Kickstarter je internetová platforma, fungující coby prostředník mezi projektem a hromadným financováním. Obdobných služeb dnes existuje již celá řada, ale právě Kickstarter je zřejmě tím největším a nejznámějším na světě. Vznikl teprve v roce 2009 a dnes už jeho hodnota činí přes 28 milionů dolarů. To je slušná hodnota za pět let existence, nemyslíte? Za tu dobu se stihlo ukázat desetitisíce projektů, stovky milionů dolarů bylo vybráno a tisíce nápadů se proměnilo ve skutečnost.
Zajisté ne každý ví, jak Kickstarter vlastně funguje. Proto si základní mechanizmus v rychlosti vysvětleme. Autorovi projektu stačí představit svůj projekt (obvykle se tak děje nejen pomocí textu, ale také pomocí obrázků i videí) a stanovit požadovanou sumu + časový limit, do kterého se musí peníze vybrat. Pokud se do tohoto data vybere minimálně 100% částky, peníze jsou poslány autorovi a to včetně financí, které přesáhnou požadovanou sumu, ať už je jakkoliv vysoká. Autor musí samozřejmě všechny peníze bezprostředně vynaložit na svůj projekt a nic tak nepřijde do kapsy autora. A pokud se dostatek penízků nevybere, vybrané příspěkvy se sponzorům nezaúčtují.
Za slušné částky můžete získat poděkování autora, ale také svůj podpis můžete najít následně ve hře, knize a podobně, vždy záleží, co konkrétně financujete. Někdy si takto dokonce jakoby předplatíte produkt a po jeho vzniku jej získáte. Mechanismus Kickstarteru navíc chytře zaručuje, že svět nespatří záležitosti, které vůbec nikoho nezajímají. Přestože na Kickstarteru existuje velké množství kategorií projektů, nás nyní samozeřejmě bude zajímat kategorie her (najedou se zde i stolní) a herního hardwaru. Z této oblasti je nyní aktivních na 600 projektů. Hry všech žánrů, všech chutí, všech nápadů.
Zatím zřejmě nejznámější úspěšný projekt nese název OUYA: A New Kind of Video Game Console. Je to konzole fungující na systému Android a dokázala vybrat oslňujících 904% požadované částky, což konkrétně činí na 8 596 474 dolarů. Konzoli si můžete zakoupit za hezkých 100 dolarů a lze si na ní zahrát celých 997 her. Stačí připojit k televizi a můžete začít hrát. Většina her je neavíc k dispozici zcela zdarma. V balení naleznete kromě malé krabičky, určtené k připojení, také výše zobrazený bezdrátový ovladač. Pokud vás projekt zaujal, podrobnější informace naleznete na stránkách Kickstarteru, ale musíme upozornit, že dle recenzí na internetu kvalita produktu skutečně odpovídá jeho nízké ceně. Zaseknutí systému tak bohužel není žádnou raritou. Nenároční hráči ale určitě mohou být nad míru spokojeni.
Rozhodně zajímavým úspěšným produktem je také mašinka pro vnímání virtuální reality. Představujeme vám Oculus Rift. Tento přístroj vám kompletně a důkladně zakryje vše, co vidíte a pustí vám zobrazení rovnou ve 3D. Konzole dokonce reaguje na pohyb hlavy, takže pokud se ve hře chcete otočit, můžete to udělat úplně realisticky, otočením vlastní hlavy. Bezkonkurenční 3D dojem, jenž se údajně nedá s jinými 3D technologemi srovnat, je uskutečněn díky odlišnému zobrazení pro každé oko. Oculus Rift je přitom údajně tolik výjimečný díky relativně velmi nízké odezvě. Nemusíme spouštět jen speciální, neobvyklé hry, ale rozjet můžete známé hry jako třeba Skyrim nebo česká hra ArmA III. Přístroj je tak úspěšný, že se prodává po celém světě, mimo jiné i v ČR. Samozřejmostí je podpora jak DVI, tak HDMI. Cena okolo 8000,- Kč však rozhodně není zanedbatelná.
Na výsluní se pomalu ale jistě dostává i česká, dost dobře vypadající Kingdom Come: Deliverance, jenž stihl vybrat na ohromující dvamiliony korun. Jedná se o středověké RPG z pohledu první osoby. Dle prvních informací a i přes průměrnou grafiku, by tahle hra mohla přinést něco, co na herní scéně pořádně ještě není. Vypadá to totiž na opravdový souboj rytířů se vším všudy, takže bezduchému sekání by mohlo konečně odzvonit. K tomu se připojí příběh autora slavné Mafie, obrovské bitvy, boje o hrad, lov i nejrůznější zajímavé lokace. Podpoříte-li vývojáře a oficiálních stránkách zde, získáte přístup do hry již nyní. Pokud se nestane nějaký zásadní zvrat, máme se na co těšit a o této hře vás ještě budeme náležitě informovat.
