SANDOKAN
Snad u nás není nikdo, kdo by neznal Tygra z Mompracemu.
Mám tu dalšího hrdinu (nejen ) mého mládí. Tentokrát opustím nekonečné, travnaté prérie Severní Ameriky a exotickou vůni orientálního východu mayovek. Dnes se podíváme mnohem dál, až do daleké jihovýchodní Asie do oblasti tisíců ostrovů a ostrůvků. Odskočíme si do prosluněného Karibiku, na dostaveníčko
s Černým korzárem. Nejdříve navštívíme hustou džungli Bornea a budeme brázdit přilehlá moře
s charizmatickým hrdinou Sandokanem.
Sandokan
Příběh
Je polovina devatenáctého století Východoindická společnost a britská koloniální armáda svádí
v jihovýchodní Asii boj o nadvládu. Jde jim hlavně o moc a tamní nerostné bohatství včetně obchodu
s bavlnou, hedvábím, kořením, čajem a tehdy také opiem.
Mnohá z místních knížecství jejich hrabivosti padnou za obět.
Sandokan pochází z jednoho takového vládnoucího rodu. Zradou a lstí však Angličané zabijí všechny členy rodiny vyjma malého Sandokana, kterému se podaří uprchnout. Ten si po letech vybuduje na ostrově Mompracem své sídlo a vydává se na cestu tvrdé a nemilosrdné odplaty. Stává se obávaným pirátem, zvaným též Malajský tygr a spolu se svými věrnými přáteli se pouští do dobrodružných výprav.
Jsou to holandský dobrodruh a nejbližší přítel Yanes de Gomera, Giro-Batol, domorodý lovec Tremail-Naik, či tlustý sluha Sambiliong ho na cestách provázejí.
Poznámka: přezdívku Malajský tygr získal tím, že se odváží jít na tygra jen s dýkou v ruce.
Sandokan se svými muži nesmiřitelně likviduje nepřátelské lodě a svádí úporné bitvy, někdy až proti několikanásobné přesile. Jeho úhlavním nepřítelem je bílý radža ze Sarawaku, James Brook. Vše se navíc zkomplikuje, když se Tygr seznámí s krásnou Marianou Gilonkovou.
Sandokanův život náhle dostává jiný směr...
Literárním otcem Sandokana je Emilio Salgari (1863 - 1911) italský spisovatel převážně dobrodružných románů. Povoláním byl námořní kapitán a mnohokrát tak navštívil vzdálené exotické kraje. Získaných zkušeností a poznatků pak využíval při jejich psaní. Možná právě to bylo důvodem, že mu jeho díla brzo zajistila obrovskou popularitu. Podobně jako jeho současník německý spisovatel Karel May se i on snažil psaním překonat tíživou skutečnost.
Pro jeho život a dílo byl přízračný stále stupňující se rozpor mezi snem a skutečností. Salgari psal jedno dílo za druhým, ale k překonání deziluze to nestačilo. Pro únik ze skutečnosti v jeho osobním životě, však vedl k rozhodnutím vedoucím do nových krizí. Za svého života napsal více než sto románů.
Salgari bývá v rodné Itálii literárními kritiky často nazýván „italským Vernem". Přesto, že jeho umělecký
i životní styl je odlišný.
Nejznámější díla:
Černý korzár
Jolana - dcera Černého korzára
Dcery faraonů
Hora světla
Hořící lesy
Jeho nejslavnější dílo je trilogie Tygři z Mompracemu, Tajemství černé džungle a Malajští piráti. Salgari ji napsal na vrcholu svých literárních sil a ústředním hrdinou je pirát Sandokan.
Seriál
Právě italský TV seriál Sandokan, vysílaný u nás začátkem osmdesátých let u rozpoutal hotovou Sandokanománii. V době komunistické šedi výrazně barevné exotické exteriéry, doplněné výrazným charizmatickým, dlouhovlasým hrdinou (hrál ho Kabir Bedi) vyvolaly u našich diváků vlnu nevšedního nadšení. Nebývale šťastní byli majitelé barevných televizorů, tehdy převážně sovětské výroby zn. Rubín. Což využívali známí a kamarádi a scházeli se v obývácích, často na sebe natlačeni jen proto, aby viděli onen seriál v barvě. Sandokanománie zasáhla i do suvenýrů a trička potištěná oblíbeným hrdinou,
byla k dostání např. na poutích apod. Každé dítě je muselo mít.
