Kubánská Revoluce - Hnutí 26. Července

Revoluce jenž výrazně zasáhla do dění celého světa.Revoluce jenž se proslavila po celém světe a dodnes se její kulatiny slaví nejen na Kubě ,ale i v jiných zemích Evropy.Revoluce jenž vedl Fidel Castro a Che Guevara a která se zapsala do dějin.

 

 

            HNUTÍ 26 cERVENCE

          


                                                                    


 

Vraťme se do roku 1936 a to právě na Kubu na které vládne Batista.Batista vládne jako pravý diktátor a navazuje a udržuje, si stále styky s Amerikou s kterou také obchoduje. Kuba se pomalu stává rájem pro bohaté Američany kteří zde utrácejí v hotelech a kasínech které vlastní Kubánská Mafie.Kuba je tehdy největším lákadlem a ,také na Kubě jsou tehdy nejnavštěvovanější letoviska všech bohatých lidí z vyšších vrstev kteří jsou schopni rozházet i 40 roční plat průměrného kubánského dělníka za rok.

 Batista jako by vůbec nevěděl ,že má nějaké občany a také k nim má nějakou povinnost. O situaci nižších vrstev se nestará a ani ho nijak nezajímá jediné co ,ale netoleruje ,je nesouhlas se svou vládou a to také dává značně najevo.

Batista také udržuje styky a úzce spolupracuje s Kubánskou a Americkou mafii kterou za určitý nemalý obnos nechá si ,na území Kuby dělat si co chtějí a proto se Kuba stává také rájem narkomafie., Ale teď jak se vůbec Batista chopil vlády? Když se vrátíme zase o trochu pozpátku do roku 1930 kde je situace na Kubě silně nestálá co chvíli ,se na Kubě uskutečňuje demonstrace a to převážně za vyší mzdy,kratší pracovní dobu.

Tamnější poměry jsou pro dělníky a farmáře příliš neúnosné a nestačí ani uživit své vlastní rodiny.Vláda tehdy tyto věci ,neřeší a také nemá jak.Na Kubě se prezidenti,diktátoři a vládci mění ze dne na den a ,situace je tam nestála a nikdo neví jestli prezident co je dnes bude i zítra. Kuba se také stává v této době doslova závislou na USA. Této situace se chopí mladičký voják známí jako Fulgencio Batista.


 

 

Batista se chopí vlády ,ale jeho pád se očekává co dnem a všichni si myslí že se bude jednat jenom o dalšího krátkodobého vládce.Bohužel opak se stává pravdou a Batista se chopí vlády ,jako klíště a ne a ne ji pustit.První co Batista udělal bylo že se zbavil závislostí Kuby na Americe. Vztah Baptisty a USA byl zezačátku chladný a nevraživý a Baptista neprojevil žádný zájem s USA jakkoli spolupracovat. USA s Batistem nebyla nijak spokojena.Vztahy s Kubou byly vždy velmi výnosné a do USA se dovážely také suroviny a tabák na kubě vyrobený.Poté co se Batista chopil vlády dovážky fungovaly dál ,ale příjem klesl a vztahy se velice zhoršily. Tyto vztahy se ,ale změnily když USA vyhlásila OSE válku a Batista nabídl nějaké to Kubánské území jako výcvikový tábor pro Americké a Britské piloty a také poskytl spojencům všechny svoje námořní a vojenské základny. Po tomto činu a rozhodnutí se začaly vztahy zlepšovat a Amerika začala od Kuby kupovat a dovážet ve velkém cukrovou třtinu a tabák.Amerika také poskytla Kubě velké a štědré peněžní příspěvky. Bohužel Batista nemohl vládnout všichni a od jeho činu se na kubě vystřídalo pár dalších prezidentů a situace na Kubě se zdála již klidná a vyrovnaná.

To se zvrtlo roku 1952 kdy se Batista nečekaně chopil moci a to vojenským převratem.Následně se rozhodl zrušit ústavu,zakázal odbory a nechal popravit více jak 20 000 osob. Tento převrat byl nečekaný a Batista začal vládnout jako diktátor a tyran. Po tomto činu se dále snaží s Amerikou mít dobré vztahy což se mu také daří. Kuba se začíná plnit turisty a mafii kterým Batista bez rozvážení nabízí svou vlast a také svůj lid který pravidelně utlačuje a umlčuje. Turisté se v zemi chovájí nerozvážně a s Kubánců si utahují a to zvláště z jejich chudoby (To samozřejmě dělala jen ta hloupější část která byla bohužel ve většině.) Kubánská a Americká mafie si staví na Kubě honosné Kasína a Hotely do kterých se začínali shromaždovat turisté právě z Ameriky. Část výdělku ,ale museli také věnovat vládě čili Baptistovi který je zde samozřejmě nechtěl nechat zadarmo.

