Jak bylo zmíněno v úvodu, Assassin’s Creed 4: Black Flag se zaměří především na mořskou hladinu, po které budeme brázdit coby Edward Kenway. Ten je samozřejmě (a nejen) pokrevně spjat s nám dobře známým rodem assassínů. Edward Kenway je totiž otcem Haythama Kenwaye, za kterého jsme krátce hráli na začátku Assassin’s Creed III. Tím pádem je také dědečkem hlavní postavy trojky – Connora. A jaký že má ta nová postava vlastně charakter? Na rozdíl od ostatních assassinů, za které jsme doposud hráli, Edward se nezdá být vůbec kladnou postavou. Naopak se z něj stal dosti hrdý pirát, který si se spravedlností či dobrem nedělá velké starosti. Přestože se mu dostalo výcviku od pravých, nefalšovaných assassinů, jejich smysl pro boj za spravedlnost ho zřejmě neoslovil tak, jako využívání všech dovedností pro vlastní účely. To může vést k ještě k větší volnosti a lepší hratelnosti.
Plavit se budeme na lodi se jménem Jackdaw (Kavka), kterou lze v průběhu hraní vylepšovat a po velkých bitvách také opravovat, aby se nám paluba nerozpadla. Taková loď však samozřejmě nemůže fungovat bez řádné posádky a tak se budeme starat také o bandu vlastních pirátů. Konkrétně budeme mít na starosti jak velikost posádky, tak jejich morálku, která nemalým podílem ovlivňuje průběh bitvy. Ano, námořní bitvy jsou jedním z nejdůležitějších prvků hry, ale přesto nemusí se bát ani přísní kritici, které loď ve AC III. tolik neoslovila. Black Flag totiž přinese značné vylepšení plaveb i bitev. Ubisoft dokonce sám oficiálně přirovnal lodě ve třetím dílu jako takový „testovací vtípek“ ve srovnání s nejnovějším dílem. Bitvy mají být nejenom mnohem zábavnější při přestřelce řad děl, ale objevit se má také možnost nalodění s následným střetem šavlí a střelných zbraní. To vše je natolik dynamické, že mezi klasickou námořní bitvou a naloděním neprobíhá ani jediné načítání a vše je tak zcela plynulé a v reálném čase. Pokud se obáváte stereotypu chování nepřátelských lodí, nemusíte. Jejich chování se zásadně liší dle velícího kapitána a musíme tak pokaždé zvažovat nejvhodnější taktiku. Někdy může být nejlepším řešením tajné nalodění, při kterém neúprosně podřízneme kapitána lodě, po čemž mezi posádkou takový chaos, že je z nich snadná kořist.
A jak vlastně taková bitva probíhá? Nejdříve je třeba o nepříteli zjistit všechny potřebné informace. Vyšplháme tedy na stožár a pomocí vysouvacího dalekohledu prověříme, zda má soupeř k dispozici jednu či hned několik lodí, jaký typ lodi to vlastně je a jakou palebnou sílu asi může mít. Vše totiž hraje důležitou úlohu v rozhodování se o zvolené taktice boje. Nezanedbatelnou roli má ovšem také počasí a tak musíme brát v úvahu například blížící se bouři, která může sama o sobě loď poškodit. Coby kapitán Edward zažijeme spoustu dobrodružství až v 50ti rozličných lokacích, mezi kterými nalezneme zříceniny, nebezpečné zátoky plné soupeřů nebo tajůplné džungle. K průzkumu zde máme nejrůznější jeskyně a pevniny, kde lze jednak lovit zvířata, ale také hledat nejrůznější vzácné předměty. Podíváme se také pod vodní hladinu, kde kromě harpunování velryb můžeme prohledávat staré vraky a případně najít i ohromné poklady. Z toho všeho jsou však nejvýznamnější tři velkoměsta. Kingstom podobající se britským městům, Havana připomínající Florencii a Nassau, kde vládnou samé pochybné existence jako zloději, vrahové a samozřejmě piráti. Ve městech si samozřejmě užijeme dostatek šplhání a suchozemského boje, takže se žádní fanoušci nemusí bát, že o hlavní prvky série přijdou. Ano, hádáte správně, nový Assassin’s Creed 4: Black Flag bude nejrozsáhlejším dílem vůbec.
