Letošní Games Convention se uskutečnilo v termínu od 24. do 27.8.2006. Hostitelským městěm bylo jako tradičně Lipsko a i tento rok si jej vybralo mnoho herních studií jako místo prezentance svých nejnovějších herních pecek. O herní části výstavy jste si mohli přečíst v reportáži našich kolegů, tento článek bude zaměřen na trošku jinou tvář Games Convention, a to na profesionální hráče počítačových her, neboť Lipsko se stalo dějištěm několika významných událostí ve světě e-Sports. Právě o nich se můžete na následujících řádcích všechno, co byste chtěli vědět. Vyčerpávající průvodce herními turnaji a akcemi může začít.
Ninjas in Pyjamas * x6tence * fnatic
NGL One – Counter-Strike
Jako první si vezmeme na paškál Counter-Strike soutěž v letošním novém podniku NGL-One. Za organizací zbrusu nové ligy stojí německá organizace Freak4U, která má za sebou letité zkušenosti s organizováním e-Sports akcí. NGL-One byla ligou pro deset vyvolených týmů, které se v průběhu tří měsíců střetly v devítí hracích týdnech. Nejlepší čtyři týmy základní části si potom vybojovaly účast ve finále, které proběhlo právě v rámci Games Convention a na němž se bojovalo o celkovou částku 35 000 amerických dolarů.
Kvarteto týmů ve složení x6tence, Ninjas in Pyjamas, fnatic a ALTERNATE aTTaX se utkalo v double elimination pavoukovi o první tři dotovaná místa. Již v semifinálových zápasech se ukázala výborná připravenost švédských týmů na turnaj. Jak fnatic, tak Ninjas in Pyjamas dokázali opanovat svoje zápasy a postoupit do finále winner's bracket. Zatímco NiP měli za soupeře hádkami zdecimované a v notně oslabené sestavě hrající ALTERNATE aTTaX, fnatic narazili na papírově těžšího soupeře v podobě španělských x6tence. Právě Španělé, černý kůň základní části, se měli v playoff NGL-One postarat o možné překvapení a zaskočit favorizované švédské týmy, ovšem tyto prognózy po jasné prohře 16:9 s fnatic nenaplnili.
Ve finále winner's bracket tedy došlo na v poslední době hodně častý souboj švédských titánů. Zápas Ninjas in Pyjamas – fnatic byl hlavním tahákem sobotního odpoledne. Divák, který čekal vyrovnanou a napínavou bitvu, byl však zklamán, neboť “ninjas” si na de_nuke se zkušenými fnatic doslova pohráli a výhrou 16:3 dali jasně najevo, pro jaké místo že si to vlastně v NGL-One na Games Convention přijeli. Mezitím se tak trochu stranou pozornosti odehrál zápas mezi x6tence a ALTERNATE aTTaX. I v tomto zápase dostala německá sestava pořádnou porci fragů a po mizerném výkonu (který byl zapříčíněn především problémy uvedenými výše) se domácí tým musel spokojit se smolným, ale plně zaslouženým čtvrtým místem.
Španělští x6tence po výhře nad Němci dostali možnost složit si proti fnatic reparát. Utkání na de_train sice působilo vyrovnanějším dojmem než první střetnutí těchto týmů na turnaji, přesto nedokázala španělska squadra najít recept na výbornou švédskou hru. I tak je třetí místo pro španělský tým úspěchem, na skvěle připravené Švédy tentokrát horká španělská krev nestačila.
