC vyhrát. Celkem si v letošní sezóně vydělal přes 70,000 amerických dolarů a další mohou na jeho konto přibýt po WSVG finále v NYC, kam bude Quick opět odjíždět v pozici největšího favorita. A tak zatímco druhá polovina roku znamenala pro Quickova největšího rivala Antona Singova úpadek do hlubin zapomnění, pro švédského obra znamenala vzestup do nebeských výšin. Otázka tedy zní, jak se projeví obrovský tlak a očekávání na psychice tohoto geniálního hráče? A dokáže Quick potvrdit svojí absolutní dominanci v druhém polovině roku 2006? Najde se v New Yorku někdo, kdo krále sesadí z trůnu?
Alex Ingarv
Alex “Ztrider” Ingarv patří mezi početnou švédskou enklávu, která se úspěšně věnuje hře Quake 4. Sezóna 2006 však pro bývalého hráče Painkillera nebyla zřejmě taková, jak by si představoval. Největší formou disponoval Ingarv v horkých letních měsících, kdy se světová špička na krátký čas nastěhovala do USA, kde proběhlo nejprve Intel Summer Championship a poté QuakeCon. Na obou turnajích skončil Ingarv těsně před branami finále na bronzovém stupínku. Na ISC ovšem sehrál několik skvělých her a byl to právě on, kdo jako jediný dokázal Johana Quicka od ESWC v druhé polovině roku porazit. Bylo to ve čtvrtfinále winner's bracket, kdy zápas sledovalo několik set diváků z celého světa. Druhý zápas s Quickem, tentokrát již v looser's bracket ovšem Ingarv prohrál, byť to bylo opět velice těsné. Poslední Ztriderovo vystoupení v letošní sezóně na World Cyber Games neskončilo nijak slavně a Švéd obsadil poslední místo. Pokud se ovšem Ingarv rovzpomene na svoje letní výsledky, mohl by se v New Yorku postarat o nejedno překvapení.
Jonathan Wendel
Nejslavnější progamer na světě? Možná. Nejlepší quaker planety? Určitě ne v Quake 4. Tak bychom mohli začít medailonek Jonathana “Fatal1ty” Wendela. Wendel se letos ani jednou na žádném z velkých turnajů neobjevil ve finále. Na new yorské finále se kvalifikoval z Intel Summer Championship, kde obsadil až čtvrté místo. Američan tak možná doplatil na svojí velkou popularitu a především na marketingové povinnosti spojené s jeho výrobky. Je možné, že díky těmto vyčerpávajícím aktivitám, již Wendelovi nezbyl potřebný čas na trénink. Na stupních vítězů se letos objevil pouze na méně významných turnajích, a to na RAGE v Jihoafrické republice, kde se musel sklonit před umem svého krajana LoSt-CaUzE a na Digital Life turnaji v New Yorku, kde jej pro změnu zdolal letos těžko porazitelný Johan Quick. Na WCG Fatal1ty vyhořel a umístil se až na 5.-6.místě. Pokud se Wendel nezačne více věnovat tréninku a zlepšování jednotlivých aspektů své hry, pak může jen těžko pomýšlet na výraznější úspěch na finále WSVG.
Jason Sylka
Třetím Američanem, který bude v New Yorku těžit z domácího prostředí je rodák z Buffala Jason “socrates_” Sylka. Veterán světové Quake scény letos podával stabilní výkony a na většině turnajů se umístil do pátého místa. Na WSVG finále se kvalifikoval z WSVG London, kde skončil na čtvrtém místě. Novou krev do žil vlil Sylkovi jeho přechod k německé organizaci mousesports, která mu poskytla byt v Berlíně a zároveň mu umožnila trénovat se špičkovými evropskými hráči. To vše se odrazilo ha Sylkově herním projevu. Na WCG se socrates_ umístil na druhém místě a toto místo potvrdil i na nedávném turnaji v polské Poznani. Pokud si udrží svojí aktuální formu, bude mít na WSVG finále velkou šanci na úspěch. Sám v nedávném rozhovoru pro ESReality poznamenal, že by chtěl v New Yorku bojovat opět s nejlepšími a předvést všem svojí nejlepší hru. Uvidíme jestli se nejednalo jen o velká slova, ale jestli se dočkáme skutečných činů.
James Harding
Britský hráč James “2gd” Harding nepatří v Quake 4 k absolutní světové špičce, ale řekněme k nadprůměrným hráčům. Jeho největším úspěchem v této sezóně zůstává 6.místo na americkém QuakeConu a 5.-8.místo na pařížském ESWC. Harding se na většině turnajů, kterých se zúčastnil, umístil mezi první osmičkou. Na WSVG finále se od něj neočekává útok na čelní umístění, to by musel Harding předvést o něco více, než na všech svých dosavadních vystoupeních.
Obecné informace
Nyní si pojďme říci něco o formátu turnaje a o cenách, které na všechny zúčastněné čekají. Hráči během roku získávali podle umístění na jednotlivých zastávkách WSVG určitý počet bodů, jejichž součet bude použit k vytvoření nasazení do double elimination pavouka. Nejvýše nasazeným hráčem je již v této době zcela jistě Johan “toxic” Quick, který vyhrál 2 ze 4 zastávek WSVG v tomto roce. Na zbylé nasazení si budeme muset počkat dokud jej organizátoři nevydají oficiálně.
Každý z hráčů, který se v termínu od 9.-11.prosince dostaví do zábavního centra Chelsea Pier v New York City získá od pořadatelů automaticky jeden počítač. Kromě toho bude osmička nejlepších quakerů bojovat i o následující peněžní a věcné ceny:
1.místo : $20,000, hodinky Rolex, počítač
2.místo : $10,000, počítač
3.místo : $5000, počítač
4.-8.místo : Počítač
Maplist turnaje se bude skládat ze čtyř map, kterými budou Galang, Monsoon, Placebo Effect, Phrantic.
WSVG finále slibuje býti opravdovou herní show, ve které si přijdou na své nejenom samotní hráči, ale také diváci. Z turnaje pro vás připravujeme online reportáže.
dobrej clanek
souhlas ~~
přeju to socratesovi, zaslouzil by si uz vyhrat nejaky ten velky turnaj...
toxic vyhraje
driverx jede:x n1 článek:)