Nahrávka ústřední melodie se šířila na magnetofonových páskách a kazetách. Tehdy populární zpěvácké duo Kotvald - Hložek ji dokonce přezpívali do češtiny. Video zde.
Také musím připomenout, že to nebylo poprvé kdy filmoví tvůrci natočili Sandokanův příběh. Už o mnoho let dříve vzniklo v Hollywoodu několik filmů. Hlavní roli si v jednom z nich zahrál tehdy velice populární americký kulturista Steeve Reeves.
Největší zásluhu na kultu hrdiny Sandokana má bombajský rodák, indický herec Kabir Bedi (*1946).
Obrovské charizma herce, uhrančivý pohled jeho očí, exotický zjev a dlouhé vlasy to bylo tehdy na televizních obrazovkách něco nevídaného. Bedi nedávno navštívil ČR a byl hostem televizního pořadu ČT, Uvolněte se, Prosím. Video záznam 1.část a 2.část.
Černý korzár
Kabir Bedi se našim divákům představil už ve filmu Černý korzár, který byl natočen v roce 1976, stejným režisérem jako seriál Sandokan, Sergio Sollimou. I tento romanticko - dobrodružný snímek s pirátským tématem od E. Salgariho, se stal tehdy hitem. Jen se odehrával o zhruba dvěstě let dříve v Karibiku.
Příběh
Dobrodružství Emilia di Roccanery, alias Černého korzára se opět odehrávají na historickém pozadí bojů námořních lupičů a korzárů, proti španělským koloniím v Karibiku v 17. století. Černý Korzár zde bojuje proti Van Goldovi a chce pomstít své zavražděné bratry. Ani on není sám. Na cestě ho doprovází věrní přátelé van Stiller, Carmaux, Moko, a nebo indiánka Yara. Jeho četná dobrodružství jsou plná námořních soubojů, dobývání města Maracaibo, nebo pevnosti Gibraltar. V ději se objeví i slavná pirátská jména jako Henry Morgan či Polonés. Samozřejmě se dostane i na návštěvu základny tehdejších pirátů a korzárů, ostrova Tortuga. Opět nechybí ani milostná zápletka, tentokrát je to dokonce dcera Van Goulda.
Černý korzár
Bitvy, šermířské souboje a opět láska hlavního hrdiny ...prostě romantika jako hrom. Za zmínku stojí,
že hlavní ženskou roli, dceru úhlavního nepřítele Černého korzára,
Van Goulda, Honoratu si zde zahrála Carole André (*1953). Ano je to ta samá herečka, co si
v Sandokanovi zahrála roli lady Mariany. Pro zajímavost zde uvedu to, že Kabir Bedi byl do italštiny předabován! U nás ho nadaboval herec Viktor Preiss.
Zpět k Sandokanovi
Seriál Sandokan byl na svou dobu natočen velice výpravně v italsko-německo-francouzské koprodukci
a kvůli nezbytné autentičnosti se točilo v Jihovýchodní Asii. Po roce bylo natočeno ještě dvoudílné pokračování Sandokan se vrací, které ale na mimořádný úspěch seriálu nenavázalo.
Sandokan se objevil i jako animovaný seriál se zvířecími hrdiny.
Tvůrci se pokusili zhruba po deseti letech o návrat Sandokana, v pokračování seriálu Sandokanův návrat, ale ten u diváků i kritiky doslova propadl.
Na dnešní dobu je seriál už dávno překonaný, ale pro mně osobně jde o nepřekonatelně krásné vzpomínky.
Dnes se rozloučím slovy hlavního hrdiny.
„ Tygr ještě žije " !!!
Zdroj: různé internetové stránky, knihy Emilia Salgariho, vzpomínky na seriál a pod.