Služba Steam významným způsobem změnila způsob distribuce her. Proto se dnes právem řadí mezi ty nejvýznamnější platformy pro prodej a spouštění her, stejně jako je podstatná možnost komunikace mezi hráči. Pokud tohle vše dokáže jediná aplikace, co teprve dokáže celý operační systému SteamOS?
Zdá se, že gigantické společnosti začínají testovat jim dosud neznámé trhy. Je to pár let, co Google vydal vlastní operační systém Google Chrome OS, postavený na linuxovém jádru a vytvořený především pro běžnou kancelářskou práci. Google však neotálel ani před hardwarem a jak jistě sami víte, světlo světa spatřily chromebooky, které nejsou vůbec špatné.
Valve Corporation si zatím poklidně hrálo na svém herním písečku. Služba Steam a vydávání her se zdálo být dostačující. Když ale přišla konkurence v podobě vlastního obchodu Microsoftu, který jej implementoval přímo do Winodws a herní vydavatele začal tahat i Electronic Arts se svým Originem, Valve už nechtělo nechat nic náhodě. Zčásti tak následovalo cestu Googlu a odvážně začalo vyvíjet vlastní OS i nevšední hardware. Na rozdíl od Googlu se však zaměřilo na segment hráčů.
Je to tak, od minulého roku svět oficiálně ví o existenci SteamOS, jehož srdce také tvoří Linux. Přestože mnozí v hlavní roli očekávali Ubuntu, nakonec byla zvolena verze Debian 7.1, kódovým označením Debain Wheezy. Steam OS je dostupný hned ve dvou verzích. Ta stabilní, již řádně otestovaná, nese název Alchemist (SteamOS 1.0), zatímco beta verze Alchemist_beta zaujímá více funkcí, o to více nepředvídatelnosti je třeba očekávat. Beta se aktualizuje častěji, obvykle každé pondělí, zatímco stabilní verze každou první středu v měsíci. Autoři ale přiznávají, že aktualizace mohou být i v jiných časech.
Steam OS je opensource a každý si tak může snadno prohlédnout jeho kódy této adrese. Díky využití Linuxu uživatel získává plnou kontrolu. Může si instalovat cokoliv chce a svůj systém si maximálně přizpůsobit vlastním představám. SteamOS nemá nahradit váš stávající systém, který využíváte k běžné činnosti či dokonce k práci. Tento systém je vyladěn pro zábavu, ať už na osobním počítači nebo na televizní obrazovce. Oficiální sdělení tvrdí, že systém se skvěle hodí do obývacího pokoje.
A proč by kdokoliv o tento systém vlastně měl mít zájem? Jeho hlavní výhoda má spočívat ve specializaci na hry a díky tomu lepší spolupráci s nimi. Očekávat tak můžeme výrazně lepší vykreslování snímků (FPS). Vzhledem k linuxovému základu zatím není podpora her tak velká jako u Windows, avšak rozdíl je stále menší a menší. Přispívá k tomu fakt, že systém je naprosto zdarma a to nejenom pro koncové uživatele, ale dokonce pro výrobce, kteří tak za poplatky nezaplatí ani jediný cent.
Po nainstalování toho nenajdeme příliš. Kromě prohlížeče obrázků a souborového správce Nautilus, je zde internetový prohlížeč IceWeasel, jenž je založen na Firefoxu. K překvapení zřejmě každého uživatele zde nenajdeme aplikace Steam a je ji nutné dodatečně stáhnout. Ten následně umožní ukládání dat do cloudu, takže budete mít data k dispozici z jakékoliv platformy, kde nainstalujete Steam. SteamOS je přizpůsoben pro ovládání gamepadem, takže jej lze opravdu plně kontrolovat odkudkoliv, klidně z vašeho oblíbeného křesla.
SteamOS měl nějakou dobu problémy s ovladači grafických karet. Ty totiž není lehké vyladit v krátkém časovém horizontu do dokonalosti. Proto je důležité, že NVIDIA podpořila snahy Valve se svou knihovnou GameWorks, obsahující PhysX, OptiX, VisualFX a další. V prosinci 2013 podrobil Phoronix.com SteamOS testu výkonu s grafickými kartami Nvidia a srovnával jej s Winodows 8.1. Výsledek obou systémů byl srovnatelný, takže se zdálo, že ovladače nového OS nakonec nebudou natolik zaostávat. Nicméně měsíc nato provedl další test GameSpot, jehož výsledky ukázaly znatelně horší u SteamOS s grafikami AMD, zatímco například Metro: Last Light běželo na Nvidii naopak běželo lépe. Je tedy vidět, že záleží na typu grafiky a v nemalé míře také na ovladačích. Zdá se, že ovladače grafik AMD zatím musí ve vývoji urazit ještě nějaký kus cesty.
Existují hned dva oficiální postupy, jak OS nainstalovat. Jelikož jsou návody v češtině, nebudeme je zde zbytečně přepisovat. Vše potřebné najdete na této adrese. Beta verzi, které zabírá 2,3 GB, pak můžete stáhnout z tohoto odkazu.
Byla by škoda nezavadit slovem o připravovaném hardwaru, obsahujícím hned několik zařízení. V první řadě je to Steam Controller, neobyčejný gamepad s promyšlenou ergonomií, wi-fi připojením (konečně žádné zavázejicí dráty) a intuitivním ovládáním. Dobrou vychytávkou je také Steam Link. Malou černou krabičku stačí připojit k TV a ta už sama rozezná spuštěný Steam na síti. Pak už jen stačí popadnout Steam Controller a užít si oblíbenou hru z pohodlí pohovky. Zařízení podporuje 1080p při 60 FPS a 802.11ac wi-fi. Cena je stejně jako u gamepadu nastavena na 50 dolarů (1300Kč). Jediný výběr z více modelů se nám naskytne teprve u Steam Machines, kde je nabídnuto na slušných 15 typů zařízení. Jedná se o počítače nejrůznějšího výkonu a cen. Nejlevnější kousek vyjde už na 460 dolarů (asi 13 000 Kč), zatímco nejdražší nabitá mašina je za 5000$ téměř 140 000 Kč). Tím vůbec nejzajímavějším a nejméně všedním je jsou teprve brýle pro virtuální realitu Vive VR. Jsou vyvíjeny ve spolupráci s HTC a dle některých recenzí dokonce předčí špičkové Oculus Rift. Brýle mají displej pro každé oko, při čemž rozlišení 1200 x 1080 s 90Hz nezní vůbec špatně. Kdy se brýlí dočkáme je zatím ve hvězdách, ostatní zmíněné zařízení však vyjdou již v následujícím listopadu.
SteamOS má před sebou ještě pořádný kus cesty. Mnoho toho není dokončeno a systém poskytuje stále velmi omezené možnosti (například v nastavení jsou prázdné položky a v nich nic nastavit). Své hlavní uplatnění nalezne teprve s novým hardwarem, který vyjde koncem roku. Pro úspěch SteamOS je důležitá i podpora vývojářů, která je dle prvních zpráv velmi kladná. Přestože zatím není příliš důvodů, proč si SteamOS instalovat, za pár měsíců či let by se situace mohla výrazně obrátit. Zatím jsme ale spíše skeptičtí, protože dohnat zkušené výrobce nebude vůbec jednoduché.
Ten starý Steam v černém provedení se mi líbil více. ta modrá je o ničem.
Je to SUPER, doufám, že se mi dostane do mého notebooku.