Tým Polska * Tým Německa * Tým Švédska
Fanoušky i sportovními experty očekávané velké finále mezi švédskými obry Ninjas in Pyjamas a fnatic tedy mohlo začít. Jak se na turnajích v tomto roce mnohokrát potvrdilo, jasně vyhraný finálový zápas ve winner's bracket nic neznamená. Fnatic neponechali nic náhodě a na de_infernu se po drtivém nástupu po první půli ujali vysokého a pohodlného vedení 12:1. Po výměně stran pak stačilo hráčům fnatic uhrát čtyři body, což pro ně nebylo nic těžkého a celkové finále NGL-One tak musel rozhodnout druhý zápas na stejné mapě (Ninjas in Pyjamas měli výhodu týmu jdoucího do finále z winner's bracket, takže museli být poraženi dvakrát). A jako by těch pár minut před opakováním zápasu stačilo NiP k regeneraci. Do druhého zápasu totiž proti sobě nastoupili zcela jiné týmy. Lehkost a pohoda se jako by mávnutím proutkem ze hry fnatic vytratily a nastoupila nervozita a chyby. Zkušení Ninjas toho ihned využili ve svůj prospěch a po první půlce, ve které se ujali vedení 12:3, již nikdo nepochyboval o tom, kdo si nakonec korunku šampióna a šek na 20 000 dolarů odnese. NiP dotáhli svoje snažení do vítězného konce a v dramatickém dvoumapovém finále porazili fnatic, se kterými se jim nezvykle daří, neboť toto bylo již desáté vítězství nad tímto soupeřem v řadě.
Konečné pořadí 1.ročníku NGL-One ve hře Counter-Strike:
1.místo : Ninjas in Pyjamas (walle, zet, ins, RobbaN, SpawN) – $20,000
2.místo : fnatic (cArn, dsn, f0rest, Tentpole, Archi) – $10,000
3.místo : x6tence (DeyF, drastyk, FlipiN, milicua, MusambaN1) – $5,000
4.místo : ALTERNATE aTTaX (CHEF-KOCH, moon, bastian, Chucky, sNej)
NGL One – Warcraft III
Warcraft III NGL-One liga se mohla pochlubit celkovou dotací 16 000 amerických dolarů. Snaha organizátorů o přímou konkurenci dosud nepřekonané Warcraft III Champions League byla zjevná hned od počátku. NGL-One se stala zajímavou především pro svůj neotřelý herní systém, který využívá prvky populárního King of the Hill. Jednotlivý zápas se skládá vždy ze soubojů 1v1 přičemž za každý tým hraje jeden a ten samý hráč až do doby dokud neprohraje. Občas se tedy stávalo, že jeden hráč odehrál celý zápas, neboť nebyl poražen. V zápase vyhrává tým, který první nastřádá 4 vítězství.
Ještě před vypuknutím playoff na Games Convention se herní organizace Ninjas in Pyjamas postarala o menší pozdvižení, neboť odmítla zaplatit svým hráčům drahé letenky. Místo po NiP tedy převzali němečtí mousesports, kteří v sezóně skončili až na pátém místě. Radost z tohoto “posunu” mohl mít i český hráč Michael “Giacomo” Hladík, který do Lipska se svým týmem odcestoval.
Český hráč se nesmazatelně zapsal do análů playoff hned v prvním zápase, ve kterém tým mousesports změřil síly s velikány z 4Kings. Byl to právě Michael, který se postaral o jediný bod svého týmu, když v souboji dvou undeadů dokázal porazit legendárního Korejce FoVa. Tímto vítězstvím si tak mousesports vybrali jediný světlý okamžik v celém zápase, neboť duo FoV a Grubby se jinak postaralo o potřebné čtyři body k postupu do finále winner's bracket. Druhý zápas byl o poznání vyrovnanější. Ostřílení matadoři z SK Gaming nastoupili proti vítězům poslední WC3L MeetYourMakers. Zápas začal pro prvně jmenovaný tým dobře, neboť jedna z jeho největších hvězd – ruský night-elf Deadman se postaral o úvodní bod pro SK. Potom ovšem ke kormidlu nastoupil Lucifer, vítěz ESWC turnaje z Paříže, a získal pro MYM tři klíčové body. Poslední bodík nutný k vítězství pak zajistil pro MYM Bera. Karty pro další kolo byly tedy jasně rozdány.
