Čekat, čekat a zase jenom čekat. Tak se cítí nejeden divák nejrůznějších válečných filmů, než jeho oči mohou spočinout na pořádné bitvě. S tím je ale konec. Bitvu si totiž vytvoříme přesně dle vlastních představ a její průběh zhlédneme kdykoliv se nám zamane. Postavte proti sobě hordu starořeckých vojáků a mamuty, na valkýru či druida vyšlete katapulty chráněné rytíři nebo své nepřátele zasypte závojem šípů.
To vše na nás čeká v dnes testované hře Totally Accurate Battle Simulator (TABS). Ta přitom není první hrou nezávislého Stockholmské studia Landfall. To svou poslední hru Totally Accurate Battlegrounds vydalo v polovině roku 2018 a nízkou cenovkou 3.99 euro a rovnou deklarovalo, že jde o pouhopouhý aprílový žert. Zaměřme se ale opět na TABS. Jejím cílem je rozmístění nejrůznějších vojáků na mapě a následné sledování výsledku.
Připravit a koukat
Je to tak, naší jedinou snahou opravdu je vybrat a správně rozmístit vojáky. Dočkáme se přitom různých map, kterých sice není tolik a nejsou ani kdo ví jak velké, ale v souhrnu jsou krásně zpracovány. Vezmou nás přitom do různých období a míst, takže boj může probíhat na středověké farmě, kde se v obilí může ukrývat nějaký ten nepřítel, stejně jako nepohrdneme ani antickým městem nebo zamrzlým jezerem.
Ačkoliv se naši vojáci občas chovají vyloženě nelogicky, nemůžeme jim v průběhu boje nic dodatečně přikázat. Někdy tak pochodují vstříc útesu, ze kterého spadnou, jindy lučištníci střílí do místa střetu, kde trefují především naše vojáky, čímž je často rovnou zabijí. Stejně tak pokud vychytrale umístíme střelce na nějaký ten útes, skočí z něj a jdou vstříc nepříteli, aby byli na dostřel. O to důležitější roli tak sehrává rozmístění a pečlivé promyšlení možného průběhu boje.
Naše plánování se odvíjí především od typu a rozestavění nepřátelské armády. Pokud má drtivá většina soupeřů štíty, očividně se nevyplatí sázet na lučištníky. Naopak jestli je soupeřova armáda tvořena velkým počtem jednotek, často využijeme například katapultu. Postupem času se naučíme i nějaké ty vychytávky, jako je například odkládání soupeře umístěním jednoho vojáka mimo naši armádu, kterého následuje soupeř a my ho tak pěkně z dálky můžeme ostřelovat o něco déle.
Kampaň se skládá ze tří režimů. The Introduction má za úkol seznámit nás se hrou a jednotkami. Jde tak o jakýsi tutoriál, který ale můžete rovnou přeskočit, protože hra je mimořádně jednoduchá sama o sobě. Druhou část kampaně tvoří The Adventure, ve které jsou levely určené čistě pro zpestření. Boje jsou často až příliš jednoduché a hráč tak těží především z překvapení rozmístění soupeřova vojska. Do třetice – The Challenge složená z 32 misí zabere zhruba 3 hodiny a je skutečnou výzvou. Musíme se tak skutečně soustředit, vše promyslet a případně prohranou bitvu opakovat s jiným postupem. Obtížnost se postupně zvyšuje a poslední levely pořádně prověří vaše mozkové závity.
Úplně jiné možnosti nabízí mód Sandbox. V tom si vybereme mapu i typ a rozmístění jednotek na obou stranách. K dispozici je počítadlo ukazující utracené peníze na každé ze stran, což slouží k hrubému odhadu síly každé z armád. Stejně tak si s kamarádem můžeme určit nějakou sumu a za tu každý postaví armádu na své straně, takže lze hrát i ve více lidech na jednom PC. Online multiplayer však zcela chybí. Tento mód je ideální pro nejrůznější hrátky a užívání si pohledu na letící salvu šípů do pochodujících řeckých vojáků nebo třeba napínavý duel rytíře a vikinga.
Různorodost jak se patří
Co vás na téhle hře bude rozhodně bavit, je originalita každé jednotky. Máme tu pralidi házející kameny, farmáře s nabroušenými vidlemi, antické hoplíty, po zuby obrněné rytíře, ale i katapulty, balisty, mamuty, druidy či bossy jako je třeba bůh Zeus. Mnoho jednotek má speciální schopnosti, a zatímco druid vykouzlí ostny ze země, někteří lukostřelci svými šípy zmrazí soupeře a jiní lukostřelci zase střílejí hady, jež na nepřátele automaticky útočí. Zeus zase vrhá blesky, valkýry útočí plnou rychlostí ze vzduchu a někteří vojáci na své soupeře zase skočí z pěkné dálky. Sílu některých vojáků je však třeba ještě doladit a například Zeus je až příliš velký zabiják.
Každá jednotka přitom stojí určité finance, takže si musíme dobře rozmyslet, koho a kolikrát koupíme. V menu výběru jednotek jsou další tři záložky, které jsou zatím neaktivní. Napovídají však, že se dočkáme také ninjů a jednotek z renesance. Samotní vývojáři nás informovali, že nový obsah bude k dispozici během příštích měsíců.
Zpracování
Hravá kreslená grafika dává hře ten správný říz. Velmi dobré je také ozvučení. Uslyšíme dopadající šípy na štíty, střety mečů i legrační výkřiky vojáků. Nezklame ani příjemná hudba, která by však přece jen mohla být o něco zajímavější. Zvuková stránka zároveň odráží případné zpomalení času, takže vše vypadá víceméně realisticky.
Se zpomalením času si zajistíme maximální podívanou na nejednu epickou událost. Zvláště mimořádně vypadá letící salva šípů, která se zabodne do štítů a zabije ty, které trefí do odkryté části těla. Ještě více ohromí dopadnutý kámen z katapultu, který způsobí explozi a odhodí všechny okolo. Mrtví vojáci nezapomenou upustit zbraně a štíty a vše tak zkrátka vypadá skvěle. Částečně lze zpomalit čas pomocí držení tlačítka myši, výrazné zpomalení spustíme tlačítkem „G“ a čas lze dokonce i zcela zastavit skrze „T“. Zde vidíte, že ovládání není úplně intuitivní a vývojáři by na něm mohli zapracovat.
Vlivem fungující fyziky pro každou část těla reálně vidíme, jak voják seká zbraní (případně provádí údery štítem), čímž soupeře může snadno vychýlit. Sledovat tuhle bitvu podmaněnou fyzikálním zákonům je prostě parádní zážitek. Na druhé straně se v rámci předběžného přístupu setkáváme s řadou bugů, od vypínání hry (zejména na konci bitvy) až po různé zaseknutí jednotek, kdy se například katapult vůbec nepohybuje.
Ano či ne?
Blížíme se k závěrečné otázce. Stojí tahle hra za to? Naší jasnou odpovědí je ano, stojí to za to. Jen od hry neočekávejte desítky hodin zábavy či kdo ví jak promyšlenou kampaň. Tohle je prostě povedená oddechovka, která kombinuje strategické prvky s pozorováním pamětihodných bitev dle vašich pravidel. Ačkoliv obsahu zatím není tolik, TABS nabízí skutečnou zábavu za poměrně málo peněz – 12.49 eura.