A je to tu! Již zítra ve městě módy, ve franczouské Paříži, vypuknou ostré boje o titul šampióna elektronických sportů letošního roku, o titul šampióna Electronic Sports World Cup 2006 (ESWC). O ceny v hodnotě 400,000$, v současném kurzu 9 050 000 Kč, bude soutěžit přes 800 hráčů v sedmi disciplínách, konkrétně v mužském turnaji Counter-Strike 1.6, dívčím turnaji Counter-Strike 1.6, Quake 4, Warcraft 3, Gran Turismo 4, Pro Evolution Soccer 5 a nakonec i ve hře Trackmania Nations ESWC, což je disciplína vytvořená speciálně pro potřeby letošního světového šampionátu.
Preview z Warcraft 3 [celá zpráva] a Quake 4 [celá zpráva] turnaje již přinesl náš novinář Stanislav Mikeš, jenž našim čtenářům přinese živou reportáž přímo z místa dění, z Paříže – Bercy, z jedné z největších sportovních hal v Eropvě “The Palais Omnisports”, do níž se vejde až 40 000 diváků a fanoušků. Podrobnější informace, obecné údaje a speciality z letošního ročníku přinese Stanislav Mikeš již v zítřejším článku, který bude k nalezení na hlavní stránce GameParku.
Nás však nejvíce zajímá mužský Counter-Strike 1.6 turnaj, který slibuje prozatím největší podívanou letošního roku nejen v úžasné účasti 44 klubů z celého světa, ale také v rekordní finanční dotací, jež letos dohromady čítá 160,000$, zhruba 3 639 680 Kč. O takových “prize-money” však u nás stále můžeme jen snít, stejně jako naše CS kluby, z nichž se letos do Francie ani jeden nepodívá, jelikož České Republice i Slovensku chybí pořadatel národní kvalifikace.
1. 52,000$ (cca 1 183 000,- Kč)
2. 36,000$ (cca 819 000,- Kč)
3. 24,000$ (cca 546 000,- Kč)
4. 16,000$ (cca 364 000,- Kč)
5.-8. 8,000$ (cca 182 000,- Kč)
Jak již bylo zmíněno, do Paříže se z národních kvalifikací probojovalo celkem 43 klubů, tím posledním 44. celkem jsou američtí compLexity, obhájci loňského titulu. Systém turnaje je tradičně podobný jako v minulém roce. V první fázi se týmy utkají v osmi skupinách po šesti kádrech (postupují dva), v druhé fázi budou skupiny pouze čtyři se shodným počtem týmů (rovněž postupují dva). Poslední fáze, play-off, znovu vzbuzuje mírné pozdvižení.
I čtvrtý ročník ESWC přistupil k neoblíbenému a občas i nespravedlivému systému Single Elimination play-off, tedy jednovětvému pavouku, který zřejmě znovu zamýchá s pořadím postupujících osmi celků z druhé fáze. Níže přinášíme kompletní výčet účastníku letošního Counter-Strike 1.6 turnaje spolu s jejich sestavami.
