Před zasunutím Blu-ray média do mechaniky PlayStationu 4 si připravte 41 GB prostoru k instalaci a ti, kdo by chtěli tuto kompilaci zakoupit přes PlayStation Store, nechť si volné místo na HDD PS4 zvětší na úctyhodných 63 GB! Diablo III: Ultimate Evil Collectiton (dále už jen Diablo III UEC) nabízí hráčům celkem šest hratelných postav, které si následně probereme. V původní hře bylo postav pět a datadisk přidal novou postavu, která se honosí povoláním Křižáka (Crusader). Křižák je tank, který hordy nepřátel rozseká obrovským obouručným mečem drženým v jedné ruce a masivním štítem odhazuje zbytky nepřátel, kteří před ním ještě neutekli. Pokud se však něco podělá, může křižák uprchnout z boje na svém statečném oři a navíc může používat ochranná a léčící kouzla. To značí jediné – Crusader je náramně vyváženou postavou, kterou si ihned oblíbíte. Barbar je ohromný hromotluk, který obléká jen to nejtěžší brnění a s nepřáteli si vše vyřídí pomocí obrovských obouručných zbraní v boji nablízko. Lovec démonů je pro změnu dobrodruh, který nejde pro šíp daleko a vše raději řeší z uctivé vzdálenosti. Navíc umí nastražit spoustu pastí tak, aby se k němu dostalo co nejméně nepřátel. Mnich je výtečným bojovníkem na krátkou vzdálenost a disponuje božskou sílou, díky které vrhá na nepřátele nekonečné zástupy kouzel. Zajímavou postavou je rovněž Witch Doctor – jedná se totiž o nekromanta, který vyvolávat nemrtvé bytosti, aby ho při boji chránily. Jeho speciální schopností je otrávení nepřátel, takže se do jeho blízkosti skoro nikdo nedostane. Hru jsem rozehrál ještě za poslední postavu z možných šesti, a to za Wizarda. Čaroděj kromě kouzel disponuje i astrální formou bytí, ve které má neuvěřitelně zničující útoky. Díky tomu se stává pomalu ale jistě neporazitelným bojovníkem v řádu světla proti temnotě. Diablo III UEC jsem hrál na obtížnost expert a další, mnohem těžší obtížnosti, se odemknou až po dohrání základní části. Pokud si je vyberete, přidají vám bonusy ve formě většího zisku zkušeností a zlata.
Do vaší party si můžete v průběhu hry přidat paladina, zloděje nebo iluzionistku. Každý společník má samozřejmě své výhody. Zloděj má mnohem rychlejší útoky než kdokoliv jiný a jeho devízou je boj na dálku pomocí luku či kuše. Iluzionistka dokáže nepřátele zmást svými kouzly natolik, že mohou začít útočit na své spojence. Samozřejmě disponuje i jinými schopnostmi – například kouzlo enormního strachu rozežene dav nepřátel kolem vašeho hrdiny a umožní mu se na chvíli zregenerovat. A máme tu posledního společníka – paladina, který díky své božské auře dokáže vašeho hrdinu neustále uzdravovat. A právě proto jsem si ke svému čaroději vybral na dobrodružnou pouť právě posledního ze společníků. Všem těmto pomocníkům můžete vybrat zbraň, popřípadě druhý obranný či útočný předmět do druhé ruky. Tak jako vy, i vaši spojenci levelují a jejich 40. úroveň je pro ně také tou poslední, jaké dosáhnou. Díky tomu jim můžete vybrat jejich nové schopnosti a učinit je tak daleko silnějšími v boji proti pekelným monstrům. Do víru dění si vždy můžete vzít pouze jednoho pomocníka, ostatní dva zůstávají v základním táboře. A právě základní tábor je centrum všeho dění. Naleznete tu totiž obchodníky s brněním a zbraněmi, hlavní příběhové postavy a především kováře a klenotníka – dvě nejdůležitější postavy z vašeho tábora. U kováře totiž můžete nalezenou výbavu roztavit na suroviny a z nich si vyrobit nové předměty (brnění a zbraně všeho druhu). Tyto předměty jsou většinou daleko silnější než ty, které naleznete při čištění kobek. Samozřejmostí je oprava poškozených věcí, kterou můžete provést i u všech obchodníků. Svého mistra kováře můžete pomocí finanční injekce vytrénovat až na maximální dvanáctou úroveň v umění kovářském. Klenotník vám zase pomůže vsadit drahé magické kameny do vašeho vybavení, ale to ostatně zvládnete i sami, tak proč za to platit. Dále umí kombinovat kameny slabé kvality do formy mnohem kvalitnějších magických kamenů či vám za větší poplatek pomůže magické kameny dostat zpět z vašeho vybavení. Klenotníka můžete vytrénovat podobným způsobem až na konečný dvanáctý level.