Kubánský lid za dobu Batistovy vlády prožil ty největší hrůzy které mohli zažít. Policie která sledovala a zatýkala kohokoli kdo jenom vyřkl v nějakém to hostinci nebo na pracovišti vtip či nesouhlas s politikou.Popravy občanů jsou na dením pořádku a k popravě není třeba ani žádných důkazů. Také mafie která zde obchoduje nenechává lid na pokoji a pravidelně ho terorizuje a kdokoli kdo by jenom kopl do lampy od jejich kasína by skončil i se svoji vlastní rodinou na dně moře bez toho aniž by to někdo vyšetřoval. Tato vláda by se dala přirovnat snad jen k rudému teroru či neslavným chvílím říše. Toto jednání  na lidech zanechalo jisté jizvy a není divu že se jeden nebo dva roky po nástupu Batisty do vlády malá skupinka revolucionářů pokusila zaútočit na druhou největší kasárnu v zemi.Tento útok byl bohužel neúspěšný a skončil fiaskem. A kdo že stál za tím útokem ? Mladý právník a snílek Fidel Castro. Fidel Castro jen pro upřesnění nebyl ještě marxista. Castro byl tehdy demokrat. Fidel byl zatčen a uvězněn jediné co mu zachránilo život bylo to že neuvedl své jméno.Byl také předveden před soud kde se rozhodl sám hájit. Obhajoba vypadala spíše jako program později založeného hnutí 26.července.Byl tedy odsouzen k 15 letům.


 

    Batista za své první vlády, Jak si můžete všímnout jeho všemožných medailli kterými se chlubil

                                           

            Batista na obálce Time                                           Nadějný právnik a odpůrce batistovy vlády Castro.



              Revoluce není jako jablko, které spadne, když je zralé. Musíte jí pomoct.- Che Guevara

Náhle mu byla udělena amnestie a bylo mu zakázáno vstupovat na veřejnost.Fidel se proto rozhodl do útěk do Mexika. Do Mexika se dostal bez větších problému ,ale to co mu vláda provedla a provádí Kubáncům si nenechává líbit a začíná shánět Kubánce kteří do Mexika odjeli právě kvůli Baptistovi. Tam se setkává také s mužem který mu nezvratně zasáhne doživota.Tím mužem jak jste již někteří pochopili je Ernesto Guevara. Fidel si Guevaru oblíbí a také Guevara ho konvertuje na Marxismus.V Mexiku se setkal s problémem a to že byl zatčen za plánování atentátu na Kubánského prezidenta.Naštěstí ho nezavřeli a byl propuštěn na svobodu.Také všechny šokoval když řekl že Kuba chce revoluci natolik že je možné ji odstartovat už roku 1956.A jak také řekl tak také jednal.Do uvedeného roku stačil sehnat 82 Kubáncu kteří byli schopni udělat cokoli co by bylo pro shození Baptisty důležitého.Vylodění na Kubě bohužel nedopadlo nijak slavně. Vylodění proběhlo na západě ostrova ,ale dopadlo velmi tragicky a společne s Fidelovým bratrem Raulem a Che Guevarou přežilo jen dalších 14 revolucionářů.Vylodění si všimla Batistovi vojáci tudíž se Castro musel ukrýt v pohoří Sierra Maestra které bylo doslova přírodní šťít proti jakýmkoli přepadům a útokům.

Tady začne Guevara a Castro stavět první základnu a ze začátku takový malý tábor. Jakmile se obyvatelé z okolních vesnic nebo vesničané okolo pohoří si začali všímat co se děje šli se samozřejmě na místo podívat.Jakmile se dozvěděli co zde  chcou dokázat začali se k nim přidávat po velkém.Dalším problémem byla gramotnost vesničanů.Tohoto problému se chopil Guevara který měl vystudovanou střední a vysokou školu s kterou prošel bez toho aniž by se nějak zvlášť učil. Chopil se vyučování nových rekrutů které také zaučoval zacházet se zbraní a také je učil číst a psát. Castro již měl základnu geniálně zakrytou v pralese a ve vysokých horách měl také pár rekrutů připraveni i umřít takže měl doslova vše co potřeboval pro odstartování revoluce. Ale stále neměl rekrutů tolik kolik potřeboval a jedinou formou jak se projevit byly malé přepady a útoky. Ze začátku se soustředili na menší hlídkové vojáky nebo na nějaký ten menší konvoj. Jakmile se Kubánský lid začal dozvídat že na Kubě jsou revolucionáři kteří jsou schopni shodit Batistu začali je hledat a přidávat se k nim. Na Kubě nebyli však jediní co se snažili o shození systému. Na ostrově fungovala ještě jedna demokratická skupina která chtěla systém zhodit mírumilovně. Bohužel si u zbídačeného obyvatelstva nenašla podporu kterou chtěla protože většina Kubánců věděla že tento problém po dobrém řešit nepude.  Mezitím se pokusí také malá skupinka studentů napadnout prezidentský palác a Baptistu zabít.

