Tropický pás
Tropický pás a zvířata co v něm žijí
Tropický pás
Tropický pás se rozkládá po obou stranách rovníku.Je to oblast s vysokými teplotami.Na rovníku jsou den i nov po celý rok stejně dlouhé.
V tropickém pásu jsou 3 hlavní krajiny:
1.tropický deštný les
2.Savana
3.Poušt
1.Tropické deštné lesy
V tropických deštných lesích jsou celoročně vysoké teploty a velké množství srážek.Roční období se nedají rozlišit.Tyto podmínky jsou vhodné pro bujný vzrůst rostlinstva a pro rozvoj neobyčejně pestrého světa zvířat.Je to nejbohatší společenství rostlin a živočichů na zemi.
Gorily žijí v pralesích tropického pásu.Živí se výhradně rostlinou potravou,mladými štavnatými výhonky a dření dužnatých stromů.Hmotnost goril je téměř 200 kg,výška až 2 m.Mají obrovskou sílu.Žijí v rodiných tupách.
Krokodýl je plaz s mohutnými čelistmi.Loví kořist na okraji vod a může napadnout i člověka.Nepohrdne však ani vzdechlinou.
Hroch žije v vnitrozemských afrických vodách,v bažinách,jezerech a velkých řekách.V noci vylézá na břeh často se vzdaluje daleko od vody a spásá trávu a byliny.Bývá až 4,5 m dlouhý a dosahuje hmotnosti přes 3 tuny.
Jaguár je šelma kočkovitá.Žije v tropických pralesích střední a jižní ameriky.Má po těle velké kroužkovité černé skvrny uprostřed nichž jsou ještě černé tečky.Výborně šplhá po stromech a je dobrým plavcem.Loví
různé obratlovce.
Všichni tukani obývaji jihoamerické pralesy.Živí se ovocem.Hnízdí v dutinách stromů.Pestrý zobák tukanů osnadnuje partnery téhož druhu.
Lupenitka zelená meří až 20 cm.Je býložravá svým vzhledem napodobuje list což ji chrání před nepřáteli.
Rostlinstvo tropických deštných pralesů tvoří palmy,kaučukovníky a stromy poskytující vzácná dřeva.Je tam hodně lián.
I v oblasti pralesa se pěstují užitkové rostliny.Nejznámější jsou napřklad kakaovník ,kávovník,juvii,strom kola,vanilku,skořicovníka mnoho dalších.
2.Savany
Mezi vlhkým rovníkovým lesem a horkými suchými pouštěmi se nacházejí rozlehlé pastviny-savany,porostlé vysokými travinami,ojediněle i stromy a křovinami.V savanách se pravidelně střídá období deštů s obdobím sucha,podobně,jako u nách léto a zima.V savaně žijí také býložravci jako jsou zebry sloni antilopy a žirafy ale i jejich protivníci lvi a gepari kteří je zabijí.
3.Pouště
Na okraji tropického pásu se rozkládají oblasti s vysokými teplotami,ale s nedostatkem vodních srážek-pouště.Tady se naopak vyskytuje jen málo rostlin a živočichové žijí skrytě a vycházejí jenom v noci.Všechny pouštní organismy dovedou velmi šetřit vodu a některé mohou přežít a při naprostém nedostatku vláhy.Žijí zde tvorové schopní vyrovnat se s obrovskými výkyvy teplot a při tom mohou žít pohybovat se na povrchu půdy pojraté vrstvou písku nebo odtrého štěrku.
Velbloud je velmi dobře přizpůsoben k životu v pouštích.Má dlouhé silné nohy s širokými chodidly,které mu usnadnují pohyb v neschůdných pouštích.Není náročný na potravu,spokojí se se suchým pouštním rostlinstvem,bodláky a trnitými keříky.Vydrží dlouho bez vody,ale pokud se k ní dostane,dokáže najednou vypít až 50 litrů.V písečné bouři si velbloudi lehnou na zem,uši přitisknou k hlavě,zvřou oči,nozdry i tlamu a chrání se tak před všudy přítomným pískem.
Fenek je pouštní liška.Má tak citlivý sluch že slyší i na vzdálenost několika metrů pohyby chrobáka vyhrabávajícího zrnko písku.Velké ušní boltce fenka odvádějí přebytečné teplo z těla,proto se fenek ani při velmi vysokých teplotách nepřehřeje.Vede noční život.
Je tam hodně rostlin ketré přežií i v suchu protože ukládají si vodu do kořenů.
ZDROJE
ENCYKLOPEDIE
HLAVA
INTERNET