Co se hratelnosti týče, Halo: Spartan Assault patří mezi arkádové střílečky hrané z ptačího pohledu a její koncept se velmi podobá hrám jako je Total Carnage nebo Robotron. Dá se tak očekávat, že by se mohla dočkat pozornosti hlavně na mobilních a tabletových zařízeních.
Na nich budete k ovládání využívat dva virtuální joysticky a zatímco levým ovládáte pohyb vašeho sparťana, pravým joystickem zase měníte směr střelby. Zárověn můžete vrhat granáty, přepínat mezi zbraněmi nebo se například zmocnit některého z pozemních vozidel pomocí jednoho z postranních tlačítek. Hráči na PC zase mohou využít k ovládání klávesnici s myší a pokud patříte mezi milovníky gamepadů, můžete se těšit i na jejich podporu, která bude přidáná několik týdnů po samotném vydání hry.
Podobně jako v Halo 4 budete mít možnost vybrat si před začátkem každé mise svou vlastní výzbroj, speciální schopnost a “boostery”. Zaroveň si můžete hru oživit zapnutím “lebek”, které ovlivní samotnou hratelnost a umožní vám například zvýšení obtížnosti tím, že váš sparťan bude disponovat pouze energetickým štítem bez jakéhokoliv pevně daného zdraví.
Samozřejmostí je pak sbírání zkušenostních bodíků, které by měly hrát klíčovou roli při zpřístupňování nových zbraní, schopností a plnění nejrůznějších achievementů. Microsoft také uvedl, že k dispozici bude i přítomnost mikrotransakcí. Ty můžete využít k ještě rychlejšímu “levelování” či získaní ojedinělých kousků výstroje a výzbroje.
Za zmínku také stojí, že autoři do budoucna uvažují o přidání multiplayerového režimu. Jestli se tohoto módu dočkáme ale není stoprocentně jisté a tak prozatím můžeme pouze potvrdit, že Microsoft bude pořádat pravidelné soutěže, kdy bude vyhlášen určitý cíl a čas pro jeho splnění v samotné hře (pravděpodobně půjde o získání určitého počtu zkušenostních bodů nebo cokoliv jiného co autory napadne). Jednotliví hráči pak mohou nahrát svá skóre do oficiálních tabulek a předhánět se v tom, kdo je lepším sparťanem. Nejedná se sice o plnohodnotný “mulťák”, ale určitě se najdou nadšenci, kteří této možnosti rádi využijí.
Zajímavě také působí autory velmi vyzdvihovaná možnost přenášet vaše uložené hry napříč různými platformami. Pokud se tedy rozhodnete zahrát si doma na vašem PC a něco vám do toho skočí, stačí si překopírovat váš profil na chytrý telefon nebo tablet a můžete vesele pokračovat v hraní na cestách. Spartan Assault by tak mohl být i příjemným oživením cestou do práce a vy byste si tak mohli na chvíli odpočinout od “rozzlobených ptáků”.
Ačkoliv je Spartan Assault v první řadě arkádovou střelnicí, autoři se nás snaží zaujmout i příběhem. Ten se točí kolem Sarah Palmerové a její cestě ze speciálních jednotek ODST až ke statusu Sparťana. Časově se tedy pohybujeme někde mezi událostmi Halo 3 a Halo 4.
Všechny ve hrě dostupné mise jsou simulací předchozích bitev UNSC proti Smečce a máme potvrzeno, že se můžeme těšit na 25 akcí nabitých bitev, jejichž dokončení by vám mělo zabrat něco kolem dvou hodin čistého času. No a pokud patříte mezi “hardcore” Halo fanoušky, můžete si zážitek z hraní prodloužit zakoupením tří dílného komixu, který ponese název Halo: Initiation a bude doplňkem k příběhu Spartan Assault.
Halo: Spartan Assault na nás prozatím působí jako pohodová oddychovka, kterou si užijí hlavně fanoušci série a lidé, kteří rádi hrají na svých mobilních telefonech a tabletech. Je tedy velká škoda, že se Microsoft rozhodl z tohoto nadějného projektu udělat titul vycházející pouze pro zařízení běžící na Windows 8.
Samotní vývojáři se navíc netají tím, že jedním z hlavních důvodů pro vznik této hry je touha Microsoftu protlačit svůj operační systém na co nejvíce platforem a šance že bychom se dočkali vydání na zařízeních bez Windows 8 je bohužel mizivá. Na závěr ještě zmíníme, že datum vydání bylo stanoveno na červenec tohoto roku a očekávaná cena se pohybuje kolem sedmi dolarů.
Jooooooo 8Đ us se tesim
Hra vypada že bude super a super článek... :)
dobrý článek :)
hodně luxusní hra.
Škoda, že to nebude mít plnohodnotný multiplayer. Bylo by zajímavé hrát na mobilu proti někomu, kdo to paří na PC. :)
No nic moc, čekal jsem, že to bude větší zázrak
dobra parba
dobrej nářez