Train Valley 2, v překladu Vlakové údolí 2, je pokračováním úspěšné vlakové puzzle hry z roku 2015. Ta k dnešnímu dni získala na Steamu hodnocení 89 % od více jak tisícovky hráčů. Není tedy divu, že se vydavatel Flazm a vývojáři Alexey Davydov, Sergey Dvoynikov a Timofey Shargorodskiy rozhodli zapracovat na druhém díle. Ten se 29. března ocitl v předběžném přístupu na Steamu, takže hrát už může opravdu každý. Otázkou je, zda se to vyplatí…
Už na první pohled si všimneme odlišné grafické stránky. Druhý díl působí výrazně více kresleným (a dětinským) stylem, což je vzhledem ke zřejmě minimálním prostředkům trojice vývojářů dobrou volbou. Textury i animace jsou citelně lepší, ačkoliv ani tentokrát se hra zatím nemůže měřit s konkurenčními počiny. Vizuální stránka je však pro titul jako je Train Valley 2 plně dostačující. Nejčastěji nás vývojáři vezmou do nějakého toho údolí, avšak chybět nebudou ani lokace inspirované Benátkami, Paříží či egyptskými pyramidami. Příjemným dojmem působí také povedená hudba, která je lepší, než jsme původně očekávali.
Po nastartování nové mise se před námi objeví vcelku malá mapa, na které je několik typů budov. K těm je dříve či později nutné postavit koleje, abychom umožnili cestu našim vlakům, jež převáží buďto pracovní sílu nebo některou z potřebných surovin. Hlavní budovy bez jakýchkoliv podmínek produkují nekonečné množství pracovníků. Zároveň ikonky nad nimi ukazují, jaké materiály či výrobky je do hlavní budovy třeba dodat, abychom danou misi splnili. Kliknutím na ikonku pracovníka pak z této budovy vyšleme vlak, jež určitý počet dělníků převáží po kolejích. Koleje nejčastěji povedeme do jiných budov, které tyto pracovníky potřebují, aby mohly vyrábět zase další věci. Tak například nějaká budova spotřebuje 2 dovezené dělníky a vytvoří 2 kusy dřeva. Další budova pak požaduje jak dřevo, tak dělníky, aby vytvořila dřevěná prkna. Je tedy třeba tam poslat jeden vlak s dělníky a další vlak se dřevem. Tímto způsobem vytváříme stále složitější předměty (třeba dřevěné židle) či materiály (například sklo), až nakonec cílové produkty dovezeme tam, kde jsme začali – do hlavní budovy.
Aby to ale nebyla až taková nuda, za stavbu každého dílku je třeba zaplatit. U kolejí to obvykle není problém, protože cena není příliš vysoká. Potíže však mohou nastat, jakmile nám hra umožní stavět mosty přes nerovný terén či vodní hladinu, případně tunely skrze tvrdé skály. Takové vychytávky totiž stojí až 30x více než obyčejná kolej a tak je třeba si vše pečlivě spočítat. Naštěstí dostaneme peníze za každý vlak, co úspěšně dorazí do cílové stanice a tak lze v případě potřeby posílat dělníky třeba do výrobny dřeva, přestože dřeva již více nepotřebujeme. Kvůli finanční omezenosti často využijeme jedny koleje pro spojení více budov, kvůli čemuž je zapotřebí i různých výhybek. Ty je třeba ručně ovládat kliknutím na ně. Pokud se spleteme a náš vlak zamíří do špatné stavby (pošleme třeba dřevo někam, kde potřebují písek), vlak dojede do cíle a automaticky zase vyjede zpět. Pokud si toho ale všimneme, můžeme na vlak kliknout, tím ho zastavit a dokonce ho i na místě otočit a poslat zpět.
Občas se stane, že si vlaky nepohlídáme a dojde ke srážce. Pak vlaky zmizí z mapy a zničena je i kolejnice na daném místě. Obojí lze opravit, ale ani tentokrát to nebude zadarmo. Ke kolizi může dojít i proto, že za sebou pošleme dva vlaky, při čemž ten druhý je rychlejší. Proč by byl rychlejší? Kromě toho, že lze počet vlaků navýšit zakoupením dalších kusů, totiž můžeme každý vlak i vylepšit. Díky tomu je nepatrně rychlejší, ale především uveze o něco více materiálu.
Samotné stavění kolejí není úplně intuitivní a mnohdy musíme tažení myši vracet zpět, protože kolej před námi se objevuje úplně jinde, než požadujeme. V případě špatné stavby lze část kolejí také jednoduše zničit, za což získáme polovinu vstupních nákladů. Při stavění se však hra bohužel někdy trochu seká, ale to se stává spíše jen výjimečně.
Na konci každé mapy hráče čeká zhodnocení jeho výsledků. V nejlepším případě lze získat 5 hvězdiček. První tři jsou obvykle závislé na rychlosti dokončení celé mise a tak pokud vše stihneme do třeba 10 minut, získáme 3 hvězdičky, do 12 minut 2 hvězdičky a nad 15 minut už máme smůlu. Zbylé dvě zlaté hvězdy si lze vysloužit splněním některého specifického úkolu. Jednou tak musíme postavit alespoň 60 kusů kolejnic (ačkoliv lze misi dokončit třeba jen se 40 kusy), jindy zase nenechat vlak dojet do špatné stanice či třeba jen nenechat vlaky srazit. I když nezískáme žádnou hvězdičku, můžeme pokračovat do dalšího levelu. Samozřejmě ale existuje možnost onu misi kdykoliv zopakovat a hrdě si vysložit hvězdiček více, než se podařilo na první pokus.
V prvních 5 levelech prakticky nelze prohrát. Stačí jen pospojovat všechny budovy a posílat vlaky s materiálem či lidmi tam, kde je zrovna zapotřebí. Pokud se spletete nebo uděláte chybu, lze to snadno napravit a ztratíte jen čas. V dalších misích však už nemáme dostatek financí, abychom pospojovali všechny budovy a tak je před začátkem stavby třeba promyslet priority. Cesta mezi některými stavbami je totiž prioritou a teprve díky ní získáme peníze pro další budování. Pokud se tedy spleteme, dojdou nám prašule a misi musíme restartovat. Jelikož ale mise trvá asi 10-15 minut, není to zase taková ztráta.
Train Valley 2 je malým herním počinem a tak se vývojáři zatím ani nesnaží nabídnout desítky hodin neutuchající zábavy. K dispozici totiž máme pouze 20 levelů (map), které vystačí na zhruba 4-5 hodin herního času. Hra je však stále ve vývoji a tak dost možná ještě přibyde další obsah. V předběžném přístupu však zatím hra poskytuje nevelkou nabídku, čemuž ale odpovídá i menší cenovka. Za hru tak zaplatíme jen 9,99 euro, tedy zhruba 260 Kč.
Train Valley 2 se zdá být zdařilou puzzle hrou, která nabízí zatím jen omezený obsah, s čímž se pojí i celková velikost hry – pouhých 254 MB. Přesto titul dokáže zaujmout a vcelku zabavit, takže každému, kdo hledá logickou výzvu opředenou vlaky, kolejemi a nutnou návazností, lze titul jedině doporučit. Do budoucna doufáme v o něco různorodější možnosti a více obsahu.