Místo děje jsme si již popsali. Otázkou tedy zůstává, KDY se vše odehrává. Odpovědí je začátek 18.tého století, přesněji kolem roku 1715, tedy krátce po vzniku Velké Británie a v době probíhající války mezi Francouzi a indiány Nové Francie. Tentokrát se tedy výjimečně nepřesuneme do doby bližší současnosti, ale naopak se vydáme do období předcházejícímu Assassin’s Creed III. Našemu hrdinovi se postaví na odpor postavy jako Calico Jackem, Anne Bonnyová, Benjamin Hornigold a největší bandita ze všech – Edward „Černovous“ Teach. K tomu všemu budeme čelit snaze o vytvoření Pirátské republiky, příběhu vyhnanství britského piráta Charlese Vanea a třeba i potopení španělské flotily. Ubisoft se netají tím, že se dění v celém titulu odráží od skutečných historických událostí a tak lze v jednotlivých událostech snadno předvídat, jak to vše vlastně dopadne.
A jak to bude s Desmondem Milesem, jedinou postavou doprovázející nás napříč všemi díly Assassin’s Creed? Jelikož Desmondův příběh skončil v závěru trojky, v nové epizodě se již (bohužel) neobjeví. Přesto však pojítko se současností přetrvá a nebudeme se tak věnovat čistě jen našemu pirátovi. Místo Desmonda se objeví někdo jiný jako jeden z mnoho tisíců výzkumných analytiků společnosti Abstergo, kteří jsou skrze nejnovější technologie převtěleni do svých předků. Přislíben je také multiplayer, který ovšem bude jen na pevné zemi a žádné mořské bitvy tak očekávat bohužel nelze.
Ubisoft se pochopitelně snaží dodržet časový harmonogram, dle kterého vydá každý rok další díl série Assassin’s Creed. Výjimkou byl pouze druhý díl, na který jsme čekali roky dva. A jelikož má být čtyřka s podtitulem Black Flag pořádně rozsáhlá, na hře začalo pracovat celých osm vývojářských studií Ubisoftu. Konkrétně to jsou Ubisoft Singapur, Ubisoft Annecy, Ubisoft Quebec, Ubisoft Montpellie, Ubisoft Bukurešť, Ubisoft Kyjev, Ubisoft Montreal, a Ubisoft Sofia.
Čtvrtý díl (v pořadí vlastně již šestý) assassinské akce přinese také unikátní VIP program. Získá ho každý předobjednatel. Aplikace The Watch umožní všem fanouškům nahlédnout do zákulisí světa assassinů. Ubisoft garantuje, že uživatelé The Watch budou mít všechny informace vždy jako první a ti tak budou neustále v obraze. Získají tak přístup k článkům popisujícím veškeré podrobnosti o pozadí příběhů, postav i světa, zkrátka všeho, co by věrného fanouška mohlo zajímat. Majitelé The Watch navíc budou mít k dispozici speciální výpravy a mise, za které pak mohou získat unikátní odměny. Aplikace nebude k dispozici pouze na PC, ale také na mobilních telefonech a tabletech. Pokud vás nabídka zaujala, začít předobjednávat můžete již nyní.
Assassins Creed 4: Black Flag dle prvních informací nevypadá vůbec špatně, ačkoliv se již objevují kontroverzní názory ohledně přesunutí většiny hry na vodní hladinu, ale nyní je ještě brzy na to dělat závěry. Na první dojmy ze hry si budeme muset ještě nějaký ten měsíc počkat. Vyvíjeny jsou verze pro Xbox 360, Playstation 3, Playstation 4 a samozřejmě Windows. Datum vydání je přitom naplánováno na 1. listopad 2013 pro EU. Cena za kteroukoliv verzi se pohybuje těsně pod hranicí 1200,- korun.