Speciální periferie patří odjakživa ke konzolím. Pomatujete třeba na vietnamské krabice se světelnou pistolí? Moderní periferie jsou více sofistikovanější a propracovanější. A ve finále tudíž přinášejí i více zábavnosti. Měli jsme tu například světelnou pistoli s hrou Time Crisis 4 (viz. naše recenze), ale tou to nekončí. Existuje totiž i několik dalších periferií, jež se nám v současnosti sešly v redakci, a které stojí za zmínku. Ostatně s konzolí PS3 jsou nesmazatelně spjaté. A právě na ty se dneska podíváme.
Buzz! Quiz + hlasovací zařízení
Vědomostní soutěže jsou vděčnou náplní televizních odpolední v mnoha zemích a většina z nás jistě viděla kdysi oblíbený pořad Riskuj. Málokdo z nás však měl odvahu se do takové soutěže přihlásit, případně (jako já) neprošel těsně výběrovým řízením, kde nebyly úplně jednoduché otázky. Všem kdo se bojí na televizní obrazovku, ale soutěžit by chtěli a nejlépe s kamarády nebo rodinou, jistě přijde do noty některá z her ze série Buzz! Quiz.
Ať se jedná o Jungle, Pop nebo TV Quiz, mají hodně společného. Předně se všechny ovládají stejnou speciální periferií, přesněji řečeno sadou několika periferií. Jedná se o čtveřici tvarovaných hlasovacích ovladačů, které přesně padnou do ruky, kde palec ovládá velké červené tlačítko, kterým se přihlašujete k odpovědi a dále na rukojeti je čtveřice barevně odlišených tlačítek pro zvolení odpovědi. Ty jsou vždy čtyři, jak se na správný kvíz sluší. Nevýhodou je, že bez této periferie nelze hru ani spustit, za čímž shledáváme pouze a jen snahu prodat i periferie, protože nevidíme jediný důvod, proč by ovládací tlačítka nemohl suplovat klasický gamepad, který má tlačítek více než dost a jsou dokonce barevně odlišená.
Co lze naopak s povděkem kvitovat je, že k PlayStation 3 lze připojit i staré „péesdvojkové” ovladače na dlouhých kabelech, které možná bude mít někdo doma od předchozích verzí. Není tedy nutné, abyste kupovali ovladače znovu. Je tedy pravdou, že u nových PS3 next-gen verzí jsou k dispozici čtyři bezdrátové ovladače s maličko vylepšeným designem, ale rozdíl je čistě jen v absenci kabelu. Nevýhodou bezdrátových verzí je nutnost jejich nabíjení (stejně jako u bezdrátového gamepadu samozřejmě).
Zábavnost kvízových soutěží spočívá v počtu účastníků. Jako hra pro jednoho hráče vám asi dlouho nevydrží, když se nebudete moci podělit o své znalosti nebo nedostatky. Zato s partou kamarádů se může odpoledne proměnit v nefalšované drcení mozkových závitů z nejrůznějších oblastí lidského vědění, sportu, televizní produkce, hudebních děl a dalších. Velkou nevýhodou je v takovém případě kompletní anglické znění, které vyžaduje poměrně velkou znalost anglického jazyka, protože na odpovědi je řádově několik sekund a ti méně poangličtění si nestihnou ani přelouskat otázku, natož odpovědi. Pokud ale angličtinou vládnete a máte partu stejně nadaných kamarádů, můžete využít obrovského množství otázek, vytvářet si vlastní sady kvízů a testovat tak kamarády, stahovat si z internetu hotové sady otázek a rozšířit tak zábavu o desítky hodin.
Minipohled na: Buzz! Quiz TV
První a určitě ne poslední verze Buzz! pro PS3 funguje naprosto stejně jako všechny předchozí. Soutěží vás provází vtipný moderátor dabovaný zpěvákem Jasonem Donovanem a ve virtuálním studiu si to můžete rozdat v několika módech. Předně je tu hra pro jednoho hráče, kde soupeříte s časem a vlastní šikovností. To však není moc zábavné a určitě lepší je lokální multiplayer s více hlasovacími zařízeními v rukou živých bytostí. Mimochodem, právě u této verze hry se prvně objevují bezdrátové hlasovací ovladače, které jsou kompatibilní i se staršími hrami a které běží na dvě tužkové baterie. Třetím a posledním herním modem je online multiplayer, kde se můžete utkávat s hráči z celého světa. Samozřejmě je možné zvolit si svého avatara ze sady známých postaviček jako je Darth Vader nebo další filmoví hrdinové.
Po volbě herního módu je na výběr pětice skupin otázek: hudba, filmy a televizní tvorba, obecné znalosti, sport a nakonec životní styl. Lze si zvolit buď přímo některou z kategorií, nebo je možné nechat si namixovat náhodnou sadu. Celkem hra obsahuje více než pět tisíc odlišných otázek, takže na opakující narazíte až za velmi dlouho. Problémem je ale obtížnost. Ta se nastavuje pro celou hru a některé otázky vás prostě mohou při nastavené obtížnosti hooodně překvapit a potrápit.