Opakované finále WC3L a asi největší šlágr a tahák celého playoff NGL-One, utkání mezi MeetYourMakers a 4Kings, mohlo po vyhraných semifinále pro oba týmy začít. Hrdinou zápasu se stal MYM]Moon, který si v noci z pátku na sobotu nešťastně zlomil ruku a bylo tedy nejasné, jestli vůbec k dalším zápasům nastoupí. Moon se ukázal být nesmírně houževnatým hráčem a za žádnou cenu nechtěl zklamat svoje spoluhráče a ani vedení týmu a i přes bolesti k zápasu proti 4Kings nastoupil. Skoro jako zázrak se pak jeví fakt, že Moon dokázal s takto velkým handicapem porazit FoVa (který evidentně nebyl na turnaji ve své kůži) a následně i Chorvata Zeuse. 2:0 pro MYM a z Moona se právem stal opěvovaný hrdina. V dalším zápase už ale Moon nestačil na hráče světového extratřídy, Francouze ToDa, který se postaral o zdramatizování celého zápasu, když vyrovnal na 2:2. Potom ovšem za MYM nastoupil kapitán Susiria, který potřebné dva body získal právě vítězstvím nad ToDem a následně nad Grubbym. Bylo tedy jasné, že pokud chtějí 4Kings pomýšlet na odplatu, budou se muset do celkového finále probojovat skrze looser's bracket. Tam právě zuřil boj mezi mousesports, kteří se rvali o senzaci a případný souboj o celkové finále, a zkušenými SK Gaming. Pravdou je, že Němci měli po výhře Spella v prvním utkání proti bulharskému top hráči Insomniovi nakročeno k senzaci, ovšem jejich choutky následně rychle uklidnilo tajné eso SK – korejská megastar Sweet. Pro něj nebyl problém porazit čtyři hráče mouz v řadě (a to včetně Giacoma) a zajistit tak SK Gaming místo v souboji o celkové finále.
V něm na SK čekali namotivování “králové”, ovšem i jejich vyhlídky na celkové finále byly rychle zmrazeny, o což se postaral nestárnoucí Insomnia, který vybojoval první tři body pro SK. Potom sice v zápase s ToDem zaváhal a 4Kings dostali šanci na zvrat. To by ovšem nesměl k poslednímu duelu nastoupit Sweet, který hrál na Games Convention v neuvěřitelné pohodě a velké formě. Korejec ToDa porazil a vybojoval tak pro SK Gaming cennou účast ve finále, kde se tento tým střetnul s elitními korejskými borci z MeetYourMakers.
A že se jednalo o finále jak se patří. První bod vybojoval pro SK Gaming Rus Deadman. Potom ovšem nastoupil za MeetYourMakers mistr světa Lucifer a třemi vítězstvími v řadě nad Deadmanem, Insomniou a Zacardem příblížil mílovými kroky MYM k vítězství. Byli by to bývali měli hráči MYM skoro v kapse, nebýt takřka nepřemožitelného Sweeta, který opět musel tahat SK Gaming z potíží. Sweet dokázal skoro nemožné a srovnal stav zápasu na 3:3. Dramatičtější finále si fanoušci, ani kdokoliv jiný, nemohli přát. Následoval rozhodující zápas. Sweet vs Moon. Hráč s famózní taktikou a formou proti hrdinovi se zlomenou rukou. SK Gaming vs MeetYourMakers. Nebudu vás déle napínat, špunty nakonec budou bušit do stropu u MYM, neboť Moon senzačně porazil Sweeta a získal tak pro MYM titul v další prestižní Warcraft III soutěži. Letošní nadvláda MeetYourMakers nad světem Warcraftu tak má své pokračování.
