Poker - aneb hra nejenom o štěstí!

Většina z nás, která někdy měla možnost okusit Poker, u Pokeru zůstala. Zkrátka je to hra, ve které se bavíte nejenom při výhrách, ale též při prohrách. Správný pokerový hráč ví, že u Pokeru je nejdůležitější trpělivost. A my se na Poker teď podíváme z větší blízkosti. V mém článku budeme hovořit o Typu pokeru, který je znám jako "Texas Hold'em No Limit".

 

Co to vlastně poker je?


Poker je hra, do které se může zapojit počet hráčů větší než 1, a menší než 11. Tudíž. Poker je karetní hra pro 2 až 10 hráčů. První známka o Pokeru pochází ze Spojených Států Amerických (USA), kde v druhé polovině 20. století získal svojí (zatím) konečnou podobu. Základem Pokeru, respektivě základní typ Pokeru je označován tzv. Draw Poker, ze kterého je odvozeno několik dalších variant (od pokeru typu Badugi, přes Chinese Poker, Omahu, až po Texas Hold'em No Limit). A právě Texas Hold'em No Limit je dnes nejrozšířenější, a bezkonkurenčně nehranější variantou dnešního klasického Pokeru.

 

 

 

 

Texas Hold'em Poker No Limit (dále jen jako Texas Poker) se hraje s dvaapadesáti (52) Pokerovými kartami. Ty jsou rozděleny na čtyři druhy (barvy - nenechme se zmást slovem "barvy") - v černé barvě kříže, a káry, a v červené barvě srdce a piky. V Texas Pokeru je nejdůležitější správná kombinace karet v ruce a na stole, dobrá taktika, předvídání, a také kapička štěstí... A co si představit pod slovem taktika? Taktika je tzv. blafování, správné přihazování, a hlavně kamenná tvář. První bod se bude týkat Pravidel, a dále se podíváme na malé (small) a velké (big) Blindy (Blinds).V dalším bodě se podíváme na výherní kombinace, dále pak na Pokerovou Matematiku, a následně i na další věci, které se týkají Texas Pokeru.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Pravidla Texas Hold'em Pokeru

 

Jak jsem již napsal, dnes se podíváme na Texas Hold'em. Pravidla v Texas Hold'em pokeru nejsou vůbec složitá, i když každý hráč na začátku má s těmito pravidly problémy, a také mu dělá problém tzv. Poker Odds. Teď se tedy podíváme na klasická Pokerová Pravidla, tedy základ, který by měl každý hráč Pokeru znát.

 

 

A začneme pěkně po pořadě... v Texas Hold'em Pokeru dostane každý hráč před sebe na stůl (říkáme do ruky) dvě karty. Na stůl se potom vyhodí dalších pět karet, ale tyto karty už hráč nesmí vzít, musí hrát s kartami, které má v ruce. Pět karet na stole se rozděluje to tří částí - první se na stůl vhazují tři karty, nebo-li The Flop, poté přichází čtvrtá karta, nebo-li The Turn, a nakonec poslení karta s názvem The River. Ale vratmě se zpět na místo, kdy každý hráč drží v ruce dvě karty, a na stole nejsou ještě žádné karty vyloženy. Jako první hraje dvojice hráčů, kteří sedí po směru hodinových ručiček od Dealera (hráče, který buď rozdává karty, a nebo u sebe má značku "Dealer") vhodí na stůl tzv. malý a velký vklad (malý a velký Blind), který je určen ještě před začátkem hry (například malý Blind 25$ a velký Blind 50$).

