Hodina biologie - mechorosty

Zdravím všechny lidi, které alespoň částečně zajímá jejich vzdělání. Jelikož já osobně navštěvuji obor: přírodovědné lyceum prvním ročníkem a z přírodních věd se zajímám zejména o biologii, rozhodl jsem se, že vyzkouším napsat článek s tématikou biologie. Od psaní těchto článku očekávám i moje zdokonalení v oblasti této krásné vědy a věřím, že se najde alespoň část lidí, které bude tato problematika zajímat. Jsem si také jistý, že se zde najde řada mizomuzů, ale doufám, že jich bude co nejméně.

 

Mechorosty (Bryophyta)

 

Jedná se o jednoduchou formu vyšších rostlin. Jejich tělo je tvořeno, stejně jako u řas, stélkou, která je buď lupenitá nebo je odlišena na kauloidy (lodyžka), rhizoidy (příchytná vlákénka) a fyloidy (lístky). Cévní svazky jsou zde buď nedokonalé nebo je mechorost vůbec neobsahuje.

 

 

Rozmnožování

 

U mechorostů, stejně jako u většiny řas probíhá metageneze (rodozměna). Rozmnožování probíhá díky výtrusům, které vyklíčí v prvoklíček a z něj vyrůstá buď samčí nebo samičí rostlinka. Samčí - pelatky a obsahují spermatozoidy a oproti tomu samičí - zárodečníky a ty obsahují vaječnou buňku. Ve vlhkém prostředí se pohyblivé spermatozoidy přenáší na nepohyblivé zárodečníky. Tam jeden spermatozoid splývá s vaječnou buňkou a vzniká diploidní zygota, která je spojena s mateřskou rostlinou. Následně vyrůstá štět s tobolkou. V tobolce dochází k meióze (redukční dělení) a vznikají haploidní výtrusy, které jsou fyziologicky rozlišené (+ a -). Jelikož u mechů převažují gametofytní orgány, tak celkový mechorost vystupuje jako gametofytní rostlina, přičemž do sporofytu patří štět s tobolkou a zygota a do gametofytu patří prvoklíček, výtrus a mechová rostlina.

 

Třída – Játrovky

Játrovky jsou jednodušší, než druhá třída – mechy. Gametofyt je laločnatý, dvoudomý a nese terče s pohlavními orgány. V tobolce, což je sporofyt, dochází k redukčnímu dělení a vznikají fyziologicky rozlišené výtrusy.

 

Zástupce: Porostnice mnohotvará

 

 

 

Třída – Mechy

Mechy jsou dokonalejší třídou mechorostů.

Zástupce: rod Rašeliník

 

 

 

Tento rod patří k vývojově nejstarším. Jeho buňky se dělí na dva typy a sice:

  1. Chlorocysty – obsahují chlorofyl (asimilace)

  2. Hyalocysty – mrtvé buňky, které jsou vyplněné vzduchem nebo vodou – zásobárna vody.

Rašeliník tvoří až několikametrové vrstvy, spodní vrstvy následně odumírají a horní neustále dorůstají.

 

 

Zástupce: Zkrutek vláhojevný

 

 

 

Zástupce: Trávník Schreberův

 

 

 

Zástupce: Rokyt Cypřišový

 

 

Zástupce: Ploník obecný

 

 

 

 

Zástupce: Měřík trsnatý

 

 

 

 

Zástupce: Bělomech sivý

 

 

 

 

Zástupce: Dvouhrotec chvostnatý

 


 

 

 

Doufám, že se alespoň někomu moje hodina biologie líbila a vyjádřete se prosím v komentářích, jaký na to máte názor, pokud bude spíše kladný, budu v tomto pokračovat, pokud ne, nedá se nic dělat a zkusím vymyslet něco lepšího.

 

Zdroj: www.nature.cz

Komentáře(15)