Alžírsko – Mooms (Anarchy, Badboy, Voice, Sweet, Stre)
Austrálie – Function Zero (Skz, Burke, Fez, Kurandus, Davio)
Rakousko – Team DRW (Squad, Seste, Shiddy, Apathy, Macman)
Bělorusko – AMD.Ultimo (Dundee, Stom, Sias, Bizzare, 4ydo)
Belgie – Digital Mind (Tommeh, Luce, Minto, Apollo, Bax)
Bosna – Eu4ia (Soble, Sykon, Cift, Neno, Laquila)
Brazílie – Made in Brazil[São Paulo] (Nak, fnx, Kikooo, Cogu, Bruno)
Bulharsko – True Legends Stars (Will, Milenko, Masalito, Janitor, Hristian)
Kanada – Evil Genius (Stevenson, Da_bears, Lari, Lin, Blackpanther)
Karibské ostrovy – Fighting Bears (Teddy, Bear, Trigga-, Leeville, Spk)
Čína – wNv.Gaming (Tk, Mikk, Jungle, Sakula, Alex)
Kypr – Haemophilia (Tyrant, Go Home, Primah, Ib0x, Anastolas)
Dánsko – Spirit of Amiga (Faagan, Bloddy, Zone, Arcadion, Whimp)
Finsko – Astralis (Ruuit, diGital, Conte, Guardian, tih0p)
Francie – JaS.Webone (Dr.Crow, Bisou, Xp3, Yank, Ozstriker)
Francie – Atlanteam (Lih, Brek, Sm, Yohsi, Blacknight)
Německo – ALTERNATE aTTaX (Chef-Koch, Moon, Kapio, Silver, Tix)
Německo – mTw.expekt (Roman, Xave, Odie, Snej, Gladiator)
Indie – A Plus E (Viper, R4id, Ritz, Rshkhn, Rey)
Izrael – Galacticos (Neprhon, Eternity, Airpox, Ja-Rule, Bade)
Itálie – Play.it (Gummy, Nembo, Jimmy, Nafai, R1cky)
Makedonie – Simplex (Unhcr, Pta, Cia, Zero, Neco)
Malajsie – Hybrid (Syntax, Stain, Fions, Grnmons, Sniggy)
Maroko – More Then Players (Devil, Jinkzm, Leo, Rgd, Squeed)
Nizozemsko – Conzto (Muh, MasterMe, Xylo, R0y, Xire)
Norsko – H2k.Aftermath (Omen, R00fz, Draziw, Kunfigur3, Executer)
Polsko – Team Pentagram (Motyw, Neo, Lrd, Taz, Luq)
Portugalsko – Exotic Island (Phrz, Lifter, Foxj, Rampage, Insider)
Rusko – Virtus.pro (Aleksey K., Johan K., Aleksey N., Boris P., Dimitriy B.)
Saudská Arábie – Magha Net (Alkasir, Dominator, Aljareh, Zeerfahad, Raymond)
Srbsko a Černá Hora – 4 Glory (Heaven, Mileta, Bata, High, Mankind)
Singapur – Team Titans (Taufan, Monster!, Shinku, Strykerx, Td)
Jižní Afrika – Damage Control (Devine, Apocalypse, Hellhound, Explict, Style)
Jižní Korea – Lunatic-Hai (Loki, Mal, Bebe, Cliper, Enemy)
Španělsko – x6tence (Deyf, Flipin, Drastyk, Milicua, Musamban1)
Švédsko – Ninjas in Pyjamas (HeatoN, walle, Zet, Ins, RobbaN)
Švédsko – fnatic (f0rest, dsn, Tentpole, cArn, Archi)
Švýcarsko – Fragbox (Maniac, Duffsm, Dev0r, Over, Vicious)
Tunisko – Tagless (Zlack, Newb00r, M0h, N1ngua, Ziz0u)
Amerika – compLexity (Storm, Warden, fr0d, Tr1p, Sunman)
Amerika – Team 3D (Moto, Method, Rambo, Volcano, shaGuar)
Amerika – Jax Money Crew (Ph33r, Des1re, Hanes, Exodus, Hostile)
Ukrajina – Amazing Gaming (Weiss, B1ad3, Strike, Eshk1n, Vad1k)
Velká Británie – Four Kings (Ady, natu, Mangiacapra, AkuJii, DaY)
Aby se rozeznalo “semeno od plev”, těchto 44 klubů bylo rozděleno do čtyř výkonostních košů. V tom prvním nalezneme 8 TOP nasazených celků, v druhém rovněž osm vysoce nasazených a v třetím taktéž osm středně nasazených týmů. V posledním “vyzivatelském” koši je poté zbylých 20 celků, které se rovnoměrně rozdělí do skupin ideálním systémem “1-1-1-3” (vzhledem k účasti 44 celků budou mít některé skupiny pouze 2 “vyzivatelské” týmy).