 

 

 

Velký Blind musí být vždy dvojnásobkem malého blindu. Na stole stále nemáme žádné karty (máme pouze dvě karty v ruce), tak se nabízí hned několik možností. Můžeme tzv. Foldnout (složit karty), dorovnat (Call), pokud hrajeme s velkým blindem tak máme možnost Check - počkání na jiné hráče, a nebo "Raise" (navýšení velkého blindu - opět minimálně o dvojnásobek). Pokud všichni hráči dorovnali sázky, přichází na stůl první tři karty (s názvem The Flop). A hráči musí sázet. Minimálně částka se rovná Velkému Vkladu (Big Blindu - v našem případě tedy 50$). Samozřejmě i teď podle kombinace karet může hráč Složit (Fold), Navýšit (Raise) a nebo Počkat (Check). Dále přichází na stůl čtvrtá karta s názvem The Turn, ve které má hráč stejné možnosti jako u Flopu. Jako poslední přichází na stůl pátá karta s názvem The River. Nejsilnější kombinace sedmi karet vyhrává, přičemž může nastat i tzv. "slip pot". Takto se říká stejné kombinaci u více hráčů, kteří si tedy rozdělí hlavní pot. To by byl tedy základ, snad jste pochopili aspoň něco, je to spíše pro hráče, kteří už pokeru rozumí aspoň minimálně :).

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Výherní kombinace

 

V klasickém Texas Hold'em Pokeru jako takovém, známe celkem 10 důležitých výherních kombinací. Seřadíme si je od nejslabší po nejsilnější. Jako nejslabší výherní kombinace je označována tzv. "High Card" (nebo-li Vysoká Karta). Jedná se o kombinaci, v níž hráč nemá žádnou z ostatních kombinací, a Hlavní Pot tak získá díky nejvyšší kartě, kterou je v Pokeru Ace (Eso - A). Po High Card je druhá nejslabší kombinace s názvem "Pair" (Pár). Jak už anglický i český název připomíná, jedná se o dvě karty stejné hodnoty. Jako příklad si uvedeme Pair 6-6. Pokud má několik hráčů jeden Pair, o vítězi rozhoduje Pair s větší hodnotou (2-2 > 3-3 > 5-5 > K-K > A-A). Třetí kombinací v Texas Pokeru je označována kombinace "Two Pair" (Dva páry). Tentokrát se jedná o dva pairy jiné hodnoty. Pro příklad si uvedeme např. K-K ; 7-7. Toto jsou dva pairy. Vyhrává opět hráč, který má největší kombinaci Two Pair (7-7 ; 2-2 > 8-8 ; 9-9). Samozřejmě... pokud se na stole objeví dva pairy, např. 5-5 ; 7-7, a vy v rukou máte pair K-K, tak se vlastně pair 5-5 doslova "nuluje", a jako výherní kombinace pro vás se budou počítat pairy K-K a 7-7. A my se můžeme přesunout k další kombinaci, kterou je "Three of a Kind" (Trojice). Český název musí být prakticky všem jasný... jedná se o tři karty stejné hodnoty (A-A-A, 9-9-9). I zde vítězí hráč se silnější Trojicí. U Trojice je poměrné velká možnost, že budete mít Full House - ale o tom až dále. My se podíváme v pořadí na pátou kombinaci, a to je "Straight" (Postupka). Jedná se o kombinaci pěti karet, které jdou po sobě - ale né ve stejné barvě! Kartám v Postupce ve stejné barvě se říká "Straight Flush".

 

 

Postupka jiných barev, nebo-li Straight je, jak jsem již psal, kombinace karet které jdou po sobě. Pro příklad si uvedeme postupku A(srdce)-2(piky)-3(srdce)-4(kříže)-5(káry). Opět vyhrává vyšší postupku. Šestou kombinací v Texas Hold'em Poker je "Flush" (Barva). Jedná se o pět karet stejné barvy. Nebo-li např. 4-8-9-K-J (v srdcích). Zde vítězí vyšší poslední karta v barvě. Po Barvě v Pokeru přichází jako kombinace tzv. "Full House" (Trojice, a dvojice). Jedná se o kombiaci jednoho pairu, a jedné trojice. Pokud tedy hráč v ruce drží 2-2, na Flop mu příjde 4-4 (byly by to tedy dva Pairy), na Turnu přiletí 6, a na Riveru 4, znamená to, že hráč má Full House (Trojici, dvojici). Karty nemusí být ve stejné barvě. Jako příklad si uvedeme Full House 7-7-7 ; 4-4. Opět vítězí hráč, který má silnější trojici ve Full Housu. Jako osmá kombinace v Pokeru se označuje "Four of a Kind" (Čtveřice).

