Vydání konzole PlayStation 4 na našem trhu je samozřejmě velkou událostí, na kterou se nesmí zapomínat. I proto jsme se recenzi tohoto nového kousku od Sony rozhodli rozdělit do dvou částí, z nichž jste si tu první mohli přečíst již před pár dny. Posvítili jsme si v ní v první řadě na hardwarovou stránku věci a na to, jak konzole sama o sobě vypadá. Současně jsme si pověděli o tom, jaké vzrušení pocítíte, až se poprvé dotknete DualShocku 4, a samozřejmě padlo pár slov i o přístroji PlayStation Camera. V tomto ohledu si konzole vede skvěle, přestože ukrývá několik značně nevyužitých funkcí, kterým by bylo třeba věnovat trochu více pozornosti. To však ještě Sony vyřešit může. Nyní ale přišel čas na to, abychom se podívali na PlayStation 4 z pohledu uživatelského rozhraní a dalších věcí, s nimiž se setkáte, až jej konečně poprvé spustíte. Jdeme na to?
Velkými změnami prošel už operační systém konzole, ačkoli se v něm každý fanoušek konzolí od Sony bezproblémů vyzná, protože je přizpůsobivý a rozhodně v mnoha směrech operační systémy, jichž využívaly předchozí konzole, vzdáleně připomíná. Přesunuli jsme se každopádně o pořádný kus dále. Všechno podstatné se nyní odehrává na horizontální pásce uprostřed obrazovky, kde naleznete všechny potřebné hry, aplikace i další věci, jež jsou seřazeny na základě toho, kdy jste je spustili naposledy. Konečně se také Sony zbavilo tendence všechno vkládat do různých kategorií nacházejících se v další řadě záložek, takže můžete všechno nalézt bez toho, že byste jedinkrát cokoli rozklikávali, ať už hledáte svoje trofeje, profil nebo samozřejmě hry.
Novou generaci konzolí tvoří z velké části potřeba nutit hráče k přátelení se s ostatními lidmi, protože se hráči uzamčení u sebe v pokoji tři dny v kuse o kole a brambůrkách už dávno nenosí. Sociální funkce vás proto ihned po příchodu do rozhraní konzole doslova zaslepí. Trochu nám tak PlayStation 4 připomíná svého kapesního bratříčka PlayStation Vita, s nímž si velmi dobře rozumí i z pohledu celkového designu operačního systému. Hlavní záložkou se od nynějška stává kolonka „What’s New”, v níž se dozvíte o nových hrách, trofejích či právě přidaných přátelích hráčů, které máte na seznamu kamarádů vy sami. Překvapivě jde o velmi dobrou možnost, jak se dozvědět o novinkách na trhu, ačkoli bychom ocenili, kdyby šlo nějakým způsobem nastavit, jaké zprávy budou upřednostňovány před jinými, které nás ve skutečnosti ani tak moc nezajímají.
Každý člověk bez rozdílu rád něco hromadí a říká si „sběratel”. Platí to samozřejmě i pro hráče. Ti z nich, kterým se doma válí konzole PlayStation 3, už dávno ví, že krásné blyštivé trofeje nejde nemilovat. A i ty doznaly s příchodem PlayStationu 4 určitých změn, které jsou každopádně výborné a které nám lehce připomínají funkce, jež hráčům může nabídnout stránka PSN Profiles. Sony v hráčích vyzývá soutěživé stránky odhalováním, čeho všeho právě dosáhli vaši přátelé a dokonce i tím, jak raritní achievementy, jichž jste v minulosti dosáhli vy, jsou. Překvapivě si s touto novinkou ale budete připadat úspěšně a dobře, když zjistíte, že danou trofej má kromě vás jen půl procenta hráčů, co se kdy dané hry dotkli.
PlayStation 4 se tak trochu snaží zasahovat do vašeho života okamžitou nabídkou toho, že spáruje váš PSN účet s Facebookem a využije vašeho reálného jména i fotky při komunikaci s vybranými jedinci, které si samozřejmě sami určitě a přidáte je na seznam „vyvolených”. Jde v každém případě o příjemnou featurku, a i když jí pravděpodobně mnoho hráčů zase až tolik využívat nebude, oceňujeme, že se Sony nebojí přijít s něčím novým a do jisté míry nečekaným. Kdyby po vás konzole využití této featurky skutečně vyžadovala, nejspíše na to máme jiný názor, nicméně do té doby, dokud záleží jenom na vás, zda se zapojíte, nijak protestovat nemůžeme.