Konečné pořadí 1.ročníku NGL-One ve hře Warcraft III:
1.místo : MeetYourMakers (Lucifer, Moon, Susiria, Storm, BerA) – $10,000
2.místo : SK Gaming (Zacard, Insomnia, Sweet) – $4,000
3.místo : 4Kings (Grubby, ToD, FoV, FuRy, Zeus19, Creolophus) – $2,000
4.místo : mousesports (SaSe, Giacomo, Spell, HasuObs, BasH)
KODE5 finále – Quake 4
V německém Lipsku si dali dostaveníčko i elitní hráči Quake 4. Games Convention totiž hostilo finále KODE5 soutěže, ve kterém quakeři bojovali o 15 000 dolarů. Soutěž byla velice kvalitně obsazena, do Německa přijeli Rafik “LoSt-CaUsE” Bryant, Alessandro “stermy” Avallone, Ivo “forever” Lindhout, Anton “cooller” Singov a nemohla chybět ani největší hvězda současného Q4, Švéd Johan “toxic” Quick. Tuto šestici doplňoval domácí hráč k1ller, který se na turnaj dostal velkou náhodou, neboť nahrazoval zraněného James “2GD” Hardinga a dva neznámí hráči – Španěl MaCrOsS a Turek Dunpeal.
SaSe * ToD a FoV * MeetYourMakers
V prvním kole se mnoho zajímavého neudálo, cooller i toxic vyřadili bezbranné outsidery ze Španělska a Turecka, stermy si poradil s domácím k1llerem, a tak nejzajímavější zápas spolu svedli bývalí týmoví kolegové LoSt-CaUsE a forever. Talentovaný Holanďan, který na Games Convention oznámil partnerství s nizozemskou mediální skupinou My Game Group, měl se zkušeným Američanem velké problémy. První mapu, kterou byl Galang, prohrál, což pro něj nevěstilo vůbec nic dobrého, neboť LoSt-CaUsE jako svojí mapu zvolil Phrantic, což je mapa, kterou nizozemský hráč ovládá nejméně. Lindhout se ovšem dokázal vybičovat ke skvělému výkonu a poprvé na velkém turnaji se mu podařilo na Phranticu porazit hráče světových kvalit. Jako rozhodující mapa byla vybrána Placebo Effect, což byla voda na mlýn holandského hráče, který to také potvrdil výhrou 13:0.
Semifinálové zápasy již přinesly pořádnou porci napětí. V prvním zápase se proti sobě postavily Johan “toxic” Quick a Alessandro “stermy” Avallone. První mapou byl zvolen Phrantic, který švédský hráč nemá moc v lásce, především pro absenci rail gunu, což je Švédova nejsilnější zbraň. Těsný průběh na mapě dokladuje i overtime, ve kterém rozhodující frag získal Švéd. Ten potom na svojí mapě, kterou byla “nepřekvapivě” mapa Galang, nedal svému italskému protějšku šanci a přesvědčivým výsledkem 18:6 si zajistil místo ve finále winner's bracket. Druhé semifinále táhlo pozornost diváků a médii snad o něco více, než první duel. Na “startovním roštu” totiž proti sobě stáli Anton “cooller” Singov a Ivo “forever” Lindhout. Zápas byl tedy reprízou bronzového utkání z letošního ESWC (pro zapomnětlivce dodávám, že na ESWC byl senzačně lepší Nizozemec) a oba hráči se netajili svými ambicemi vyhrát, což dokazovali i vzájemným špičkováním se v předzápasovém rozhovoru. Scénář byl na prvních dvou mapách hodně ohraný. Cooller zvolil Phrantic, kde forever neměl prachžádnou šanci. Následovala mapa Placebo Effect, kde byl bez šance pro změnu ruský hráč, který se nijak netajil tím, že tuhle mapu nikdy netrénoval a tudíž ani neví, kde jsou jaké powerupy. O osudu utkání tedy musela rozhodnout mapa Galang. Ta po vyrovnaném průběhu vyústila v overtime, ve kterém větší dávku štěstí, a přeci jen sedm let zkušeností, zúročil ruský hráč. Frustrovaný forever tak musel putovat do dolní větve pavouka.