       

Bohužel Baptista ještě před útokem nečekaně odjel. Fidel Castro si aniž by měl z útokem jakékoli spojení si začal připisovat tento přepad na svoje vlastní triko. Ledna roku 1957 Fidel poprvé zaútočil a to ne zrovna velkou vojenskou stanici v La platě na východním pobřeží provincie Oriente. Tento útok byl symbolický protože nikdo nečekal že hnutí 26.července je schopno boje krom pár vražd a přepadů vojáky které do této doby probíhaly. Tohoto útoku se zůčastnil i astmatický Guevara který jak sami spolubojovnící popisovali byl při boji jako v tranzu a vrhal se proti hlavním a projevoval neskutečnou odvahu v boji.Po tomto útoku se začalo hnutí rozšiřovat a začali se stavět další základny a také se do hnutí přidávaly další masy lidí.Batista si začal pomalu uvědomovat že nad jeho hlavou se začínají stahovat mračna.Také mafie zde si již uvědomovala že její zlatá léta se již krátí.Kubánský lid měl ,ale jiné názory a začal se pomaličku bouřit a uvědomovat si že revoluce se blíží.Další špatné znamení pro Baptistu bylo že 5.Září 1957 se také odehrál nejkrvavější boj za revoluci. Na námořní základně v Cienfuegos,asi 360 km od Havany se vzbouřili námořnící a rozdali lidu zbraně.Bohužel tento pokus o převrat byl značně neúspěšný protože nebyl nijak koordinovaný.



 

    

                             Navždy Radikální a Svobodní, Pochod Hnutí 26. Července

                                        

        Přestávka a de se fotit kluci.                                                  Komiks o Kubánské revoluci



Život jakéhokoliv jediného člověka na světě je cennější než všechen majetek nejbohatšího muže planety.- Che Guevara

Castro spolu s Guevarou plánoval začít od jihozápadu a pokračovat přes větší města až do Havany.Dalším problémem bylo také nedostatek zbraně a munice.Následně jim munici zajistili vojenské konvoje kterými Batista zásoboval základny po celé Kubě a když se sem tak ztratil nějaký ten náklaďák nikdo ho nijak zvlášť nepostrádal.Také se objevili teorie že kubáncům  dodávala zbraně SSSR ,ale jedná se jen o konspiraci která není nijak podložena a dle mě je přímo prašťená a ulítlá a nedokážu si představit jak by tento dovoz probíhal. Baptista který byl naprosto překvapen nenadálým odbojem začal zbrojit a vyhlásil poplach.Přesto tvrdil USA že má vše pod kontrolou a že není třeba jakýchkoli obav tento jeho postoj se změnil když revolucionáři pod vedením Che Guevary přepadli další konvoj již významnější konvoj kterým převážel Baptista vojáky do provincie Oriente.Dalším šokem a hřebíčkem do hrobu pro Batistu bylo když Amerika vyhlásila Kubě zbrojní Embargo a odmítla Baptistovi dodávat zbraně.Což byla rána pod pás ,ale rozumná.Amerika již nemohla připustit ,aby byla označována jako pomocník který i za doby krize kdy se připravovalo svrhnutí baptisty,stále dodávala tomuto vrahovi zbraně. Zatím se stupňovaly útoky a Fidel s Gevarou začali být čím dál víc troufalejší a také mocnější a měli větší přízeň u obyvatelstva než Batista který pomalu strácel moc nad některými svými provinciemi které už ho odmítli poslouchat.Batista odstrartoval novou operaci při které měl rebely vyhnat z hor.Operace dostala název Verano.Batista použil nejlepších a také svých nejoddanějších vojáku jejichž počet byl 12 000 ,aby vyhnaly rebely z hor kde si postavili základnu ve které měli již školu a dokonce i malou elektrárnu.