 

 

 

 

Jedná se o kombinaci všech čtyř karet stejné hodnoty v balíku Poker Karet. Pokud tedy hráč v ruce drží 4-7, na Flop přiletí 4-8-9, na Turn 4, i na River 4, hráč tedy drží třetí nejsilější kombinaci, tudíž Four of a Kind. Opět vítězí ten hráč, který má vyšší kombinaci. Předposlední výherní kombinace se nazývá "Straight Flush" (Postupka v barvě). Jedná se tedy o pět karet ve stejné barvě po sobě jdoucí. Jako příklad si uvedeme kombinace 7-8-9-10-J (piky). Vítězí ten hráč, který drží vyšší kartu do Straight Flushe. A na závěr si dáme kombinaci, která přichází jen velice z řídka, ale jednou za život se s ní střetne téměř každý hráč. Pravděpodobnost získání této pokerové kombinace je velmi malá. Hráč může hrát poker třeba i dvacet let a nikdy ji nemusí na stole uvidět. Jedná se o "Royal Flush" (Královská Barva). Jak již název připomíná, jedná se vlastně o kombinaci Postupky, Barvy, a High Card. Nebo-li 10-J-Q-K-A (kříže). Zkrátka postupku od T (10) až po A (Eso) ve stejné barvě. A nyní už běžíme na Pokerovou Matematiku. :)

 

A nyní krátké shrnutí výherních kombinací:

 

  • High card – vysoká karta
  • One pair – jeden pár - par
  • Two pairs – dva páry
  • Three of a kind- Set – trojice
  • Straight – postupka
  • Flush – pět karet stejné barvy - barva
  • Full house – trojice a dvojice
  • Poker – čtveřice
  • Straight flush – čistá postupka
  • Royal Flush – královská postupka

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poker Odds - Pokerová Matematika

 

Poker je hra, která se dá hrát o peníze, nebo o žetony. Pokud hrajete o RM [Real Money], musíte vědět, co lze prohrát, a co ne. K vypočítání pravděpodobnosti na výhru\prohru slouží v Pokeru jednoduchá matematika. Nazývá se Poker Odds. Čili... jedná se o šanci hráče v dané hře na výhru.

 

Pojmy ODDS a PROBABILITIES

 

Slova ODDS a PROBABILITY jsou v anglickém slovníku dva typy výrazů pro pravděpodobnost.

PROBABILITY je pravděpodobnost, jaké je šance, že se nám na stůl dostane právě tato kombinace. Konkrétně je to  pravděpodobnost vyjádřená v procentech je 1\17 krát 100, což můžeme zaokrouhlit na 6%. ODDS je opak Prabobility. Nebo-li šance, že se tato kombinace nestane - v našem případě se tato událost ze 17ti možností stane 1x, a nestane 16x. Tato pravděpodobnost se tedy udává ve formě zápisu 16:1

 

Pojem OUTS

 

Jakou Outs jsou ožnačovány karty, které mohou hráči tzv. přiletět do kombinace na stůl. Uvedeme si tedy pár příkladů, kde OUTs využíváme ;)

 

Jestliže v ruce držíme dvě karty hodnoty 2-7 (piky), a na Flop nám příjdou J(piky)-9(piky)-7(srdce), potom zbývá ještě 9 karet stejné barvy, které mohou hráčovi pomoci zkompletovat FLUSH. Číslo devět je právě počet OUTS.

