Kingdom Come: Deliverance není jenom skvělé historické RPG, ale brzy to bude i samostatný kurz na vysoké škole. V podzimním semestru 2018 totiž na Masarykově univerzitě v Brně začíná série přednášek právě na téma Kingdom Come: Deliverance. A i když vývojáři z Warhorse Studios si dali záležet na každém detailu, stále tu najdeme řadu nepřesností a kompromisů mezi hratelností a historickou přesností. Hra tedy nebude sloužit k výuce historie, ale spíše jako učební pomůcka a jako demonstrace toho, jak se dá historie popularizovat. Kingdom Come zkrátka může výborně představit rozdíl mezi tím, jak dějiny vnímají odborníci a jak popkultura.
Na suchu ovšem nezůstaneme ani my ostatní. Ústav pomocných věd historických Filozofické fakulty MU totiž právě odstartoval nový popularizační seriál, který se ve čtyřech dílech hodlá na Kingdom Come zaměřit. Například se dozvíme, co si o hře myslí skuteční historici. První díl už je venku. Můžete si ho přečíst zde a zaměřuje se především na postavy. Podle autora jsou ve hře určité nepřesnosti, ve středověku například nebyl důvod utajovat bastarda – nemanželské děti šlechticů nebyly ničím výjimečným. Postavy jako Hanuš z Lipé, Jan Ptáček, Racek Kobyla či Diviš vycházejí ze skutečných historických postav, hlavní záporák hry, uherský šlechtic István Tóth, je naproti tomu pravděpodobně zcela smyšlený.
A jak je na tom třeba takový úžický farář Bohuta? Písemné prameny z farnosti v Úžicích se o něm sice nezmiňují, ale jeho chování je překvapivě plně historicky akurátní. V době, ve které se hra odehrává, skutečně nemálo vesnických farářů nežilo tak úplně podle církevních zvyklostí a oddávali se alkoholu i hazardu po boku svých konkubín. Další díl seriálu dorazí příští týden.