V looser's bracket došlo v prvním kole k eliminaci španělsko-turecké dvojice, takže zajímavé zápasy přineslo až kolo druhé. O šok se tu postaral domácí reprezentant k1ller hájící barvy a-Losers. Němcovi se podařilo ve dvou mapách vyřadit právě výše zmiňovaného Ivo “forever” Lindhouta, který byl ze svého výkonu značně konsternován a jako důvod prohry s Němcem uvedl, že se nestačil otřepat z těsné porážky od coollera. Když se ovšem podíváme podrobněji na zápasy těchto dvou, zjistíme, že poslední zápas na jedné z KODE5 kvalifikací skončil až ve třech mapách, takže se nedá hovořit o tom, že by kvalitativně německý hráč zaostával. Přesto se brzké vyřazení forevera stalo jedním z překvapeních KODE5 finále. V druhém zápase sváděl Ital stermy vyrovnanou bitvu s LoSt-CaUsEm. Zápas, ve kterém musel otáčet nepříznivý výsledek, nakonec zvládnul lépe americký duelista, který tak postoupil do boje o medaile.
Finále winner's bracket nabídlo divákům šlágr mezi coollerem a toxicem. Zápasy těchto dvou bývají vždy ozdobou každého turnaje a nejinak tomu bylo na KODE5. Ani toto utkání ovšem nevybočilo ze zajetých kolejí. Cooller vyhrál Phrantic a následně podlehl vysoko na mapách Placebo Effect a Monsoon, kdy Rus nedokázal čelit vynikajícím railům svého švédského protivníka. Johan Quick tak prodloužil svojí sérii neporazitelnosti, která trvá již od Intel Summer Championship, a postoupil do celkového finále soutěže.
V něm měl překvapivého soupeře. Ve finále looser's bracket nečekaně porazil k1ller Američana LoSt-CaUsE a utvrdil tak všechny přítomné v tom, že právě on je černým koněm celé soutěže. V cestě do celkového finále mu však stál právě cooller, který je přeci jen o mnoho zkušenější a k1llerovi schopnosti nejsou zdaleka na Rusově úrovni. Všechno tedy bylo připraveno pro nedělní finále mezi coollerem a toxicem. To, co se ovšem v nedělní ráno odehrálo, vyrazilo všem organizátorům i divákům dech. Ruská celebrita se totiž ve stanovený čas nedostavila k finálovému zápasu, což vyústilo v coollerovu bezpodmínečnou diskvalifikaci z celé soutěže. Příležitost k účasti ve finále tedy dostal – ano, tušíte správně – Němec k1ller. Ten se svojí překvapivé úlohy zhostil nadobyčejně dobře a se švédskou hvězdou sehrál dvě velice vyrovnané mapy. Komentátoři Carmac a Tosspot se dokonce shodli, že německo-švédský duel byl zdaleka nejvyrovnanějším a asi i nejtěžším zápasem, který musel švédský hráč za celý turnaj podstoupit. Zázrak se nakonec nestal a z celkového vítězství a šeku na 10 000 dolarů se radoval Johan “toxic” Quick, který má našlápnuto k tomu, aby s o něm začalo mluvit jako o “novém VoOovi”, neboť sérii turnajů bez porážky rozšířil již na 3 (ISC, QuakeCon a nyní KODE5). Závěrem se sluší objasnit, co se stalo s prázdným místem, které vzniklo po diskvalifikaci coollera. Organizátoři vše vyřešili tím, že na třetí místo posunuli původně čtvrtého LoSt-CaUsE, který se tak může těšit z nečekané výhry jednoho tisíce amerických dolarů.
Konečné pořadí KODE5 Quake 4 finále:
1.místo : Johan “toxic” Quick – $10 000
2.místo : k1ller – $4 000
3.místo : Rafik “LoSt-CaUsE” Bryant – $1 000
5.místo : Alessandro “stermy” Avallone
7.-8.místo : MaCrOsS, DP|Dunpeal
eSports awards – ceny pro nejlepší progamery
Poslední progamingovou událostí, na kterou se v dnešním článku zaměříme, bude již tradiční předávání cen nejlepším progamerům současnosti. Kromě toho se eSports awards udílely i v kategoriích “Nejlepší německý eSports portál”, “Nejlepší zahraniční eSports portál” a “Nejlepší herní vydavatel”. Anketa nabývá rok od roku na prestiži, o čemž svědčí i vážnost, s jakou ji přijímají nejen samotní hráči, ale i okolní svět.