 

 

Jestliže bude mít hráč například v ruce 7(piky) , 6(piky)  a na FLOP přijdou karty: 8(piky) , 5(piky), Q , potom můžeme spočítat počet OUTS takto: 8OUTs = karty, neboli kombinace, která může hráči dopřát Postupku: 4krát 9 každé barvy ; 4krát čtřka jakékoliv barvy, to je dohromady 8 karet. Dále pak 9 zbývajících karet do hráčova Flushu (nebo-li barvy).  Součet karet na Straight, a na Flush (Na postupku a barvu je tedy 17. Nesmíme zapomenout odečíst dvě karty (7, 6 ... jelikož se karty nesmí opakovat 2krát). Výpočtem jsme došli k závěru, že hráč má dohromady 15 OUTs. A 15 OUTs znamená v pokeru 54% na kombinaci na Turnu, a už o něčo méně, konkrétně 33% na Riveru. Už je jen na vás, jestli zvolíte Fold a nebo Call/Check/či Raise. :)

 

Tohle by bylo takové to jednoduché vysvětlení Poker Odds, a proto si ještě sepíšeme procentuální šanci na výhru v Turnu, respektivě Riveru.

 

 

Počet Outs --- Flop (dvě karty zbývají) --- Turn (předposlední karta)


1              ---  4,3%                          ---  2,2%

2              ---  8,4%                          ---  4,3 %

3              ---  12,5%                        ---  6,5 %

4              ---  16,5%                        ---  8,7 %

5              ---  20,3%                        ---  10,9 %

6              ---  24,1%                        ---  13 %

7              ---  27,8%                        ---  15,2 %

8              ---  31,5%                        ---  17,4 %

9              ---  35%                           ---  19,6 %

10            ---  38,4%                        ---  21,7 %

11            ---  41,7%                        ---  24 %

12            ---  45%                           ---  26,1 %

13            ---  48,1%                        ---  28,3 %

14            ---  51,2%                        ---  30,4 %

15            ---  54,1%                        ---  32,6 %

16            ---  57%                           ---  34,3 %

17            ---  59,8%                        ---  37 %

18            ---  62,4%                        ---  39,1 %

19            ---  65%                           ---  41,3 %

20            ---  67,5%                        ---  43,5 %

 

(omluvte kvalitu "tabulky" ... děkuji :) )

 

Toto jsou tedy základy Pokerové Matematiky. Složitější vzorečky, a další věci ohledně Poker Matematiky sem dávat nebudu. Pro hráče, kteří nehrají na profesionální úrovni, to není zase tak důležité.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Způsoby hry

 

Cash game

 

Cash game je typ hry, ve které si hráč koupí chipy\žetony za svoje opravdové peníze, a s nimi pak ve hře pracuje, jak uzná za vhodné. Pro příklad... hráč vztoupí do Casina s 500$. Pokud si chce zahrát Cash Game, musí si vyměnit svoje peníze za Žetony, s kterými se pak posadí za určitý stůl, a buď počet svých žetonů navyšuje, nebo naopak snižuje. Můžete tedy do Casina přijít s 500$, a můžete si odnýst 100$ a nebo (klidně úplně v pořádku) i 10.000$. Záleží zkrátka na něm, jakou taktiku zvolí, a co si dovolí.

 

 

SitAndGo (SnG)

 

Jedná se o tzn. Tournament. Nebo-li hra, ve které se hraje o první, druhé, třetí, čtvrté ... desáté místo. Výhry prvního jsou většinou okolo 3x-5x větší než bylo zaplacení vstupu do SnG pokud byl hrán na jednom stole. Tyto turnaje jsou hrány na více stolech, a né pouze na stole jednom.

 

Turnaje

 

Nevelký rozdíl od SnG. Turnaje tohoto typu se hrají ale pouze na jednom stole.

 

Strategie v Pokeru

 