Českých her na Kickstarteru ve skutečnosti není tolik. Dosud je jich pouhých šest. Kromě zmíněné středověké akce pak uspěl pouze Dex – Cyberpunk 2D RPG. Z názvu je patrné, že jde o 2D PRG, ale tenhle titul v sobě ukrývá i dostatek skrývání se, plížení a na druhé straně i pořádnou akci a přestřelky. Zajímavý koncept, který by skutečně mohl fungovat. Uvidíme, jak si hra povede. Zatím se dokázala dostat na Steam, kde existuje jako hra s předběžným přístupem za 16 euro (440 Kč). Dostat se na Steam ale není pro hry z kickstarteru žádná rarita, vždyť jich tam je už přes sto.
Opomenout bychom neměli ani Torment: Tides of Numenera. Získal totiž nejvíce peněz ze všech her – 4,188,927 dolarů, to je přes 93 milionů korun. Stojí za ním samotný Monte Cook. To je vcelku uznávaný chlapík, který se na Kickstarteru proslavil skrze dosti úspěšný projekt Numenera. Nyní se vrací s cílem vytvořit CRPG pro jednoho hráče, jehož jádrem je příběhová linie. Bohaté konverzace ovlivňují hru v takové míře, že každá vaše reakce může změnit celý průběh hry. Hráči budou prozkoumávat nejrůznější světy prostřednictvím jakéhosi portálu (někdy připomíná hvězdnou bránu). Tides of Numeneras vyjde na PC, Macu i Linuxu. Na to kolik hra vydělala je k podivu, jak málo informací se o hře dosud vlastně ví.
Aktuálně nejpopulárnější hrou Kickstarteru (alespoň samotný server to tak uvádí) je hra s delším názvem: Thimbleweed Park: A New Classic Point & Click Adventure. Je to klasická adventura, slibující návrat ke starým dobrým kořenům žánru. Příběh pojednává o dvou znuděných detektivech, jenž jsou přivoláni k nalezenému mrtvému tělu v řece. Ve hře si zahrajeme až za pět hratelných postav a jak je v téhle branži zvykem, musíme chytře vše odhalit a případ rozklosknout. K dispozici bude dostatek předmětů i možností, co s nimi provádět. Správnou kombinaci je třeba nalézti. Autoři si libují v kostkované zastaralé grafice a tak je v jejím stylu vytvořena celá hra. Velmi podrobný popis naleznete na stránkách Kickstarteru. Další populární místa obsadili deskové hry, které bychom zde neradi zdlouhavě popisovali, jelikož se na ně náš portál nezaměřuje.
Jak už to tak bývá, většina nápadů se neuchytí, ale Kickstarter jejich smutný osud zobrazuje i nadále (možná chce odradit podobné nápady). Jelikož lidé investují do pouhé vize, kterou autoři nejdříve musí pořádně vysvětlit, je popis naprosto klíčový. Škoda, že je často podceňována.
Je zřejmé, že Kickstarter skutečně nastartoval spoustu zajímavých her, které už buďto běží na našich monitorech, nebo se na ně teprve chystají. Na druhou stranu si nemůžeme nalhávat, že by tyto hry dosahovaly kvality her jako je Far Cry, Assassin’s Creed (nepočítáme poslední díl) a podobně. Přesto je Kickstarter nepochybně důležitým katalyzátorem, který umožní každému hráči, uskutečnit vizi o vlastní hře podle svých meřítek. Každý má nyní šanci. Je to jen na vás.
Ten nadpis mi přijde blbý vzhledem k tomu, že to není jen na hry. Kickstarter odsuzuji jelikož ho zneužívají i velká studia. Vůbec i pro malá studia mi to přijde divné. Nechat si hru zaplatit a pak začít konat? Asi si založím restauraci. První si ji nechám postavit, zaplatit mzdy, suroviny a pak začnu něco dělat. Navíc to krásně ukazuje jak svět funguje. Mi tady dřeme za pár švestek a "lidé" (podřadní emigranti v 19 století) v USA a západní Evropě si hážou tisíce doláčů na kickstarter. Web už má stovky následovníků (kopírovačů) a i v ČR je jich nespočet. Kam ten svět spěje.
Člověče chlape, Tebe ta nenávist ke všemu západnímu brzy sežere zaživa. ;) :P
Nemohu za to, že na západě vymýšlí samé kraviny
A východ Ti jako přijde intelektuálně na výši, jo? Vždyť tam nejsou o nic lepší, spíš naopak...
Na východě jsem si nevšiml že by ve školce měli knížky, kde vysvětlují sex a ejakulaci. Nevšiml jsem si že by tam stavěli obří robertky na náměstí, nevšiml jsem si že by tam chodili gay pochody s chlapy co mají zařízlé tankgy v zadku a podobně...
ceska hra Kingdom Come nevybrala smesny 2 miliony korun ($100.000) ale 2 miliony dolaru, coz je zhruba 40 milionu korun. nevim jak dlouho by jim vydrzely dca melouny, kdyz jejich tym cita desitky skvelych programatoru vy trubky. hlavne ze u Tormentu jste to napsali spravne
I ty to máš špatně. Vybrali 1 100 000 liber což je asi 38 500 000 Kč. ¨
https://www.kickstarter.com/projects/1294225970/kingdom-come-deliverance
No zas někdo kdo ví prd a mele, koncepty malých studijí se na KS nikdy neuchytili, nahazují se projekty které už za sebou mají kus vývoje a potřebují další financovaní, obvykle s demem nebo tech demem aspoň.
hodnotím 5kou
příliš mnoho překlepů.