Na úvod by se slušelo krátce představit také konzoli PS Vita, pro kterou je vlastně titul AC 3: Liberation určen. PlayStation Vita je moderní přenosná konzole, která na první pohled se podobá PSP, ale při bližším prozkoumání nalezneme výrazné vylepšení.
Hardwarová stránka se pyšní čtyř-jádrovým procesorem, novým výkonnějším grafickým čipem a dotykovou obrazovkou. Dotyková plocha je pak také na zadní straně konzole. Dále je PS Vita vybaven přední i zadní kamerou a gyroskopem.
PS Vita využívá síť Playstation Network, skrze kterou hráči nejenom sdílí mnoho informací, ale nově spolu mohou také chatovat nebo si rovnou zavolat díky aplikaci Party. Zajímavá je také funkce pro vyhledávaní polohy, díky které můžeme vidět hráče v bezprostředním okolí a snadno se tak seznámit s blízkými hráči. Poměrně příznivá je také cena, která se v současnosti pohybuje kolem šesti tisíc korun včetně DPH.
Přestože vypadá PS Vita slibně, zatím si na této konzoli moc špičkových her nezahrajeme. A to je jeden z důvodů, proč počet prodaných PS: Vita nedosahuje vysokých čísel. Situaci na trhu by tak částečně mohl změnit právě Assassin’s Creed III: Liberation.
Nyní se ale vraťme k samotné hře. Jak jsme již v úvodu nakousli, Assassin’s Creed III: Liberation, v Japonsku znám pod názvem Assassin’s Creed III: Lady Liberty není pouze verze klasického třetího dílu pro konzoli PS Vita. Naopak, Liberation je úplně nová hra.
Děj se odehrává v období 1765 až 1780 v New Orleans, kde sledujeme osud hlavní hrdinky, ženy afro-francouzského původu jménem Aveline de Grandpré. Aveline byla rekrutována do bratrstva assasínů jejím mentorem Agátou. Poprvé se tak stane hlavní assasínkou hry ženské pohlaví.
Aveline je také dcerou velmi bohatého obchodníka a tak je její pravá identita pěknou zástěrkou, jak projít kolem stráží a dostat se tak do dobře střežených objektů. Kdo by podezříval tak vznešenou a vysoce sociálně postavenou madam? Hezký korzet ale omezuje schopnosti naší assasínky a ta tak například nemůže lézt po stěnách. Na druhou stranu je jednodušší podplatit nebo přímo přesvědčit stráže, aby ji ochraňovali a třeba i bránili proti svým spolubojovníkům. V boji pak Avaline používá svůj ne příliš praktický deštník, se kterým je boj o poznání obtížnější. V případě odhalení je i útěk o něco složitější, nikoliv však nemožný.
Kromě New Orleans se ale podíváme také do prastarých Mayských run či Mexického zálivu. Dle dostupných zpráv se zdá, že se většina hry odehrává ve městě New Orleans, na rozdíl od AC III, kde má hlavní úlohu hrát příroda. Hráči ale nepřijdou ani o život venku. Skákání po větvích, proplouvání lokací na loďce nebo souboje se domorodými zvířaty jsou na denním pořádku. Kampaň má vydržet ostříleným hráčům asi patnáct hodin a až dvacet hodin klasickým hráčům. Jednotlivé mise jsou přitom o něco kratší, jelikož PS Vita je především přenosná konzole na cesty. S tímto systémem tak může uživatel hru téměř kdykoliv přerušit a neopakovat velký kus již prošlé mise.
Důležitou složkou hry jsou samozřejmě nepřátele, které bude tvořit jednak zdejší divoká zvířata jako krokodýl nebo vlk, a jednak španělští vojáci. Ti se právě snaží obsadit Louisianu, což se jim samozřejmě snaží Aveline ze všech sil překazit. Do křížku se ale dostane i s jinými národy, které neúnavně kují pikle proti svobodě a spravedlnosti. Liberation nebude vůbec navazovat na předchozí epizody série a nepotkáme ani Desmonda. Objeví se však minimálně jedna postava známá z třetího dílu Assassin’s Creed III, kterou je pan Connor.
Herní systém zůstal ruku v ruce s celou sérií Assasin’s Creed. Těšit se tak můžeme na oblíbený bojový systém, plný poutavých komb a nádherných protiútoků. Přestože jsme na počátku trochu obávali, co se vlastně stane s celým šermováním, když na scénu v roušku moderní doby vstoupí spousta střelných zbraní, nakonec vše dopadlo dobře a prožitek z bojů muškety vůbec nekazí. Při prvním výstřelu je jen třeba se ukrýt, třeba za jednoho z vojáků, jakmile to do něj ostatní nasolí, můžeme se na ně nedočkavě vrhnout. Ve hře nechybí ani volný pohyb ve výšinách, lození po stěnách a skákání z baráku na barák. To vše opět doplňuje ohromující příběh, při kterém se zatajuje dech.
Kapitolou samo o sobě je samozřejmě ovládání, které se na PS Vita nepodobá ničemu, co dosud známe. Využít lze nejen všech tlačítek ale také obě dotykové plochy. Zajímavostí pak je speciální schopnost, která se nabíjí postupným zabíjením nepřátel. Po aktivaci se zpomalí čas a hráč na obrazovce dotykem označí, které protivníky má Aveline vyřídit. Ta si s nimi následně rychle a nekompromisně poradí. Nakolik bude kompletní systém ovládání pohodlný, je nyní těžké odhadovat. Vývojáři se však nechali slyšet, že chtějí vytvořit alespoň dva druhy ovládacího režimu, takže si každý může vybrat, jestli chce hrát pouze na tlačítkách nebo zda chce využít také dotykových ploch.
Liberation používá stejný engine jako AC III, který umožňuje podobný prožitek jako hraní na PC. Vynikat má především věrný fyzikální model a svět plný propracovaných detailů. Je vidět, že je PS Vita hardwarově poměrně silná konzole, jinak by takovou grafiku a celkový vzhled nemohla absolutně zvládnout. Hráč má také disponovat dostatkem prostoru a volnosti pro pohyb po mapě. Aveline by měla také mít vlastní způsoby zabíjení. Učinit to samozřejmě může pomocí mnoha zbraní, mezi které například patří nože, foukačka, pistole a samozřejmě skrytá čepel.
Assassin’s Creed III: Liberation na nás působí skutečně dobrým dojmem. Vychází již 30. října 2012 pouze na PS Vita a tak se majitelé této výjimečné konzole mají určitě na co těšit. Na stejný den je také naplánováno vydání Assassin’s Creed III pro PC, PS3, X360 a Wii U. Pokud si zakoupíme obě hry, můžeme navíc získat pěkné bonusy v podobě zbraní nebo postav do multiplayeru.