Velkou silou Buzz! TV Quizu je online část. Pes internet je možné generovat své sady otázek, vytvářet vlastní otázky a celé sady a sdílet je s přáteli nebo celým světem. Sami si můžete stahovat sady jiných uživatelů, porovnávat své výsledky a dokupovat si oficiální sady, čítající další stovky otázek. Nejnovější Quiz je nejlepší díl, který zatím vyšel a ač je koncept stále stejný, je stejně zábavný (aspoň nějakou chvíli). Celkově bychom hodnotili na velmi pěkných 80%.
SingStar + mikrofony
Další party hrou, která patří k PlayStation již dlouhá léta, a která má na svém kontě několik titulů, je SingStar. Princip hry je zcela jednoduchý. Jedná se o starý japonský vynález karaoke, ale dotažený do maximální možné propracovanosti. Na výběr je několik herních modů od jednoduchého zpívání sám se sebou, přes duety s kamarádem až po souboje jeden proti jednomu jak na jedné konzoli, tak přes celosvětovou síť.
Zpívaní probíhá s dvojicí barevně odlišených mikrofonů – jeden s modrým pruhem a druhý s červeným pruhem. Podle barev se pak odlišuje i text, který je třeba zpívat v duetu nebo battlu a také bodové ohodnocení. Mikrofony jsou zapojeny do jedné USB zdířky a opět lze použít jak staré drátové verze, se kterými je poněkud náročnější manipulace, protože jsou docela neskladné, tak nové bezdrátové verze na baterie. Dokonce pokud vlastníte EyeToy kameru, můžete figurovat i ve videoklipu přímo na televizi, bez ní se musíte spokojit s originální verzí.
Každá z her série Singstar obsahuje zhruba čtyřicítku skladeb, kterou lze rozšiřovat pomocí dokoupitelných balíčků. Po zvolení skladby se vám na televizi rozběhne videoklip ve zkrácené nebo plné verzi a společně s ním uvidíte i přehledný text, který je třeba zpívat a na kterém vždy vidíte, kde právě jste a co máte zpívat. Váš hlas přijímaný z mikrofonu se mísí se zpěvem ve videoklipu a úroveň vašeho hlasu je porovnávána s ideální úrovní a podle rozdílu obdržíte počet bodů a ohodnocení. Nevýhodou celého konceptu je, že můžete do mikrofonu hučet, bučet a podobně a jen měnit výšku hlasu a systém vám stejně přiděluje body, ale s tím se mnoho asi nadělat nedá a je na hráčích, jak ke hře přistoupí, ostatně se dá cheatovat víceméně v každé hře. Každá písnička vyžaduje minimálně znalost melodie, protože text se dá číst, ale pokud nevíte do čeho ho zpívat, jste v „rejži”.
Jak bylo řečeno, bodové ohodnocení se odvíjí od kvality zpěvu v porovnání s ideální úrovní hlasu. Jednotlivé sekce zpěvu jsou ohodnoceny také slovním hodnocením jako good, cool, perfect a podobně. Na závěr každé písničky se zobrazí přehledné statistiky a porovnání s ostatními výsledky. Při využití online připojení vidíte také statistiky celosvětové a můžete soupeřit s hráči z celého světa.
Co provází všechny SingStary od počátku je rozporuplná volba písniček. Například v nejnovějším PS3kovém SingStaru, který jsme měli možnost testovat, se nachází 36 skladeb z různého časového období a rozdílných žánrů. Nejsem sice žádný znalec hudby, ale docela ji poslouchám a musím se přiznat, že ze všech jsem znal pouze tři, další dvě jsem tak nějak tušil a ostatní naprosto ne. Nechápu, proč tvůrci nevezmou sadu písniček, které se vyskytují na předních příčkách hitparád a neosadí s nimi celou hru. Místo toho do hry dávají mnoho let staré songy, které potěší pouze několik lidí. Asi do celého procesu správně nevidíme, ale z našeho pohledu je výběr hudby dost tristní. Částečným řešením jsou dokoupitelné balíčky skladeb, kde je však často nutné si jich koupit více pohromadě a tak dostanete mimo vybraných i nějaký ten balast navíc, který vás nezajímá.
Celkově je však koncept SingStar velmi zajímavý a především na párty se určitě uplatní. Vzpomínám si na předloňskou Games Convention, kde na stánku Sony nějaká slečna zpívala nějakou písničku od Tokio Hotel tak fantasticky, že kolem stálo sto lidí a nehnutě s úžasem poslouchali. Chlapec, který přišel poté, to však „narovnal” a ve chvíli tam bylo prázdno. Před koupí hry si tedy rozhodněte, zda určitě máte chuť zpívat před televizí a zda hru využijete. Jinak se jedná o kvalitní zábavu.
Závěrem je třeba říci, že ani jedna hra není pro každého. Jedná se spíše o hry pro určité zájmové skupiny, které si danou hru oblíbí a využijí při speciálních příležitostech. Pro někoho může být nepříjemná také vyšší cena, způsobená přiloženou periferií, ale celkově se jedná o kvalitně zpracované kousky s několika nepříjemnostmi již ve svém konceptu. Jinak, ale žádné velké připomínky nemáme.
ten moderator na Buzz je suprovy :D 5
by tam taky mělo patřit... to v sobe vlastne singstar ma, bubny, guitara a basa...
Kdyz vezmeme "!" jako i, tak to zni zajimave ;D.
jj jak sem jiz napsala
Super hra!! Hraju to doma s kámošema a rodinou a je to prostě bomba!! Škoda jen te angličtiny!!