Jako většina her, je i GTA 5 kořistí internetových pirátů a hru tak nelegálně hraje velké množství hráčů. Ty ale může napadnout otázka, zda do hry zainvestovat, aby si užili kromě klasické kampaně i další kontext v podobě hry pro více hráčů. Vlastní postavy, domy, vozidla, mise s dalšími hráči i proti nim, závody … je toho zkrátka mnoho, co nelegální kopie nenabízí. O multiplayeru se zmiňuje jen okrajově i většina recenzí této gigantické hry a tak jsme se rozhodli, zrecenzovat tuto opomíjenou oblast ve speciálním článku, do kterého jste se právě pustili.
Netradičně začneme tím nejhorším ze hry, neboť je to jeden z prvních zážitků hráče. Než se totiž vůbec dostaneme do samotné hry, „užijeme“ si pořádně dlouhého načítání. GTA 5 je velmi náročný na nároky již sám o sobě. Když k tomu pak připočteme nutnost načítat další informace z dalekého serveru, který zase bere informace od řady hráčů, čekání se ještě citelněji prodlouží. Musíme tak zatnout zuby a trpělivě čekat.
Ještě před vstupem do samotné hry je nutné vytvořit si vlastní postavu. Přestože si vybíráme z různých možností a tvarujeme tak jednotlivé části obličeje, účes i postavu, u jednotlivých částí těla by mohl být o něco větší výběr. Ve hře pak totiž snadno narazíme na velmi podobné osoby. Do jisté míry situaci zachraňuje o to větší rozmanitost ošacení, kterého je skutečně na výběr pěkná řádka od volného skate oblečení, přes volnočasové záležitosti až po naprosto formální oděvy. Nechybí ani velká spousta doplňků v podobě hodinek, náhrdelníků či brýlí. Další obměny lze dosáhnout v kadeřnictví či tetovacím salónu – to vše je ale totožné s hrou pro jednoho hráče.
Nás bude nyní spíše zajímat, jak je hra postavena, aby takové množství hráčů mohlo hrát dohromady, ale nezakopávaly o sebe v přelidněném městě. A jak to vypadá, když si dva koupí stejný dům? Otázek se vynořuje celá řada a tak nastal čas je poctivě a postupně zodpovědět.
Hráči jsou rozděleni do velkého počtu stejných měst po zhruba 10-20 hráčích, kde se navzájem vidí, mohou spolu jezdit v autě, psát si v chatu či přímo spolu mluvit skrze mikrofon. Dokonce se mohou zabíjet a brát si navzájem hotovost. Pro hráče, kteří nechtějí být rušeni ostatními hráči při volném pohybování se městem, je k dispozici pasivní mód, díky kterému nás ostatní hráči uvidí napůl průhledně, a bude jim hned jasné, že jsme jako duchové. Samozřejmě v tomto módu nemůžeme ovlivňovat ani my je. Zmíněná hotovost jsou vlastně peníze, které dostáváme na ruku za všechny splněné úkoly ve hře. Hru to má určitým způsobem okořenit, jelikož tato hotovost s naší smrtí zůstane na onom místě. Můžeme si ji však uložit snadno na účet skrze mobilní telefon – ačkoliv na to potřebujeme mít chvíli klid, neboť vývojáři tuto činnost záměrně postavili tak, aby zabrala asi deset sekund.
Každý den dostaneme tři denní mise, jako například zúčastnit se libovolného závodu nebo ukradnout vozidlo z vojenské základny. Za splnění jsme odměněni zkušenostmi (stejně jako za splnění jiných misí) a postupně se tak dostáváme na novou úroveň. Nové levely nám odemykají nové oblečení, doplňky, zbraně či možnosti při úpravě vozidel. Také se nám odemykají nové mise, na které bude často potřeba přizvat další hráče. Nejčastěji je nutné jít na misi ve čtyřech. Při toulkách městem nám také chodí na telefon pozvání na různé mise, které pořádají jiní hráči. V menu si před spuštěním mise můžeme dokoupit munici, neprůstřelnou vestu a zvolit si jedno ze svých aut, které nám bude při misi k dispozici. Po každé misi dojde k vyhodnocení jednak užitečnosti jednotlivých hráčů při konání mise a jednak nám je hezky graficky zobrazeno kolik zkušeností a peněz jsme si nakonec vydělali.
I zde však bývá problém s předlouhým připojováním. Při potvrzení příchozí pozvánky na telefonu, se jakoby nejdříve odpojíme z aktuálního světa, po čemž hra teprve zjišťuje, zda není hra již plná. Pokud už není místo, hra nám to oznámí a dlouhou dobu se zase připojuje zpátky. Pokud se ale hra spustí a jdeme do akce, při čemž obvykle mají členové týmu odlišné úkoly, je to parádní zábava. A když vše vychází podle plánu, je skvělé vidět vzájemné doplňování. Horší je, pokud se do týmu dostane někdo, kdo to opravdu neustále kazí. Ani samotný restart mise není rychlá záležitost, přesto hru opakujeme od posledního záchytného bodu. Nejhorší pak zřejmě je, pokud se někdo odpojí, neboť neexistuje možnost, aby bylo uvolněné místo nabídnuto jiným hráčům. Celé to zdlouhavé připojování do rozhraní mise, spouštění mise, plnění části mise (případně několikanásobné plnění po neúspěchu) přijde vniveč a my zase čekáme, až se napojíme do klasického světa.