TOP nasazené týmy:
Amerika – compLexity
Jižní Korea – Lunatic-Hai
Švédsko – Ninjas in Pyjamas
Dánsko – Spirit of Amiga
Amerika – Team 3D
Čína – wNv.Gaming
Rusko – Virtus.pro
Vysoce nasazené týmy:
Kanada – Evil Genius
Švédsko – fnatic
Velká Británie – Four Kings
Francie – JaS.Webone
Brazílie – Made in Brazil[São Paulo]
Německo – mTw.expekt
Španělsko – x6tence
Středně nasazené týmy:
Francie – Atlanteam
Belgie – Digital Mind
Rakousko – Team DRW
Austrálie – Function Zero
Amerika – Jax Money Crew
Polsko – Team Pentagram
Bulharsko – True Legends Stars
Turnaje se účastní velké množství těch nejsilnějších Counter-Strike klubů světa. Mezi ně bezesporu patří wNv.Gaming, obhájci titulu compLexity či Ninjas in Pyjamas, kteří v poslední době CS scéně doslova vládnou. Pozadu jistě nezůstanou celky jako Team 3D, fnatic, ALTERNATE aTTaX či Astralis. Pojďme se společně podívat na největší favority turnaje, ale také na černé koňe a možné budoucí hvězdy.
wNv.Gaming (Tk, Mikk, Jungle, Sakula, Alex)
wNv.Gaming v současné době drží post jasné světové jedničky především díky dvojnásobnému vítězství her World e-Sports Games (WEG) v řadě. Zatímco v 3. sezóně WEG 2005 nebyli Číňané v čele s hvězdou Pu “44'Alexem” Jiangem (24) v roli favoritů, na WEG Masters 2006 už jasně dominovali a neztratili ani jedno jediné utkání. Ve skupině si nejprve s obtížemi poradili s SK-Gaming, 4Kings a nakonec také s Catch-Gamer, play-off však už bylo jasně v jejich režii a před jejich umem se museli poklonit i obhájci titulu, compLexity.
Vyjma loňských ESWC 2005 se wNv za poslední rok na jiné evropské akci nepředstavili. I onehdy si však připsali výborné 5.-8. místo ceněné 6,000$. Na domácí kvalifikaci bylo ve finále jasno, že postoupí jeden z kádru klubu wNv, po těsných vyhrách 16:14 a 16:13 však nakonec lístky do Paříže získal původní a hlavní celek s přízvyskem “Gaming”. Nyní však budou očekávání mnohem vyšší, a jakákoliv jiná příčka než ta medailová by pro tyto dvacetileté čínské talenty byla zklamáním.
compLexity (Storm, Warden, fr0d, Tr1p, Sunman)
“Hamgurger” tým compLexity má letos co dokazovat. Na loňském šampionátu nenašli přemožitele a se ziskem 40,000$ mohli přemýšlet o letošní obhajobě titulu. Světová dvojka se pravidelně účastní všech významných akcí a nemohla chybět ani na již zmíněných WEG Masters 2006, kde podlehli až ve finále s wNv.Gaming. Stejně jako napříkad Team 3D, i coL odstoupili z nejprestižnější domácí online ligy CAL-Invite, aby se mohli lépe připravovat na letošní nabitou turnajovou sezónu.
Jako obhájce titulu nemuseli o účast ve Francii jako jediní z 44 klubů bojovat, přesto nedávno utržili velice nepříjemnou porážku na domácí poli – vůbec 1. zastávce seriálu WSVG, veleakci LANWAR. První místo jim vyfoukl jejich tradiční a největší rival Team 3D, ovšem coL nedosáhli ani na stříbro, cestu si totiž zkomplikovali prohrou v horním koši s United5 a také následnou prohrou ve finále spodního koše právě s 3D. I přesto všechno jsou coL ve výborné formě a jeden nikdy neví, co dokážou obávané japonské čelenky.
Ninjas in Pyjamas (HeatoN, walle, Zet, Ins, RobbaN)
Ještě velký krok musí udělat Emil “HeatoN” Christensen (22), aby dosáhl svého snu a vrátil se s legendárním týmem Ninjas in Pyjamas na pozici světové jedničky. Právě na letošních ESWC 2006 to už bude rok a půl, co se mají “noví” Ninjas čile k životu. Za tu dobu sice kádrem prošlo poměrně dost špičkových hráčů, finální pětka v podobě HeatoN, walle, Zet, ins a RobbaN však již začala sklízet ovoce, nejen v online lize NGL One, níž spolu s ALTERNATE aTTaX jasně dominují.