Tato operace skončí fiaskem Batistovi vojáci byli rozprášeni a při jedné bitvě dokonce porazili celý prapor se ztrátou jen 3 mužů.Při této bitvě se také hojně dostávalo zajatců kteří byli stále oddáni Batistovi.A tady nastal problém který Che Guevara rešil poněkud agresivně ,ale za to rozumně a tím byli popravy. Tento čin bych si dovolil obhájit.Zajatí vojáci nejenže byli oddáni Batistovi ,ale již znali pozice základen také jaké používají zbraně a také kdo je vede takže riziko kterého by se dopustily kdyby tyto vojáky pustili bylo prostě moc vysoké a ti co se nehodlali k hnutí připojit skončili před popravči četou. Che Guevara se o těchto činech vyjádřil také na sjezdu OSN kde při prohlášení řekl : ,, Otázka na popravy ? Ano popravujeme , popravovali jsme a popravovat budeme.To to je boj na život a na smrt,Vlast nebo smrt´´.



 

     

                                 Pochod Havanou, Na levo Fidel Castro 3 od leva Che Guevara

                                           

  Vítězové se radují nepřátele pláčou         Celodení pochody džunglí byly pro astmatika Guevaru peklem



                    Chci cítit na tváři úder zasažený do tváře kteréhokoliv člověka...-Che Guevara

 Boj se začal přiostřovat a Che Guevara a Fidel Castro se svým bratrem Raulem se staly legendami a po Kubě je lidé začali obdivovat a hojně se k nim přidávat.Fidel proto rozjel novou ofenzívu a to roku 1958 při které revolucionáři se zbraněmi ukořistěné při Batistově ofenzívě a letadlem.Fidel měl za úkol dobýt (Maffo, Contramaestre, centrální Oriente, etc.)Che Guevara společně s Camilem a Vegou měli pokračovat na západ k městu Santa Clara. Při této ofenzívě dosáhli zásadních vítězství a dobyli mnoho zásadních provincii. Poté byla svedena poslední bitva v Havaně při které Batistův režim padl a vlády se ujmul Fidel Castro. Tyto boje byli zdlouhavé a projevil se v nich především vůdcovské sklony Che Guevary  a Fidela Castra. Fidel Castro po chopení moci znárodnil hotely pro bohaté lidi a také veškeré kluby.Vyrovnal postavení nižších tříd, zlepšil práci a také platy dělníkum a zemědělcům kteří  na tom nebyli za Batistovi vlády nejlépe.Také na doléhání Che Guevary nechal vystavět nechvalně proslulé pracovní tábory do kterých chodili pracovat členové bývalé vlády a také členové tajné policie a členové Kubánské mafie.Podmínky ntáborech sice nebyli nejlepší ,ale také nebyly nejhorší a pracovali tam asi jako dělník kterého pomáhali za Batistovi vlády vykořisťovat.

Dále dostal Che Guevara post ministra zemědělství.V něm bohužel totálně pohořel a tudíž musel z křesla odejít. Che Guevara sice skončil na Kubě ,ale to ho nezastavilo. Sám přísahal že všechny země Jižní Ameriky osvobodí. Shromáždil další revolucionáře s kterými měl pokračovat dál.Své štěstí skoušel v Zairu dnešním Kongu ,ale také dalších zemí Latinské Ameriky kde doslova pohořel.Smrt ho potkala až v Bolívii kde ho chytili a nechali ho popravit následně mu nechali useknout končetiny a dále spálit.Po dalším vyjednávání byli ostatky přesunuty na Kubu kde se dočkaly velké slávy.Ale jeho smrt byla oplacena a to atentátem na Bolivíjského prezidenta.Z Atentátu zůstali jen obvinění a případ byl uzavřen.Fidel Castro dále vládnul na Kubě ,ale dnes ani není jisté jestli stále žije nebo ne. Hnutím se nechali inspirovat další organizace především Kolumbijské Quirelly které fungují dodnes nebo také jiné organizace především v Jižní Americe.



 

   

                          Proslovy a proslovy.Nekonečné věty a geniální argumenty a obhajoby.

                                         

            FIDEL CASTRO                                                                       CHE GUEVARA



                                                    Vlast nebo smrt!-Che Guevara

Také bych rád vyjádřil svůj názor na Revoluci. Revoluce je akt který je většinou důležitý a vede nás k lepším zítřkům.Batista si svůj pád zavinil sám a také svým jednáním a také jeho zacházení s občany bylo nehorázné a odpor musel čekat. To že se vlády chopili komunisti bych tehdy nepovažoval za nejhorší ,ale dnes jim svobodu co přinesli stále upírají.Také bych se rád vyjádřil k Che Guevarovi který je buď označován za boha nebo v opačném případě za ďábla a je démonizován. Popravy byly nutné,Pracovní tábory sice ne ,ale účiné a podmínky v nich byly dobré a stále.Nebyl to bůh ani ďábel byl to jen výjimečný revolucionář.

 

                                 

             

Komentáře(6)