Dreadnought je free to play hra, která nám plánuje poskytnout podobný multiplayerový zážitek, jako například World of Tanks nebo World of Warships. To v praxi znamená, že se dva týmy vesmírných kapitánů postaví proti sobě v různých bitevních módech, jako je například Team Deathmatch nebo Team Elimination. Většina bitev které jsme zatím mohli vidět se odehrála ve formátu 5v5, ale samotní autoři již potvrdili, že interně experimentují s různými počty hráčů a také se zatím neodhalenými herními módy.
Za jednu z největších konkurenčních výhod Dreadnought považujeme fakt, že kvalitních vesmírných simulátorů není mnoho a těch které by se zaměřily na obrovské bitevní lodě ještě méně. Autoři tak mají jedinečnou možnost vyplnit relativní prázdnotu na trhu s podobně laděnými hrami. Mile nás překvapilo, že Dreadnought bude obsahovat celkem pět druhů vesmírných plavidel, z nichž každé má svoji specifickou úlohu. Znalost jednotlivých typů lodí je tak klíčem k dosažení vítězství a na následujících řádcích si je představíme podrobněji.
Nejmasivnějším plavidlem v celé hře je tzv. Dreadnought. Jedná se o obrovskou loď, která disponuje enormní výdrží a palebnou silou. V souboji jeden na jednoho se tomuto monstru nemůže nic rovnat a mezi jeho speciální schopnosti patří například salva z kanónů po celé délce lodi, odpálení velkého množství neřízených raket nebo vypuštění jaderné hlavice. Prakticky jedinou slabinou tohoto velikána je tak jeho nízká mobilita a značná velikost, která z něj dělá ideální cíl pro lodě specializující se na ostřelování z dálky.
O něco menší a mobilnější jsou lodě třídy Destroyer, které vynikají svojí univerzálností. Při soubojích s Dreadnoughty dokáží napáchat značné škody a jejich skvělé manévrovací dovednosti z nich dělají postrach menších lodí. Poměrně zajímavé jsou i jejich speciální schopnosti, díky kterým mohou například dramaticky zvýšit svoji rychlost, vyřadit nepřátelské rakety pomocí speciálního pulzu nebo na přídi lodi vytvořit energetické beranidlo.
Pravděpodobně nejzranitelnějším a zároveň nejnebezpečnějším typem lodí jsou Artillery Cruisery. Tato plavidla jsou v podstatě jedno obrovské laserové dělo, které má za cíl ničit masivní nepřátelské lodě z několikakilometrových vzdáleností. V souboji na blízko ale nemají prakticky žádnou šanci na přežití. Mezi jejich speciální schopnosti patří například možnost zůstat bez pohybu a zároveň se zneviditelnit nebo převedení veškeré energie do hlavního kanónu, díky kterému získáte ještě větší palebnou sílu.
Nejmenším typem lodí ve hře jsou korvety. Tato plavidla disponují poměrně chabou palebnou silou a pancířem, takže pokud s nimi chcete dosáhnout dobrých výsledků, musíte se spolehnout na jejich speciální dovednosti. Těmi jsou například možnost zneviditelnit se, provést bleskurychlý skok na krátkou vzdálenost nebo vypuštění dvou ničivých torpéd. Díky své vysoké mobilitě a možnosti zneviditelnění jsou korvety skvělé pro lov podpůrných lodí a pokud máte rádi adrenalin, můžete zaměstnat masivní lodě vašimi nekonečnými oblety a úskoky.
Posledním typem lodí jsou tzv. Tactical Cruisery. Hráči kteří se rozhodnou hrát s tímto plavidlem určitě udělají radost svému týmu, protože mezi jeho primární schopnosti patří léčivý paprsek. Ten dokáže poměrně rychle opravit i ty největší lodě a vy tak můžete snadno otočit i prakticky prohranou bitvu. Tato dovednost z vás ale dělá lákavý cíl a proto byste se vždy měli pohybovat s dostatečně velkou eskortou.
Souboje v Dreadnought jsou hlavně o taktice a včasném užívání speciálních schopností, což moc nepotěší hráče spoléhající se primárně na rychlost svých reflexů. Jako kapitán máte navíc možnost přesměrovat energii vašeho reaktoru do třech hlavních systémů, kterými jsou motory, zbraně a štíty. Je tedy na vás zdali zvolíte vyšší rychlost lodi, větší palebnou sílu nebo krátkodobou ochranu před útoky nepřátel.
Podobně jako ostatní free to play hry i Dreadnought nabízí poměrně rozsáhlé možnosti úprav pro vaše lodě. To v praxi znamená, že si postupem času budete moci zpřístupnit například nové speciální dovednosti, specializace pro posádku a v neposlední řadě i mnoho kosmetických doplňků. Vizuální úpravy nás velice zaujaly, protože kromě možnosti vybrat si z různých vzhledů exteriéru můžete například namontovat na vaši příď ozdoby v podobě hlavy žraloka nebo sparťanské přilby, díky čemuž získáte ke svým lodím bližší vztah.
Vydělat na free to play hře je daleko složitější než na standardním krabicovém titulu, protože nemůžete spoléhat pouze na příjmy z prodeje samotné hry a musíte vymyslet propracovaný systém mikrotransakcí. Ačkoliv autoři zatím nezveřejnili přesný seznam položek ke koupi, dá se očekávat že podobně jako u ostatních free to play titulů si budeme moci zakoupit například prémiový účet, limitované edice lodí nebo vzácné kosmetické doplňky. Hlavně ale doufáme, že systém mikrotransakcí nenaruší vyváženost samotné hry.
Co se audiovizuálního zpracování týče, Dreadnought se netají svými ambicemi stát se jednou z nejlépe vypadajících free to play her současnosti. A nutno podotknout, že se jí to celkem daří, protože modely lodí a prostředí dokáží vykouzlit nezapomenutelné vizuální zážitky. Největší obavu tak máme z velkých hardwarových nároků, které by mohly mnoho potencionálních hráčů odradit. Doufáme tedy, že vývojáři zainvestují čas do optimalizace a umožní tak kvalitní herní zážitek i lidem se slabšími stroji.
Shrnuto podtrženo, Dreadnought je zajímavá free to play hra, která určitě udělá radost milovníkům masivních vesmírných lodí a taktických bitev. Na rozdíl od své konkurence klade spíš důraz na promyšlený postup a včasné užívání speciálních dovedností, díky čemuž určitě zaujme hráče kteří nechtějí jenom testovat rychlost svých reflexů. Uspět na trhu free to play titulů ale nebude žádná legrace a proto držíme autorům palce. Nakonec ještě zmíníme, že Dreadnought je v současné době ve fázi uzavřené bety a jeho vydání bychom se měli dočkat ještě v roce 2016 na PC.