Ačkoliv jsem za svůj život stihl hrát stovky her a desítky jich recenzovat, hry s tak nejasným záměrem bych zřejmě dokázal spočítat na prstech jedné ruky. V Unbox se hráč najednou stane obyčejnou hnědou krabicí a objeví se v bláznivě vypadajícím prostředí. Místo lidí a zvířat tu najdeme jen samé krabice, zřejmě jsme na planetě ovládané živými krabicemi. Ale co s tím?
Grafická stránka je laděna do kresleného stylu. Na můj vkus jsou použity až nepřirozeně a rušivě působící kontrastní jasné barvy. Možná je to záměr a autoři cílí na věkově mladší hráče, kteří tento styl upřednostňují (viz kreslené seriály pro ně dělané). Pominout však nemůžeme ani možnost, že autoři upřímně neví, co vlastně dělají. Vždyť se jedná o velmi mladé britské studio s názvem Prospect Games, čítající pouhých sedm členů. Tihle vývojáři za sebou doposud měli jen hru Bypass pro mobilní telefony a tablety, kde jsme jezdili s šipkou doprava a doleva, s cílem vyhnout se překážkám a sbírat bonusy. Bypass je sice free to play, avšak hra mohla někoho zabavit možná tak před pár desítkami let. Tedy upřímně nic moc.
Ale zpátky k Unbox. Vývojáři dokázali propasírovat hru skrze Steam Greenlight a dostat tak svůj titul do služby Steam. Není divu. Unbox na první pohled vypadá jako svěží zábava plná nejrůznějších možností a hráči se těší, až všechny ty akčně vypadající činnosti vyzkouší. I mně (a to přímo ve hře!) zpočátku připadalo, že jsem se ocitl v úžasném otevřeném světě, kde toho můžu mnoho prožít. Nic však nemůže být více vzdáleno pravdě. Na to postupem času asi přijde každý, kdo si hru pořídí. Bohužel již bude pozdě. Samozřejmě se najdou i hráči, kteří si hru zamilují.
Nechápejte to však špatně. Unbox stále nabízí možnost kutálet se po povedené mapě a skákáním se dostávat na nejrůznější místa, kde sbíráme zlaté pásky. Zdejší prostředí je přitom dosti různorodé a nabízí i několik transportů, tedy speciálních míst, odkud se dostaneme na jiné mapy. I tak je však rozloha map žalostně malá a nudný pohyb sem a tam kvůli tomu brzy omrzí. Na několik desítek minut, maximálně pár hodin, tak mapa svými lokacemi zabaví. Víc toho ale hra bohužel nenabízí. Aspoň že jsou lokace poměrně odlišné. Podíváme se na pláže, ledové plochy, horniny, města, továrny … je toho zkrátka dostatek.
Zdejší zážitek před krachem zachraňuje několik málo možností nabízející zajímavou, ač neuvěřitelně krátkou zábavu, jež se stále opakuje a tím se stává příliš brzy stereotypní. Tak například můžeme vysvobodit jiné krabice zamčené v kleci. Nebo se můžeme porvat se šílenými nepřátelskými krabicemi. Souboj vypadá tak, že je jednoduše určitým tlačítkem odšťouchneme pryč. Opět tedy nic, o čem bychom mohli ostatním vyprávět. Narazíme i na závod na čas či chvilkové střílení různými zbraněmi do cílů. Nechybí ani pasti či miny.
Zážitek z toho všeho lze zdvojnásobit díky hraní v módu co-op, tedy po boku dalších hráčů. Celkem až čtyři hráči mohou hrát v jediné hře. Ale pozor! Hra nepodporuje online propojení, takže je nutno se propojit na lokální síti, případně hrát na rozdělené obrazovce. U hry jako je tato, je opravdu škoda, že neexistuje možnost hrát online. U tak malého studia to však není nic zvlášť neobvyklého. Vytvořit kvalitně fungující propojení dvakrát jednoduchá záležitost a navíc je třeba dlouhodobě platit za servery. I tak bych to však pochopil spíše u free-2-play hry, nežli titulu za 16 euro, tedy asi 440 Kč.
Jedna z předností Unboxu je kvalitní a realistická fyzika, kterou můžeme vidět jak při převalování, tak skákání. To je důležité, neboť právě tyto dvě věci budeme provádět nejčastěji. Naše krabice má navíc i jednu superschopnost. Dokáže ze sebe totiž vystřelit jinou krabici. Naše kamera i ovládání sleduje právě tuto „nově narozenou“, kterou se tedy hned staneme, zatímco starý box se rozpadne. Tohoto lze využít jen omezeněkrát. Pak je nutno posbírat speciální munici, která umožní další vystřelování. Schopnost využijeme zejména v situacích, kdy potřebuje vyskočit výš či doletět dále. Jde o jednu z mála příjemných věcí, které ve hře pobaví.
Některá místa jsou přímo vybudována tak, abychom super-skok využít museli. Často tak u místa bývá zmíněná munice, abychom se zde nezasekli, kdybychom byli na nule. Další skoky mnohdy využijeme také při hrozícím dopadu do vody. Jakožto kartónový box totiž pro nás samozřejmě voda znamená smrt (a respawn). Dalším pobavením je možnost nastoupit do různých vozidel (či třeba jen naskočit na sáňky) a projet se. To však nemá žádný cíl a slouží pouze k malému zpestření (jak je tomu někdy je třeba v herní sérii LEGO). Zmíněné saně můžete vidět na screenshotu níže.
Nedílnou součástí hry jsou neutuchající rozhovory s jinými krabicemi. Ty jsou však dosti zdlouhavé, přeskakovat se dají jen po větách a pokud vás nezajímají, pořádně se naklikáte, než se vám podaří něco přeskočit. Unbox bohužel nenabízí žádný zajímavý příběh a rozhovory pobaví jen zřídka. Přeskočením tedy o moc nepřijdete.
I tak však tento titul pro hráče vytváří nezvyklý prostor. Není zde třeba soustředěné akce, taktiky, plánování strategie, řešení obtížných logických úkolů či stavění sofistikovaných základen, jak tomu je snad u všech jiných her. Dostaneme prostě krabici a to za jediným účelem – odreagovat se. Hráč se vydá kterýmkoliv směrem chce, dělá si co chce a jak chce. Hra mi dosti připomíná slavný titul Goat Simulator. Ačkoliv tam je třeba ničit, ničit a zase ničit, obě hry mají společné neustálé běhání po mapě a skákání bez většího účelu. Jde čistě o hry, kde se hráč může uvolnit a zrelaxovat po náročném dni.
Musím se přiznat, že Goat Simulator mě nikdy nezaujal. Stejně tak se to nepovedlo ani titulu Unbox. Ačkoliv hra nabízí legrační změny vzhledu krabice, ani to nedokáže zabavit na příliš dlouho. Ve hře zkrátka hráč nemá žádný zajímavý cíl nebo činnost, což nutně vede ke stereotypnosti a nudě. Proto titul nemůžeme s čistým svědomím doporučit ke koupi, zvláště ne za 440 Kč. Na druhé straně možná budete chtít využít možnosti zdarma si hru vyzkoušet díky dostupné demoverzi (seženete třeba na Steamu). Dle mého názoru však hra jako je tato nemůže na konci roku 2016 obstát proti tvrdé a kvalitní konkurenci. Proto hodnotíme jen na slabých 55 %.