Hráči se mohou s přáteli rozdělit do rozmanitých skupin zahrnujících až sedm členů. S těmi následně můžete bezproblémů mluvit skrze voice chat či klasické psaní na „klávesnici”, která je ještě přizpůsobivější než naposledy a nemusíte se tak bát dokonce ani psaní velkých slohů. Vše může samozřejmě probíhat během toho, co hrajete hry, zatímco se vám nové zprávy zobrazují hezky v rohu tak, aby vás rušily co nejméně, avšak stále jste měli jistotu v tom, že se něco děje. PS4 bohužel zatím postrádá možnost video chatu s větší skupinou lidí naráz, který by dle našeho názoru nebylo od věci zahrnout do nabídky, ačkoli se samozřejmě ještě může ukázat v některém z budoucích patchů.
Byla by škoda nezmínit se i o tlačítku ‚Share’, o němž se mluvilo už od oznámení konzole, kdy byl nový ovladač přestaven. Možnosti sdílení screenů a videí z vašeho hraní sice nevyužije každý, přestože si myslíme, že tvůrci ze Sony věděli, co dělají, protože jde o fantastickou funkci, kterou si ti z hráčů, jež ji dokáží reálně využít, zamilují. Místo složitého nastavování externích zařízení a programů jste totiž ke streamování kupříkladu na Twitchi připraveni doslova za tři sekundy a nic vám tak nábrání vrhnout do ringu produktivní stránku vaší osobnosti kdykoliv se vám zachce. Bohužel se jednotlivá vysílání nezaznamenávají, což lze považovat za nevyužitý potenciál, nicméně, pokud si chcete PlayStation 4 koupit právě kvůli streamování, zklamáni nebudete v žádném případě.
Sony si pro svoji novou konzoli logicky zařídilo už při příležitosti vydání řádku exkluzivních titulů. V první řadě tu mluvíme o kouscích Knack a Killzone: Shadow Fall, o něž se hráči zpočátku zajímali nejvíce. K nim si však už nyní na PS4 můžete pořídit velké kusy jako NBA 2K14, FIFA 14, CoD: Ghosts, AC IV: Black Flag či další AAA hry, na něž mnozí netrpělivě čekali již celé měsíce. PS4 každopádně dává prostor i indie vývojářům, takže si zde máte šanci zahrát i výbornou old-schoolovou exkluzivitu Resogun, zajímavý puzzle kousek soustředící se na spory světla a stínů Contrast či některé z her, jež již dříve vyšly na PS3 a PS Vitu, které nyní, pokud jste si je v minulosti koupili, máte zcela zdarma. Nabídka se ale stále rozrůstá a věříme, že do konce příštího roku bude taková, že budete samými kvalitními tituly zcela zahlceni a už na ně ani nebudete mít dostatek peněz.
I když nám Sony tuto funkci slibovalo už od dob, kdy vyšel handheld PlayStation Vita, ve spojitosti s PS3, ke skutečnému zahrání si nějaké hry skrze ‚Remote Play’ jsme se nikdy nedostali. Zde se jej však nikdo využít nebál a stala se z něj jedna z nejlepších featurek celé konzole, která kompletně změnila náš pohled na využití strádajícího PSV. Pouze za pomoci internetového připojení si můžete téměř jakoukoli hru z PS4 zahrát na Vitě. Ať už máte chuť na Assassin’s Creed IV: Black Flag či něco dočista jiného, v pohodlí postele můžete zapnout svého malého miláčka, který bude obraz příjmat z velké konzole a dopřejete si stejného zážitku, jako kdybyste právě seděli na gauče u televize. Lepší důvod pro koupi PSV už asi ani nikdy k nalezení nebude.
Konzole PlayStation 4 je samozřejmě výborným kusem, který může bezproblémů konkurovat Xboxu One, Nintendu Wii U a dokonce i klasickému PC. Nic jiného však ani nikdo neočekával. Bohužel je k nalezení spousta různých drobností, které se zdají být zcela nevyužity, i když v sobě skrývají velký potenciál, takže nám konzole tak trochu připadá jako PS Vita při příležitosti svého vydání. Podobné nedostatky nacházíme z hardwarového i softwarového hlediska, což ale neznamená, že byste byli po koupi konzole v jakémkoli směru zklamaní. Otázkou je, s čím se ukáže konzole od Microsoftu, na což si ale u nás budeme muset ještě pár chvil počkat, neboť v České republice Xbox One, jak už asi víte, vychází teprve na jaře příštího roku.
ale konzolim proste asi nikd yna chut neprijdu.
Vela dobrá hračička :)
Konečně višel ps4, už se těším jak si ho zahraju !!!