Do poslední části našeho dnešního článku jsem zvolil Pokerovou strategii. Můžete hrát agresivně (hrát na štěstí), můžete vyčkávat, můžete se snažit donutit všechny své protivníky, aby složili karty, můžete blafovat. Já nebudu toto téma tak zbytečně rozepisovat, a napíšu to jednoduše. Co se představit pod pojmem "Hraješ strašně agresivně...". Člověk může tyto slova chápat jakkoliv. Já beru "poker agresi" jako taktiku, ve které hrajete prostě a jednoduše na štěstí. Ještě před vyložením prvních tří karet, po vsazení malých a velkých blindů hodíte all in, a čekáte na reakci svých soupeřů. 80% hráčů karty složí, 15% hráčů odejde od stolu (jedná-li se o Online Poker), a 5% hráčů vaší sázku dorovná. Uveďmě si příklad... v ruce držíte pair 2-2. Nejnižší pair v Pokeru. Vsadíte all in, počkáte co udělají vaši soupeři, a věříte v štěstí. Váš soupeř drží v ruce A-7. A přichází Flop... na Flopu jsou karty 7-5-T. Do vedení se dostává váš soupeř. Na Turnu příjde 2 ... máte trojici, jste ve vedení. A na River příjde A. Váš soupeř má dva páry, prohrává a vy si odnášíte hlavní výhru. V tomto případě se vás drželo ohromné štěstí. A my se přesuneme na účinnou taktiku, strategie... na blafování.

 

 

 

Blafování je způsob hry, který tkví ve vaší tváři. Pokud blafujete, začnete se potit, vaše rohovky se svírají (proto někteří hráči nosí na hraní sluneční brýle), a vaše tvář vždy nabude jiného obrázku, než když máte dobré karty, a věříte ve výhru. A to je na tom to nejdůležitější... při blafování musíte dokonale ovládat svoje smysly, a udržovat kamennou tvář. A teď k onu blafování jako takovému. V ruce držíte 7-4. Na Flop příjde A-K-9. Váš soupeř drží v ruce A-9, navýší tedy sázku. A vy, se místo dorovnání rozhodnete sázku znovu navýšit... navyšujete, a navyšujete. Přichází Turn ... a na něm A. Váš soupeř má trojici. V takovémto případě většinou sázku nezvýší, a počká si na vaší reakci.

 

 

A teď jde o to, jestli si věříte na úspěšný bluff, a nebo ne. Dobře... rozhodnete se dát all in (či navýšíte svojí sázku - v našem případě dáme all in). A váš soupeř po rozmyšlení dorovná (věří v to, že blafujete - poznal to na vaší tváři)... a na River přichází 8. Vy tedy prohráváte všechny svoje žetony. Tomuto se říká, aspoň já tomu tak říkám "bluff crash" (nehoda blafu). Ale vratmě se zpět k Turnu... blafujete, a váš soupeř se rozhodne při Turnu složit karty. Vy tedy vyhráváte jeho sázku, a úspěšně jste blafoval! Můžete si gratulovat. Převezl jste soupeře, a to je vždy parádní pocit. :)

 

 

Závěrem


Doufám, že se vám článek líbil. :) Napsal jsem ho, protože bych rád, aby se komunita lidí, kteří hrají Poker ještě více rozrostla! Kdo nikdy Poker nezkusil, dělá obrovskou chybu. Zkuste si zahrát aspoň jednu hru, a Poker vás zkrátka chytne. Ještě vás poprosím. Pokud budete někdy v životě hrát o peníze, sázejte pouze to, co si můžete dovolit prohrát. Nikdy nesázejte to poslední co máte. Poker je o zábavě, není to o tom, že by vám tato hra měla zničit život. Poker je zkrátka hra, která za to stojí! Uvědomte si, že Poker není jenom o štěstí, takže ho mohou hrát i naprostí smolaři. Poker je o strategie, a o tom, jak se cítíte... je to 40% štěstí, 60% strategii. A věřte tomu... štěstí se na vás vždy usměje, když to právě potřebujete. Doufám, že jsem vám Poker co nejvíce přiblížil, a pomohl vám hru pochopit. Taktéž děkuji, když vy mojí práci oceníte podle vlastního uvážení. Takže komentujte, a pište, co si o tomto článku myslíte. Budu za to jenom rád, a kdyžtak poprosím aby jste mě omluvili. Nestačil jsem vypsat úplně vše, co se vypsat dalo. Máte tady to nejdůležitější. A nakonec si řekneme jedno... "Nejhezčí pocit je ten, když můžete říct 'All in!' "

 

(c) Lukáš Hamouz alias citr0nek_!

Komentáře(26)