Grow Up pochází od vývojářského studia Ubisoft Reflections, což je britské studio, které má za sebou již dvaatřicetiletou historii. Toto studio je známo například díky sérii Just Dance, hře Far Cry 3 nebo Watch Dogs. Tvořili však třeba i Tom Clansy‘s: The Division (recenzovali jsme zde).
Příběh jsme již nakousli v perexu. Coby robot jménem Bud se spokojeně plavíme vesmírnou lodí, která má své vlastní vědomí a dalo by se říct, že žije – říká se jí m.o.m., tedy máma. Naneštěstí nás potká nehoda a loď je roztrhána na kousky a roznesena do okolí. Coby robot se zřítíme na planetu, kde se následně probereme, abychom odhodlaně našli a posbírali všechny části naší vesmírné lodi. Příběh je zde však až druhořadý a spíše jen dokresluje zdejší dění.
Z pohledu třetí osoby ovládáme roztomilého robota, který se potuluje po zdejším světě a poznává ho. Jakmile najde a dostane se k dalšímu kusu lodi, přiletí létající dron, jenž nám pomáhá a spustí magnet. Ten musíme chytit a připevnit k lodi. Pak už stačí jen seskočit a nechat drona, aby část lodi odnesl na orbitu. Zároveň se nám ze seznamu částí odškrkne další získaná část.
Kromě kusů lodí narazíme i na speciální zařízení, například stroj na ukládání, jenž nám uloží aktuální pozici. Nechybí však ani teleportační stroje, které postupně obsazujeme a jejíchž pomocí se můžeme přenášet na velké vzdálenosti pouhým mrknutím oka. Tento svět je totiž poměrně velký a cupitat všude po svých by bylo poněkud otravné.
Naštěstí postupně získáváme speciální schopností. Co takhle chvíli letět díky jetpacku, výrazně zpomalit a nasměrovat padání díky padáku či roztáhnout křídla a svépomoci doletět do dalekých končin? Špatné není ani složení se do koule, která jede rychlostí automobilu.
To ale zdaleka není vše. Jsme totiž ve světě spousty živých rostlin i živočichů. A právě rostliny budeme analyzovat. Stačí se vždy chytit dané kytky a spustit analýzu, která nám o dané odrůdě řekne více. Po analýze dokonce můžeme házet semínka každé již známé rostliny, ze kterých okamžitě ona rostlina vyroste. Toho budeme využívat při našich snahách dostat se na určité místo. Jednou si tak necháme vyrůst vysokou kytku, po které vylezeme vzhůru, jindy využijeme pružnou houbu pro daleký skok. Chybět nebude ani květ, který má uprostřed místo, odkud jednou za čas vyprskne láva. Stačí se umístit do středu a nechat se vystřelit jako bychom byli dělová koule. Hodí se i kytka střílející jako katapult. Velkou službu nám prokáže i gigantická rostlina, ze které trčí jakoby chapadla. Stačí se dostat ke konci chapadel a spustit rychlorůst. Ono chapadlo pak během několika sekund dalece vyroste a směr růstu můžeme do značné míry určovat. Z vyrostlé části pak často trčí další chapadla a můžeme postup opakovat. Tímto způsobem se lze dostat do značných výšin. Pokud by někdo náhodou zapomněl na to, co která rostlina dělá, k dispozici je pěkný přehled s potřebným popisem. Celkově lze říct, že vše ve hře je řádně promyšleno a dotaženo do konce.
Výšek si ve hře užijeme dostatek. Mnoho lokalit, kam se musíme dostat, je totiž opravdu vysoko. S tím souvisí i zajímavý systém lezení. Obě ruce robota se natahují tam, kam zrovna ukazujeme myší. Jenže zatímco levým tlačítkem myši ovládáme stisknutí levou rukou, pravým tlačítkem ovládáme stisknutí pravou. Při lezení tak ukazujeme vzhůru a na střídačku klikáme levým a pravým tlačítkem. Je důležité jedno tlačítko vždy držet, abychom v každou chvíli byli zajištění. Občas se samozřejmě stane, že uvolníme tlačítko dřív, než klikneme druhým. I zlomek vteřiny stačí k tomu, abychom okamžitě začali padat. Mnohdy se přitom nelze nikde zachytit a spadneme o pořádný kus níže. Nesmíme přitom nikdy spadnout do vody, protože ta znamená smrt (voda a robot obecně nejde dohromady). Lezení sem a tam je vlastně jediný smyslem této hry. Někomu to možná stačit nebude, avšak dle mého se hra výtečně hodí k odreagování po dlouhém krušném dni.
Zdejší svět si lze přehledně prohlížet pomocí líbivé mapy. Někdy je problém, že při pohledu shora se nelze příliš podívat pod létající ostrov, protože vidíme právě jen tento ostrov. Jinak však na této mapě nalezneme různé části lodi a vše to, co nás zajímá. Pak již stačí jen ono místo označit, abychom tam snadněji trefili.
Důležitou součástí hry je důvěryhodná fyzika. Při chůzi je vidět, jak se naše postava realisticky kroutí. Vlastně je to možná trochu přehnané a mnohdy robot připomíná spíše opilce, než svéhlavý charakter PC hry. Za to při různých pádech, skákání a jiném dynamickém pohybu, působí pohyby postavy realisticky. Opomněl jsem zmínit, že svými robotickými ručkami můžeme uchopit a odtáhnout i řadu objektů, například kameny, ale třeba i nějaké ty létající včely.
Některé rostliny jsou však v podstatě k ničemu a jen hru okoření. Stejně tak okrasně působí i létající včely a jiní tvorové. Když už mluvíme o vzhledu hry, je třeba vyzdvihnout moc pěknou grafiku a krásnou hru barev. Stojí za to se někdy zastavit a užít si krásný výhled. Už tak skvělou atmosféru suprově dokresluje i líbivá hudba. Audiovizuální stránka tedy stojí za jedničku. Samozřejmě je svět vykreslen spíše pohádkově a jemně. Není tedy kladen takový důraz na realističnost a detaily. Ve hře jsme nenarazili na žádné chyby, bugy, nedodělky, které se v poslední době hojně vyskytují v řadě her (připomeňme si například No Man’s Sky).
Grow Up oplývá určitým kouzlem, které na jistou dobu zabaví. Ale ne na dlouho. V podstatě totiž jen chodíme z místa na místo, což po nějaké době není až tak zábavné, jak by mělo být. Přesto se jedná o originální a nápaditou hru s působivým prostředím, která je ideální na odreagování. Hodnotíme tak pěknými 75 %. Hra je k dispozici pro Windows, PlayStation 4 a Xbox One a stojí 9.99 dolarů, tedy asi 280 Kč. To je poměrně příznivá cena a tak hru můžeme doporučit. Bohužel hra nepodporuje multiplayer.