Ještě donedávna NiP zůstávali, ostatně jako všechny švédské celky, ve stínu fnatic. Tomu je však po velkém DreamHacku 2006 konec a NiP do Paříže odcestovali s nálepkou “favorit”. Nejprve si famózně “povodili” druhou zastávku seriálu WSVG v rámci DreamHacku bez stráty jediného utkání, posléze si vybojovali i první příčku v ESWC kvalifikaci. V obou případech se jim ve finále postavili fnatic, kteří jim v poslední době v oficiálních zápasech podlehli celkem třikrát, vůbec poprvé na předkvalifikaci v herně GamersParadise.
NiP především sází na časté bootcampy v domácí herně Gamers Paradise, které se jim ostatně začali opravdu vyplácet. Těsně před ESWC se však NiP nemohli připravit dle svých představ, jelikžo Oskar “Ins” Holm (20) pobýval na dovolené, přesto si ještě Ninjové stihli před odjezdem “dát” dvoudení bootcamp.
V nedávném rozhovoru pro server HLTV.org se HeatoN vyjádřil, že asijské týmy, především pak wNv, nejsou až tak dominantní, jelikož vyhráli pouze dvě velké asijské akce, nikoliv žádnou významnou evropskou událost, a jejich postavení je poměrně “přehypované”. Přesto je spolu s fnatic a compLexity pasoval do role jejich největších konkurentů při cestě za titulem. Emilovi rovněž nechybí zdravé seběvědomí a na zisk první příčky si opravdu věří.
fnatic (f0rest, dsn, Tentpole, cArn, Archi)
Nebýt DreamHacku 2006, byli by fnatic považováni za jednoho z velkých favoritů. Po dvou druhých místech a porážkách s NiP však v této mladé a nadějné “půlroční” sestavě jistě kleslo sebevědomí. Přesto jsme neměli možnost vidět za posledního půl roku tým, který by měl tak vyrovnanou a spolehlivou formu, jako právě fnatic. Po zisku stříbrných příček v 12. sezóně ClanBase EuroCupu a finále letošní sezóny ESL CSL prohráli pouze s jediným klubem – Ninjas in Pyjamas. Poprvé na již zmíněné předkvalifikaci v herně GP, podruhé na 2. zastávce WSVG na DreamHacku a do třetice na Ninjas nestačili ve finále švédské ESWC kvalifikace. Šanci na úspěch však mají opravdu velikou a pokud se zadaří, nebo naopak nezadaří NiP, mohou získat cennou příčku, která loni švédským celkům překvapivě unikla.
Virtus.pro (Aleksey K., Johan K., Aleksey N., Boris P., Dimitriy B.)
Každému, kdo sledoval druhý ročník ESWC 2004, musel utknout v paměti tento silný ruský tým plný vlastenců. Ještě do poloviny roku 2004 se jednalo o poměrně neznámý ruský celek, po famózním vítězství nad tehdy nepřemožitelnými SK-Gaming však získali nejen místo v srdci nejednoho fanouška, ale nakonec také úžasnou třetí medailovou příčku.
Virtus.pro také hraje do karet stálá sestava, která se od dva roky starého úspěchu téměř nezměnila. Na domácí scéně jsou skoro k neporažení, přesto si nedávno stejně jako compLexity připsali nelichotivé 3. místo z akce ASUS Spring Cup. Na největší letošní ruské udlásoti je předstihli nejprve Skt. Petersburg Islanders a posléze také ukrajinský celek Amazing Gaming, pro něhož může ESWC 2006 znamenat velký zlom.
Ani na WEG Masters 2006 si Virtus.pro nevedli vůbec špatně. S obhájcem titulu compLexity na úvod dokázali uhrát jednu skvělou mapu, Team NoA a Lunatic-Hai jim už později problémy nedělali, přesto kvůli horšímu skóre nakonec ze skupiny postupovali Korejci na úkor Rusů. S Virtus.pro se na první tři příčky příliš nepočítá, ESWC je však jejich velká akce a i proto mohou znovu překvapit.
