- úvod
- vysvětlení
- historie
- medicína
- válka
- budoucnost
- hry
- ende
- zdroj
Nebojte se, koloušci a pojďte blíže! Dnešní článek bude trošku jiný, taková populární mechanika pro adolescenty, vezmeme si totiž na paškál tématiku exoskeletů, power armorů a protetiky. Ačkoliv ten první název některé z vás může trošku mást, jistě jste se s ním setkali. Jsou to všechna ta brnča z počítačových sci-fi her, která hřejí, dávají ochranu před lasery, zvyšují sílu, sem tam mají nějaké ty vychytávky, recyklaci moči například, a k tomu všemu vypadají tak drsňácky a futuristicky, že je prostě nemožné je nechtít. Z her je tedy znáte, ale jaké výsledky z dílen šíleně hihňajících se vědců nám jsou prezentovány? Jsou to pořád jen ta teoretická udělátka v powerpointové prezentaci, aby ministerstvo obrany dostalo další peníze, které zbůhdarma vyletí oknem? Anebo to fakt má nějaký smysl?
Nejprve si rozebereme slovíčka exoskelet a protetika. Exo znamená zevně, mimo, venku, opakem je endo, tedy vnitřní. Z těchto dvou předpon se pak skládají všechny ty milé hrůzy, které na nás vykukují a vykukovaly v hodinách biologie, fyziky a chemie, tedy pokud jste nespali dostatečně tvrdě. Exoskelet tedy bude vnější kostra, protože každý správný pařan rpg ví, že skeleton je kostlivec a platí na ně drtivé zbraně, třeba takové roztomilé dvoumetrové obouruční kladivo. Vnější kostra není žádným zbytečným výmyslem moderní doby, na rozdíl od feminismu. Je to známý fenomén, početně zastoupený v ještě početnější skupině lezoucích a létajících ohavností-členovců. A jak známo, v dnešní době se vědci rádi vracejí do lůna matky přírody pro dalších ze svých fantastických nápadů, které prezentují na bombastických konferencích . Protetika je chvályhodný výhonek lidského snažení, jejíž výsledky pomáhají lidem, kterým něco chybí. Ať už to jsou zuby, chlopně, ruce, nohy,…
Naší dobrodružnou pouť v neznámé džungli plné tajemství a neznáma započneme v té „mírumilovné“ oblasti. Od dob, kdy vrcholným lidským umem na poli protetiky byl hák a dřevěná noha, uplynulo dost rumu. Ale jak to tak bývá, i přes dílčí úspěchy na cestě poznání, se pravý boom odehrál až ve dvacátém století. Všechny ty realistické paže, které doktor Richard Kimble proklíná z celého srdce. My se ale nebudeme nimrat v hlubinách umělých končetin tak podrobně, nejsme na výroční konferenci zasloužilých dřevorubců, podívejme se na ty „robo“ udělátka.
Buzz rakeťák!
dedlajn pátek
vobrázky a videa
xos2!
idnes
http://blog.tmcnet.com/blog/tom-keating/inventor-creates-halo-exoskeleton-armor-suit-for-military-use.asp