Pokud jste pravidelnými čtenáři naší stránky, tak jste jistě nedávno zaznamenali článek, ve kterém jsme probírali grafické karty pro tento rok. Ale abyste svoji kartu využili optimálně tak k ní musíte přidat správný procesor. A ty pro vás zde porovnáme ve všech základních cenových kategoriích, aby si každý přišel na své.
Při koupi procesoru musíte vzít v potaz několik zásadních věcí. Mezi ty hlavní patří ale cena, jakou máte grafickou kartu a jakého výrobce preferujete. Když kupujete procesor máte na výběr mezi značkami AMD a Intel. AMD nabízí příznivé ceny, velký počet jader a momentálně je podstatně lepší než Intel v nižší cenové kategorii. Intel bychom doporučili spíše někomu kdo si chce dopřát něco extra a má dostatek peněz.
Ještě, než se ale pustíme do jednotlivých procesorů, je důležité rozhodnout, jak budete váš procesor chladit. Možnosti jsou tu dvě, první a ta běžnější kterou zvolí většina je klasické chlazení vzduchem, což není nic špatného a běžnému uživateli dokonale postačí. Pozor! U některých procesorů není přibalen chladič v ceně, a tak ho budete muset dokoupit. A druhou možností je chladit procesor pomocí vodního chlazení, které je v současnosti již cenově dostupné, bezúdržbové a téměř nehlučné. Díky vysoké efektivitě chlazení si tak můžete dovolit procesor i trochu přetaktovat.
Základní řady procesorů pro hraní her se pohybují okolo 4000 Kč. Pokud se vám i tato částka zdá hodně můžete sáhnout po nějakém procesoru z druhé ruky.
Prvním procesorem v základní kategorii je AMD Ryzen 7 2700, který nabízí 8 jader, 16 vláken při taktu 3,2GHz a Boostu na 4,1 GHz spolu s 16 MB L3 cache paměti. S tímto procesorem si zahrajete v podstatě jakýkoliv herní titul. Sice to nebude ve 4K rozlišení nebo na maximální detaily ale jedná se o levný, a hlavně výkonný procesor, který vám pár let vydrží. Navíc cena se drží lehce pod 4000 Kč, takže neudělá díru do peněženky.
Jeho ekvivalent od firmy Intel je Intel Core i5-9400F, který nabízí 6 jader, 6 vláken při taktu 2,9GHz a Turboboostu na 4,1GHz spolu s 9 MB L3 cache paměti. Nabízí v podstatě to samé jako předchozí procesor s tím, že je trochu slabší a má méně jader, zatímco jeho cenovka je o něco vyšší a také nemá integrovaný grafický čip.
Nyní se přesuneme do tzv. zlatého středu, kde si většina z vás vybere svůj budoucí procesor. Cena těchto procesorů se pohybuje okolo 6000 Kč.
AMD Ryzen 5 3600X je první na našem seznamu z procesorů ve střední třídě. Nabízí slušný výkon a nebojí se vyšších rozlišení, takže takové hraní ve 2K (WQHD) je pro něj hračka. Cenově se jedná o velice dobrý procesor, a tak ho můžeme jen doporučit. Pod kapotou mu totiž tluče 6 jader, 12 vláken na taktu 3,8GHz a Boostem 4,4 GHz spolu s 32 MB L3 cache pamětí.
A jeho ekvivalent od Intelu Intel Core i5-9600K nabízí 6 jader, 6 vláken při taktu 3,7GHz s Turboboostem 4,6GHz a 9 MB L3 cache. A jak je u Intelu již klasikou, tak opět vyšší cenu. Samozřejmě si také ale poradí s vyšším rozlišením a jedná se o procesor co vás pár let podrží.
A nyní nás čeká high-end kategorie procesorů, které jsou špička na trhu a nabízí ten největší výkon v aktuální době. Cenově se zde dostáváme již k cenové hladině v rozmezí 20 000 a 30 000 Kč.
AMD Ryzen 9 3950X nabízí 16 jaderový, 32 vláken při taktu 3,5GHz a Boostu na 4,7 GHz spolu s 64MB L3 cache pamětí, Jedná se o levnější alternativu oproti TOP modelu od společnosti Intel, který je další na našem seznamu. Pokud zvolíte tento procesor ušetříte oproti Intelu zhruba 8000 Kč.
Intel Core i9-10980XE nabízí neuvěřitelných 18 jader, 36 vláken při 3GHz a Turboboostu 4,6GHz spolu s 24,75MB L3 cache paměti. Tento procesor se nebojí ničeho, multitasking je pro něj hračka, chcete na něm renderovat video a zároveň u toho hrát ve 4K, to není žádný problém. V momentální době se jedná o nejvýkonnější procesor pro hry, jaký lze sehnat. Ovšem není pro každého, protože dát jednu výplatu za procesor není úplně ono. Navíc si musíte uvědomit, že něco bude stát i sestava, do které procesor dáte, jinak absolutně nemá smysl do něj investovat.
A to by bylo vše, co se týká procesorů pro rok 2020. Pokud si nejste jistí jakou grafickou kartu koupit k procesoru opět doporučujeme bottleneck calculator, který za vás orientačně spočítá o kolik výkonu se připravujete kterou komponentou.