ALTERNATE aTTaX (Chef-Koch, Moon, Kapio, Silver, Tix)
aTTaX, sponzorovaní společností ALTERNATE, mohou být považování za černého koňe turnaje. Klub, jenž na loňském ESWC chyběl, letos dominoval osmé sezóny ESL Pro Series a na LAN finále je nezastavili ani slavní mousesports, což potvrdili ziskem nejcennějších individuálních ocenění. Nijak jinak tomu nebylo ani na německé ESWC kvalifikaci, kterou aTTaX s jasným přehledem vyhráli.
Pravda, na DreamHacku 2006 poněkud zaostali za očekáváním a jako nasazená trojka skončili “až” na 5.-6. příčce společně s velkým překvapením DH a možným černým koňem letošního ESWC, H2k.Aftermath. Přesto za sebou nechali ty nejlepší evropské celky jako Catch-Gamer, Serious Gaming či SK-Gaming. Loni získalo německo na ESWC 3. (mousesports) a 5.-8. (a-Losers) místo, což je pro aTTaX velká výzva. Mezinárodní zkušenosti a velké sebevědomí také těmto Němcům může přidat jasná dominance v online lize NGL One, v níž doposud neztratili ani jedno jediné utkání a poradili si dokonce s Ninjas in Pyjamas.
Made in Brazil[São Paulo] (Nak, fnx, KIKOOO, Cogu, Bruno)
Dalším velkým adeptem na vítězství je bezesporu kádr klubu Made in Brazil pocházející ze São Paula. Přes tři měsíce “starý” kádr, složený z nejslavnějších brazilských “odpadlíků”, o své jasné pozici brazilské jedničky svět přesvědčili mnohokrát. Na velké první akci Brasil Cup 2006, což byla náhražka za zrušenou brazilskou zastávku CPL World Tour, ztratili jedno jediné utkání proti celku KaOz a od té doby na horké brazilské půdě nenalezli přemožitele.
Na druhé významné brazilské události letošního roku, národní ESWC kvalifikaci, se rovněž nenašel celek, jenž by byl schopen čelit mixu zkušeností a talentu v podání chlapcuů ze São Paula. V těsném finále nakonec porazili původní a hlavní kádr Made in Brazil, který byl, ostatně jako neúspěšná sestava z Rio de Janeira, z organizace propuštěn.
Na zmiňovaném DreamHacku 2006 byli MiBR[SP] nasazení jako turnajová pětka, nakonec si však o příčku polepšili a osudnou se jim stala vzrůstající forma švédského celku Check-Six, který však ve Francii chybí. V Paříži budou KIKOOO a spol. bezpochyby řazeni k největším aspirantům na vítězství, záležet však dost bude na losu jejich základní skupiny, protože do vínku mohou dostat dovněž silné kluby.
Lunatic-Hai (Loki, Mal, Bebe, Cliper, Enemy)
Bezpochyby na mezinárodní úrovní nejúspěšnější jiho-korejský celek má letos za úkol obhajobu loňského čtvrtého místa. Lunatic-Hai svou kvalifikaci vyhráli poněkud kontroverzním způsobem, tedy alespoň tak to vidí jejich úhlavní konkurent Hacker.pk, jenž se do Francie bohužel nepodívá. Třetí celek WEG Masters 2006 si u pořadatelů korejské kvalifikace stěžoval [celá zpráva] na to, že za Lunatic-Hai neprávem nastoupil Myungsuk “Loki” Song, jenž měl mít s jeho bývalým zaměstnavatelem – Hacker.pk, stále platnou smlouvu. Naštěstí pro Lunatic-Hai však vše dopadlo dobře a společně s Lokim se právě nachází v Paříži.