V níže uvedeném přehledu naleznete kompletní seznam vítězů (vítěství si odnesl vždy tučně zvýrazněný hráč/tým/portál či firma).
Nejlepší Warcraft III hráč:
MYM]Moon
SK.Sweet
4K^Grubby
4K^ToD
WE.IGE.Sky
Nejlepší nováček / hráč co nejvíce pokročil:
MYM]Lucifer (Warcraft 3)
fnatic.Ztrider (Quake4)
NiP-ins (Counterstrike)
ALTERNATE aTTaX | Kapio (Counterstrike)
wNv Gaming | Jungle (Counterstrike)
Hráč roku:
fatal1ty (Quake4 / Painkiller)
compLexity | fr0d (Counterstrike)
4K^Grubby (Warcraft 3)
SK|sty!a (FIFA'06)
SK|tox (Quake4)
Tým roku:
Team 3D
fnatic
SK Gaming
mousesports
4Kings
Nejlepší CS hráč:
ALTERNATE aTTaX | Kapio
SK|Vilden
fnatic | Forest
compLexity | fr0d
wNv Gaming | Jungle
Nejlepší vyvojář:
Activision
Atari
CDV
Codemasters
Eidos
Electronic Arts
Frogster Interactive
JoWood
Koch Media
Konami
Microsoft
Midway Games
Take 2
THQ Int.
Ubisoft
Vivendi Universal Games
Nejlepší německý E-Sports portál:
mymTw
GIGA eSports
CS.GAMERscene
readmore.de
BF-Scene
Nejlepší zahraníční E-Sports portál:
Fragbite
GotFrag
ESReality
Replays.net
SK-Gaming
Cenu pro nejlepšího Warcraft III hráče získal zcela po právu Manuel “Grubby” Schenkhuizen, který si odnesl i cenu pro nejlepšího progamera uplynulého roku. Překvapením se stal zisk trofeje pro nejlepšího nováčka Němcem Kapiem z kádru ALTERNATE aTTaX. Menší šum v sále vyvolala i soška pro foresta, coby nejlepšího CS hráče. Naopak po právu byla cena pro nejlepší tým udělena původně nizozemským fnatic. V ostatních kategoriích se žádné překvapení neudálo. Cenu pro nejlepšího vydavatele převzali američtí Electronic Arts, v kategorii nejlepšího německého E-Sports portálu zvítězil projekt readmore.de a prvenství z minulého roku v mezinárodním měřítku ve stejné kategorii obhájil web SK-Gaming.
V druhé části našeho obsáhlého průvodce po akcích na Games Convention se podíváme na předkvalifikaci pro Intel Core 2 Masters a především na evropský šampionát ve hrách Counter-Strike a Warcraft III.
Zdroj: ESReality, Readmore, MYM, NiP, SK Gaming, NGL-One a další
...spatnoska, ale obsahove fakt nabuseny. Nice one -- cet jsem ale jen Q4, vis jak :)
jo, mel jsem to asi vylepsit nejakym "obsahem" na zacatku a anchor tagama nebo tak no :( pro tu druhou cast to zkusim vymyslet lip :)
pekne povedena akce... byl jsem tam ale nikoho z SK/NIP jsem bohuzel nevidel (akorat mam hafec plakatu od SK) nicmene museli to mit hodne tezky v tech podminkach co tam byli rhat (hluk, lidi)
wow, mas nejaky fota? :) by stalo za to nekam upnout ;)
super pocteni .) akorat ty fotky z q4 sou ve w3 sekci a w3 fotky sou zase v q4 sekci... jen takova drobnost k dokonalosti :D
Gut džob. Dobře jsem si počet.
aspon nekdo si vsiml tech fotek :))