Sackboy rozhodně není neznámé jméno, i když svou vlastní hru ještě neměl. Hrdina několika her ze série LittleBigPlanet je tak ikonický, že po jeho návratu volala spousta hráčů a dočkali se právě se zahájením prodejů nové konzole, po dlouhých šesti letech od posledního herního angažmá. Sackboy: A Big Adventure je sice hra, kterou můžete hrát i na PS4, ale primárně je mířena na majitele nové konzole PS5, kde využije řadu schopností nového ovladače. My jsme hru vyzkoušeli na PS4, protože jsme nezískali konzoli PS5 dříve. Později se ale rádi vrátíme a povíme si něco o odlišnostech.
Po dlouhé době se tak vracíme do Craftworldu, tedy světa, kam hlavní hrdina patří a který chce ovládnout zloduch Vex se svou armádou různých příšerek a bosáků. Hned po vstupu do hry ale narazíme na zásadní změnu, protože styl hry se změnil z klasické plošinovky do otevřeného světa, který hned z počátku připomněl pecku z Nintenda Switch, Super Mario Odyssey. Ostatně dost podobnou raketou také Sackboy dorazí na scénu. Co se ale určitě nezměnilo, je hlavní hrdina. Je to pletený panáček se zipem a jeho roztomilost dosahuje maximální úrovně.
Příběh hry se rozvíjí v pěti poměrně rozsáhlých světech, které jsou složeny ze spousty různých kol. Každý svět má svůj styl, svoje nepřátele a také hlavního bosáka, kterého na konci musíte porazit, abyste se na konci dostali k samotnému Vexovi. Náročnost jednotlivých kol se samozřejmě stupňuje a Sackboye přesně vystihuje anglický výraz „easy to play, hard to master“ neboli „jednoduché hrát, ale těžké dobře zvládnout“. Z počátku si vystačíte se základními pohyby, úderem, skokem s lehkým plachtěním, úskokem ve formě kotoulu a schopnosti vylézt na vyšší překážky. Postupně ale získáte také nějaké další schopnosti, jako je létání ve stylu Iron Mana nebo možnost chodit po stěnách. Tyto schopnosti jsou ale zpravidla dočasné a vždy je dostanete jen pro dané kolo. Ostatně nápaditostí toho, co se dá v jednotlivých kolech dělat, se autoři můžou skutečně chlubit.
Jak už jsme řekli, jednotlivé světy mají každý svůj jasný charakter. Jednou to bude mrazivá lokace plné valících se Yettiů, jindy se budete pohybovat na mořském dně a přeskakovat elektrické úhoře abyste se o chvíli později pohybovali ve futuristickém velkoměstě plném baterií a elektrických zařízení. To všechno občas narušují klasické plošinovkové sekvence, kde vás honí neustále se pohybující obrazovka a absolutně není čas na nějakou chybu nebo vysbírání všechno, co během cesty najdete. Předně skoro každé kolo nabízí možnost získat několik modrých perel. Ty jsou často dobře schované, nebo je třeba pro jejich získání splnit nějakou jednoduchou minihru. Dále sbíráte menší kuličky jako body a v neposlední řadě rolničky jako platidlo, za které si pak můžete svého hlavního hrdinu vyzdobit.
Zpracování obecně všech kol je hodně pěkné, jen některá jsou občas trochu slabší, ale na druhou stranu je vyvážila některá absolutně luxusní. S otevřenou pusou jsme s rodinou koukali na kolo, které je vyvedeno v hudebním stylu a hraje tam Uptown Funk od Marka Ronsona, grafika kolem dráhy poskakuje do rytmu, a i vaše cesta je udělaná tak, že běháte do rytmu. Nechápu, jak to autoři udělali, ale opravdu donutí i vás, že jim jdete přesně na ruku a hrajete do rytmu. A takových kol je tam několik, například s Madonnou nebo Toxic od Britney Spears. Tohle jsme opravdu nečekali a je to super.
Pokud se náhodou budete u hlavní herní linky nudit, můžete vyzkoušet různé časovky, které se v češtině zvou „Zkoušky pleteného rytíře“. Jsou to čím dál těžší kola, která vám měří čas a pokud chcete dostat odměnu, musíte je stihnout co nejrychleji. Některá kola jsou skutečně pekelná a budete je opakovat pořád dokola, především pokud si dáte cíl získat platinovou trofej. Ta totiž nebude tak jednoduchá, jak může vzhled hry vypadat. Spoustu trofejí samozřejmě získáte jen tak mimochodem během hraní, ale některé z nich budete muset cíleně získat například tím, že vysbíráte 100 % všech předmětů v rámci světa.
Za získané rolničky si můžete, jak bylo zvykem i dříve v LittleBigAdventure, nakupovat nové oblečky. Najdete jich tu celou řadu a pro každý svět jsou některé unikátní. Můžete si zakoupit kompletní oblek, nebo jen kombinovat různé prvky dohromady, každopádně fantazii se meze nekladnou. Váš hrdina může vypadat jako čert, potapěč, červená Karkůlka nebo čínský drak. Výhodné je to především v multiplayeru, kdy se od sebe navzájem poznáte.
Hrát můžou najednou až čtyři hráči lokálně a hra je na to připravena. Pokud vás hrajete více, můžete totiž kooperovat a jeden druhého třeba vyhodit na vyvýšené místo, kam by se jinak jedna postavička nedostala. Často také máte na výběr minimálně dvě cesty, kde se můžete rozdělit, abyste vysbírali vše, co úroveň nabízí. Navíc některá kola povinně vyžadují zapojení minimálně dvou hráčů. Pokud tedy nemáte s kým hrát, máte zatím smůlu, protože online multiplayer absentuje a bude doplněn až někdy v budoucích updatech. Doufejme, že bude doplněn i editor úrovní, protože to by hře ještě přidalo na možnostech.
Po grafické stránce hře není prakticky co vytknout. Vše vypadá nádherně, jednotlivá kola doprovází ručně kreslené kulisy, všechny se různě hýbou a často skrývají řadu překvapení. Vše je vyvedeno se smyslem pro detail a bude se to líbit všem. Nechali jsme hru zahrát i děti a byli z toho nadšeni a většinu kol byli schopni i odehrát, takže jako hra pro rodinu je Sackboy vynikající. O hudebním podkresu jsme už mluvili, ale musíme to zopakovat. Soundtrack je opravdu perfektní a hlavní postavy jsou namluveny předními britskými televizními herci, i když to u nás nikomu asi moc neřekne. Pro nás je důležité, že hra je kompletně a kvalitně počeštěna ve formě titulků, což její přístupnost výrazně zvyšuje.
Sackboy: A Big Adventure je velmi povedená hra, kterou můžeme jedině doporučit. Obsahuje tolik zajímavých nápadů, hádanek a perfektní hratelnosti, že se na ní těžko hledá nějaká chyba. Mezi ty bychom možná zařadili jen delší loadingy na PS4, některá trochu těžká kola a chybějící online multiplayer. Jinak není co řešit a pokud hledáte hru pro celou rodinu, právě jste ji našli.