Na straně druhé je opravdu skvělé, jaká variabilita misí je v GTA 5 vlastně k dispozici. Můžeme to se svým vytuněným vozidlem rozjet v několika druzích závodů, kde si navíc přizpůsobíme provoz, denní dobu, možnosti střelby a podobně. A nebo byste raději klasickou přestřelku ať už jeden na jednoho nebo i ve více hráčích? Jindy zase jeden tým musí bránit určitý sektor, zatímco druhý se do něj snaží dostat. Osobně mě pak velmi baví co-op bránění určeného prostoru proti přicházejícím vlnám nepřátel. Každý den také dostaneme seznam vozidel, které máme doručit na požadovanou adresu a ve volné chvíli se můžeme zaměřit i na sport. Po městě jsou pak rozesety nebezpečné oblasti, ve kterých se nesmíme nápadně pohybovat, jinak započne útok celého zdejšího gangu na naší osobu, což je zase další typ mise. Obsahu je zde zkrátka pro opravdu zábavné hraní na stovky hodin!
Vývojáři hru navíc neustále zpestřují novými updaty, které přináší nové vozidla, letadla, lodě, zbraně, oblečení i mise. K tomu připočtěme bonusy limitované časem a tak získáme určité vozy za poloviční cenu nebo za určitý typ mise dostaneme dvakrát více zkušeností a financí. Motivace funguje výborně, avšak možná až moc dobře. Kvůli velkému rozdílu se totiž ostatní mise bez bonusu zdají být dosti nevýhodné. Rovnováhu zároveň narušují cheaty, které autoři stále neumí efektivně blokovat.
Nesmíme ale opomenout soukromé vlastnictví. Za těžce vydělané peníze si kromě oblečení, zbraní a munice kupujeme i nádherné domy. Ty slouží především ke spuštění série misí, při ty slouží jako příprava k finální misi, která je už mistrovským zlodějským plánem na získání cenných objektů či přímo peněz. Za druhé nám domy slouží svými různě rozlehlými parkovišti (počet parkovacích míst je uveden u jednotlivých domů). Stejný dům může mít i více lidí a funguje to tak, že přijdeme k domu a vybereme si, zda chceme vejít do svého domova či zazvonit na někoho konkrétního. Pokud nám druhý hráč otevře, pak se můžeme spolu procházet v jeho interiéru. Z příbytků je také často velmi hezký výhled na město.
Mnohem zajímavější je ale nákup vozidel, který se odehrává skrze webové stránky na telefonu naší postavy. Zde si hned v několika obchodech vybereme z celé řady vozidel všech velikostí, rychlostí a jiných vlastností. Auta si pak samozřejmě můžeme pořádně vylepšit, dát jim neonové podsvícení, neprůstřelné pneumatiky, nový motor či brzdy. Zakoupením je nám vozidlo automaticky dopraveno do garáže a budeme jej moc využívat v misích. Někdy se hodí vybrat více obrněná vozidla, jindy stabilnější kusy do terénu, ale své přednosti samozřejmě mají i extrémně rychlé vozy. Vozidla jsou pojištěná, a pokud nám jej zničí jiný hráč, stačí zavolat na speciální linku a nový vůz nám doručí na naší adresu. V rychlém menu si lze zvolit, zda do vozidla mohou nastupovat jiní hráči, což se někdy hodí, protože při startu mise mají někteří hráči tendenci vzít naše vozidlo a ujet.
Pro lepší socializaci ve hře existuje velký počet klanů, mezi kterými samozřejmě nechybí ani ty české, případně československé. Bohužel je každý klan kapacitně omezený na 1000 míst, následkem čehož je i česká komunita zbytečně rozdělena.
Online svět GTA 5 nabízí nový rozměr hraní. Velká spousta různých druhů úkolů, mise s kamarády i se známými postavami ze singleplayeru a motivace šetřit peníze, abychom si mohli koupit ty nejdražší auta (nebo klidně i stíhačku) a vytáhli se tak před hráči kolem. Doufejme jen, že nové updaty zlepší rychlost připojování, případně dořeší některé záležitosti, které komplikují přechod k samotnému hraní. Když se ale konečně dostaneme do hry, otevírá se nám brána vynikající hratelnosti a zábavy. Jen kdyby se ta brána neotvírala tak pomalu… GTA 5 Online toho hodně nabízí, ale má i dost co dohánět, proto (zatím) dáváme nadprůměrných 76 %.
Od doby co se servery začaly hemžit hackery už není třeba šetřit peníze vůbec.Poslední dobou je vzácnost spíš narazit na server bez hacker než s hackerem.Stačí poprosit a už sype.Hajzli