Možná jste si toho všimli také, ale poslední dobou se roztrhl pytel s různými hrami s nezvyklými herními možnostmi a především s možností stavět si vlastní prostředí nebo vozidlo. Takové hry již vycházely dříve, ale teprve v poslední době se dostávají více do povědomí i v rámci mainstreamu a tak se podíváme na dvě hry, které jsme měli možnost v posledních týdnech vyzkoušet. Obě jsou si celkem podobné a přitom každá umožňuje trochu něco jiného.
Besiege (early access)
První hrou, na které se podíváme, je Besiege od britského studia Spiderling, které má celkem dva autory. Byť se jedná o opravdu malé studio, uspělo se svým nápadem na Steam Greenlightu, kde se dá koupit cca za 7 euro a vyzkoušet tak první alfa verzi hry. Aktuálně se očekává velké rozšíření, které do hry doplní další mechaniky.
Prozatím je k dispozici kampaň a sandboxové hřiště, kde máte v jednotlivých kolech jednoduché úkoly jako zničit vše, zabít co nejvíc soupeřů nebo něco někam dopravit. Jakmile kolo spustíte, vidíte jen základní kostičku a prostor, ve kterém můžete stavět a to je vše. Od této chvíle je jen na vás, co z dostupných dílů (a jejich počet se stále rozšiřuje) postavíte. Chcete postavit jednoduchý tank, katapult, pluh nebo si troufnete na létající bombardér? Invenci se rozhodně meze nekladou a jediné co vás omezuje, je reálná fyzika a případně stavební prostor. Každá mise navíc vyžaduje jiný přístup, protože kamenné zdi jdou zničit pouze výbušninou, zatímco plamenomet se hodí na pěchotu. V aktuálně připravovaném updatu v1.0 se očekává doplnění cihlových zdí, které budou mít jinou fyziku a výdrž než kamenné a také nějaké nové zbraně a mechaniky.
K dispozici máte různé dřevěné stavební bloky, protože hra je jakoby situována do středověku, dále železné vzpruhy, železné pláty, dále různá kola pohyblivá i nepohyblivá, pružinové tlumiče, další pohyblivé mechanismy a v neposlední řadě také zbraně – dělo, plamenomet, různé pily, bodáky a bomby. Pro fajnšmekry jsou tu jednoduchá křídla a vrtule, nově přibyly balóny a další prvky přidávají autoři se slušnou pravidelností. Například letadlo není vůbec jednoduché postavit, protože fyzika funguje opravdu dobře, ale jak můžete vidět na videu níže, jde to.
Jak už bylo řečeno, to nejkrásnější na hře je, že si můžete postavit opravdu cokoliv a řešení jednotlivých úkolů může být hodně rozdílné. Pokud projdete youtube videa, kterých pro Besiege vzniklo neskutečné množství, narazíte na někdy neuvěřitelné výrobky. Je tu plně chodící robot, dobíjecí katapult s dostřelem přes půl mapy, plně ovladatelný vrtulník vrhající bomby a řada dalších. Spousta autorů nechává své výtvory ke stažení, takže si je můžete do své hry naimportovat a něco se přiučit nebo si vyzkoušet něco, co byste sami postavit nedokázali.
Grafické zpracování je jednoduché, ale velmi pěkně stylizované do středověku. Hra běží na enginu Unity a prozatím má akorát velký problém ve chvíli, kdy použijete extrémní množství dřevěných trámů, protože zřejmě simuluje fyziku zlomení každého z nich, a v tu chvíli se téměř nehratelně zpomalí. Občas také některé prvky stavby prochází nelogicky skrz sebe, ale tohle bude určitě vyřešeno.
Samozřejmě se zdaleka nedá mluvit o dokončené hře, ale i v této fázi se s ní dá užít spousta zábavy, a pokud vás baví vymýšlet a stavět různá zařízení, rozhodně Besiege doporučujeme vyzkoušet.
Terratech (early access)
Námět Terratech je na první pohled velmi podobný popsanému Besiege. Také máte k dispozici spoustu dílků, stavíte si vozítko, nebo létající podivnost, ale tentokráte je to trochu z jiného směru. Začínáte na planetě s maličkým vozítkem z pár dílků. Jak se postupně začnete rozjíždět po krajině, likvidujete nepřátele a nalézáte nové dílky, můžete si je v reálném čase přidělávat na svůj výtvor a vozítko tak zvětšovat a vylepšovat. Samozřejmě čím dále se do hry pustíte, tím narazíte na silnější nepřátele a můžete jim sebrat lepší dílky. Časem tak získáte lepší kola, pásy, laserové zbraně, raketový pohon a dojde i na to létání. Dílky také můžete najít přímo na planetě a jejich odemčením je můžete využívat nadále bez toho, abyste je museli najít.
Stavba vlastního vozítka ale není všechno, na co ve hře narazíte. Tu a tam je na mapě také rozeset pevný bod, na který se dají dílky rovněž napojovat, a můžete si tam vytvořit základnu. Záhy ji můžete vybavit štítem, opravovat si tam své vozidlo a také přidat modul pro rafinaci. Po mapě jsou totiž rozesety různé suroviny, a pokud máte na vozidle speciální magnetický modul, který je sbírá, můžete je vozit do některé ze základen, kde jsou převzaty, zpracovány a odeslány kamsi na orbit, aby se vrátily v podobě kreditů, které lze využít pro další nákupy. V testovací verzi, kde Terratech aktuálně je, není využití kreditů nijak podstatné, ale dá se předpokládat, že časem bude.
Mapa hry je skutečně obrovská a stále máte co nacházet nového. Postupně narazíte také na silnější nepřátele, ale, a to platí obecně, důležité je prostřílet se vždy k hlavnímu řídícímu modulu a jeho zničením se vozidlo automaticky rozpadne. Často je k tomu ale třeba silnější zbraně. Možná se sluší ještě zmínit, že střelbu neovládáte přímo, ale manévrujete vozítkem, zatímco vaše zbraně se automaticky zaměří na nepřítele a jeho nejbližší kostku.
Hra obsahuje i jednoduchý multiplayer a pokud si hru propojíte se svým Twitter účtem, můžete se čas od času setkat s návštěvou nějakého jiného protivníka. Pokud hru nemáte propojenou, emuluje se tato akce pomocí automaticky spawnovaných „bossů” zastupující tvůrce hry. A poslední věc, pokud si chcete stavět bez omezení, není nic snadnějšího než si otevřít pískoviště a z dostupných dílků si postavit naprosto cokoliv.
Graficky je hra o něco, nechci říci horší, ale jednodušší než Besiege. Modely kostek a zbraní jsou jednoduché, základně vymodelované bez větších detailů. To samé platí i pro svět, který mi osobně přijde celkem prázdný a sterilní. Opět je ale třeba zmínit, že se jedná o early access verzi a tak se ještě leccos může změnit.
I tuto hru stojí rozhodně za to sledovat, protože její potenciál není vůbec špatný a stavební hry jsou, jak jsme již říkali, hodně na vzestupu a tak je nepochybné, že si svou hráčskou základnu hra najde. Proto neváhejte a vyzkoušejte. K dispozici je i demoverze, protože plná hra stojí plných 20 euro a to je na rozdělanou hru zatím docela dost..
Mě se nelíbí tento dnešní MASS MEDIA GAME styl. Tato hra je naprosto všude, člověk nenajde stránku, kde by nebyl článek, nebo video o této hře. Za měsíc přitom o ní neštěkne ani pes.