Lunatic-Hai mají výborné mezinárodní zkušenosti, kterými se nemůže pochlubit žádný jiný korejský celek. Na loňském šampionátu Korejci získali výborné čtvrté místo, na zimním CPL Winter 2005 si pak připsali úžasnou druhou příčku po prohraném finále s SK.swe. Od té doby se však na mezinárodním poli neukázali (což je ostatně pro asijské celky pochopitelné), a s očekáváním můžeme sledovat, co nám tito borci předvedou za kousky.
JaS.Webone (Dr.Crow, Bisou, Xp3, Yank, Ozstriker)
Nakonec si představíme francouzské želízko v ohni, celek Webone, jenž znovu používá dodatek “JaS”, tedy dřívejší název klubu. Kádr v čele s populárním francouzem Bisouem sice nepatří k největším adeptům na zisk titulu, přesto se bude po celou dobu turnaje těšit velkému zájmu nejen domácích fanoušků.
Vzlet ambiciózní sestavy se datuje k letošní největší francouzské akci Gamers Assembly 2006, na níž se utkali s hvězdami typu GoodGame, Hostile Records, Against All Authority či Intensity. Ani jeden z favoritů však na Bisouovu partu nestačil a Webone mohli jít do národní ESWC kvalifikace se vztyčenou hlavou. Francie, jakožto tradiční pořadatel ESWC, měla velice propracovaný systém předkvalifikací a jednalo se o jednu velkou show, na jejímž vrcholu stanuli právě JaS.Webone.
V loňském roce se z francouzských celků dostal do první osmičky pouze GoodGame, jehož místo letos kromě Webone zaujmul nepříliš známý celek Atlanteam. Postup do osmifinále by byl pro francouze husarským kouskem. Pokud totiž budeme kalkulovat s případným postupem do druhé fáze základních skupin, museli by si poradit s minimálně dvěma silnými týmy, což při současné formě patří spíše do škatulky “sci-fi”.
Na světovém finále letošního světového šampionátu v elektronických sportech se představí další velké množství silných celků, pro které však už v preview nezbylo místo. Mezi ně se zajisté řadí například Astralis, finský celek, který se na mezinárodní scéně v poslední době téměř neukazuje, přesto má v sestavě to nejlepší co finské kraje nabízí. Bez povšimnutí nemohou zůstat ani celky 4Kings, x6tence či H2k.Aftermath, jimž se na DreamHacku podařilo překvapit nejednoho diváka. Do bojů také určitě zasáhnou Američané z Jax Money Crew, kteří se blýskli třetím místěm na CPL Winter 2005, či Team Pentagram, jimž v poslední době znovu začala stoupat forma. Ostatně o tom, kdo má v současné době jakou formu, se dozvíme již zítra a proto zůstaňte s námi!
pár věcí shaguar hraje? (na boardu t3d je x keců že je v loji...sou jenom kecy?) nevšim sem si nicku ahl nevíte co snim je (nick,pausa..?!) a pak wtf jak dlouho se dělí cs na mužský a ženský? jo a ještě q4 :P
fandim teamu3D...teamplay beat skill :)
Jedou vubec nejaky cesi na ESWC ? Na W3 nikdo, CS nikdo ...
nejdu lebo nebola usporiadana kvalifikacia smola no, aj tak by to zase vyhrali dfs takze to mas vlastne jedno,skoda snad len krysu v Q4 a giacoma umh..
dik, takze ahl nehraje - je clenem SK.swe, kteri se na ESWC neprobojovali. shaGuar myslim hraje, je oficialne uveden jako hrac, ale 100% to zarucit nemuzu ,) cesi tam samozrejme a bohuzel nejsou, jelikoz neni poradatel, coz je opravdu skoda, vezmeme-li v potaz letosni formu nasich reprezentantu (predevsim Giacomo (wc3) a Krysa (q4)).
Njn ani SvK ani Cz nemaju zakupenu licenciu na turnaj cize smole... Gia a dfs :o)
btw. super report :) NiP GO GO GO pre 1. !
Skoda ze tam nejsou NoA < maj na to... Jinak ze nebyla cze a svk kvalifikace fakt trapas!!! njn kdyz na to nekdo sere ^^ eya dalsi pekny clanek :))