Myslím si, že když se alespoň letmo zmíním o příběhu hry, nic tím nepokazím. Blizzard si totiž vždycky zakládal na perfektně zpracovaných světech a kvalitním příběhu. A právě Diablo III UEC má podle mého názoru příběh opravdu výborný a také je okořeněn mnoha zvraty. Pokud jste již hráli původní hru, jistě víte, že ve světě Sanctuary mohl zavládnout mír. Jenže kvůli návratu anděla Matthaela, který hledá Soulstone, se dějí další nepěkné události a peklo opět otevírá své brány. Příběh je samozřejmě vyprávěn pomocí geniálně zvládnutých CGI filmových sekvencí, které patří ke zlaté niti, jež spojuje všechny hry od Blizzardu. Pátý akt, tedy datadisk Reaper of Souls, se odehrává v městečku Westmarch a jeho okolí. Tento akt je také mnohem temnější než akty z původní hry a na hráče tak přímo sálá svou ponurou atmosféru. Datadisk přinesl do původní hry také mnoho vylepšení a změn. V konzolových verzích této kompilace nenajdete aukce, které byly obsaženy v PC verzi hry. Naopak přidány byly různé události, jako například zabít v časovém limitu 100 nepřátel, ubránit NPC postavy zvedající balistu na hradby Zmrzlé pevnosti nebo zjistit, co na vás vyskočí po otevření prokleté truhly. Samozřejmě do hry přibyly desítky nových nepřátel a také jeden zásadní prvek – Adventure Mod. Ten do hry přináší kompletně otevřený svět, v kterém jsou aktivované veškeré portály. Díky tomu se můžete pohybovat všemi akty dle svého uvážení, avšak čekají na vás zcela odlišné úkoly než ty, které jste plnili v původním příběhu kompilace Diabla III UEC. Během těchto úkolů vám samozřejmě padá daleko lepší výbava a navíc sbíráte speciální klíče s názvem Rift KeyStone Fragments, které slouží k otevření brány do speciální lokace s názvem Nephalem Rifts. Kvalitní hra se pozná i podle toho, jak je obtížnost při hraní vyvážená, jaké vám padají z truhel předměty či kolik peněz během hraní získáte a kolik jich potřebujete k nákupu vylepšení. Naštěstí se nemusíte bát. Diablo III UEC je v skutku perfektně vyvážená hra, která mne i po padesáti odehraných hodinách neustále něčím překvapovala. A když se zmíním, že engine hry při opakovaném průchodu hrou náhodně generuje dungeony, umístění nepřátel, truhel a oltářů na hlavní mapě, budete mít k dispozici téměř nekonečnou znovuhratelnost. Dá se proto tušit, že před sebou máme hru, která se bude hrát do doby, než vyjde Diablo IV (tedy několik let).
Myslíte si, že i přes tak překypující obsah vám toho Diablo III UEC už více nenabídne? Chyba lávky. Když se totiž vysloví slovo Diablo, spousta z vás si vybaví kooperační multiplayer. Diablo III nabízí naprosto skvělý kooperační režim až pro čtyři hráče a probíhá přes PlayStation Network (multiplayer je u nové konzole zpoplatněn) a Xbox Live. Při zkoušce kooperačního módu jsem nezaznamenal žádné lagy a vše běželo na jedničku s hvězdičkou. Nezapomínejte ovšem na to, že s počtem hráčů zapojených v kooperaci roste také síla a obtížnost nepřátel. A nebyl by to Blizzard, aby si pro konzolové hráče neschoval jednu velkou novinku, která k nám přišla v datadisku Reaper of Souls – hraní až čtyř hráčů na jedné televizi! Obrazovka se v tomto kooperačním režimu nedělí na další části, takže hráči musejí po mapě postupovat společně a dalo by se říct v družině. Zmínit mohu ještě Nemesis systém, který se týká smrti vašich přátel, jež máte v seznamu. Když totiž některý z vašich kamarádů zemře při souboji s bossem a vám se podaří tohoto bosse zabít, dostanete speciální bonus. Audiovizuální stránka hry je jedním dechem parádní. Hra běží ve Full HD rozlišení při 60 snímcích za vteřinu, takže jedním slovem slast. Diablo III UEC má také perfektní soundtrack s metalovým nádechem a díky datadisku Reaper of Souls byly do hry přidány další skvělé skladby. Ještě si probereme ovládání na Dualshocku 4, které je zcela jiné než ovládáním na PS3. Úskoky na Dualshocku 4 se totiž provádí pravou analogovou páčkou a náramně je využit i touchpad. Pokud totiž zmáčknete jeho levou polovinu, zobrazí se vám vaše postava, její statistiky a inventář. Po stisknutí pravé poloviny touchpadu zase dovednosti vaší postavy. Digitální směrové kříže slouží k vyvolání mapy, portálu do města a rychlé výbavě. Zbytek pak k přiřazení jednotlivých dovedností vašeho hrdiny, léčících lektvarů a zamknutí vašeho cíle.
O hodnocení této kompilace jsem dlouho přemýšlel – 100 % dát nemohu, z jediného důvodu – Blizzard tuto kompilaci prodává za plnou cenu i pro staré konzole, i když hráče na těchto systémech už jednou podojil v podobě Diabla III a samotný datadisk si koupit nemohou. Na druhou stranu – ti, kdo základní hru ještě nemají, dostanou za necelých 1500 Kč (hru jsem kupoval na internetu) základní hru a datadisk. Vše je ve vylepšené grafice, byly opraveny spousty chyb a herní doba této kompilace je minimálně 200 hodin. Hře se nepropadá framerate ani při těch nejtěžších bitvách s desítkami nepřátel na obrazovce a je parádně vyvážená s neustupující atmosférou a zábavou. Proto hře Diablo III: Ultimate Evil Collection uděluji téměř absolutní hodnocení 98 %.
Přeji konzolistum hromadu propařenejch nocí..jdu si zahardcorovat s mým Demon Hunterem..na PC.
by me zajimalo jaky je ovladani, si to nedokazu prestavit
uvidíme :)